Connect with us

Najstarszy klub piłkarski. Które drużyny mają najdłuższą historię?

Sport

Najstarszy klub piłkarski. Które drużyny mają najdłuższą historię?

Historia piłki nożnej sięga drugiej połowy XIX wieku. Pierwsze kluby piłkarskie zaczęły powstawać w Wielkiej Brytanii. Który klub piłkarski jest najstarszy? Prezentujemy listę klubów z najdłuższą historią.

10.  Najstarszy klub piłkarski. Queen’s Park FC

To z pewnością najstarszy klub piłkarski w Szkocji z siedzibą w Glasgow, który założony został 9 lipca 1867 roku. Obecnie drużyna gra w szkockiej pierwszej lidze. Queen’s Park to jedyny klub ze Szkocji, który grał w finale Anglii i udało mu się dokonać tego dwukrotnie (w 1884 i 1885 roku). Ponadto klub zdobywał dziesięciokrotnie Puchar Szkocji, jednak po raz ostatni udało mu się to w 1893 roku.

9. Nottingham Forest

Nottingham Forest to profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w West Bridgford, Nottinghamshire w Anglii, który założony został w 1865 roku. Klub był mistrzem Anglii z 1978 roku i dwukrotnym zdobywcą Klubowego Pucharu Europy z 1979 i 1980 roku. Obecnie Nottingham Forest gra w Championship, jednak w przeszłości kilkakrotnie rywalizował w Premier League.

Nottingham Forest

8. Wrexham AFC

Profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Wrexham w Walii. Jest najstarszym klubem w Walii, założonym w październiku 1864 roku. Obecnie Wrexham gra w Conference Premier – piątym poziomie systemu angielskiej ligi piłkarskiej. Domowy stadion Wrexham, Racecourse Ground , jest najstarszym międzynarodowym stadionem na świecie, na którym nadal odbywają się mecze międzynarodowe.

Wrexham AFC

7. Brigg Town

Brigg Town FC to angielski profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w mieście Brigg. Założony w 1864 roku klub obecnie gra w północnej lidze East League Premier Division, która jest dziewiątym poziomem angielskiej ligi piłkarskiej.

Brigg Town

6. Stoke City FC

Stoke City to najstarszy klub w angielskiej Premier League, pierwotnie znany jako Stoke Ramblers. Klub zmienił nazwę na Stoke Football Club w 1878 roku, a następnie na Stoke City w 1925 roku. Drużyna ze Stoke-on-Trent (środkowo-zachodnia Anglia) została założona w 1863 roku. Stoke był jednym z dwunastu członków założycieli Football League w 1888 roku. Obecnie klub rywalizuje w Championship , drugim poziomie angielskiej piłki nożnej.

Stoke City FC

5. Najstarszy klub piłarski. Notts County FC

Angielski klub piłkarski z siedzibą w Nottingham, prawdopodobnie najstarszy profesjonalny klub piłkarski. Założony został w 1962 roku. Klub często nazywany „Srokami”, rozgrywa swoje mecze domowe na Meadow Lane w Nottingham, który został zbudowany i otwarty w 1910 roku. Drużyna oczywiście odwiecznie rywalizuje z Nottingham Forest, a siedziby tych klubów dzieli zaledwie 300 metrów.

Notts County FC

4. Hallam FC

Angielski klub piłkarski z siedzibą w Shieffield założony 4 września 1960 roku. Grają w Northern Counties East League Division One, co jest 10 poziomem angielskiej ligi piłkarskiej. Klub od momentu powstania rozgrywa mecze na Sandygate Road na przedmieściach Sheffield w Crosspool, a boisko to zostało oficjalnie uznane w Księdze Rekordów Guinnessa za „Najstarsze boisko piłkarskie na świecie”.

Hallam FC

3. Wanderers F.C.

Amatorski klub piłkarski z Londynu. Powstał w 1859 roku pod nazwą Forest Football Club, później jednak zmienił nazwę na Wanderers Football Club. Klub występuje w Surrey South Eastern Combination Junior Division Four, co jest 17. poziomem ligi piłkarskiej w Angli. Klub w swojej historii pięciokrotnie zdobywał Puchar Anglii. W latach 80. XIX wieku klub został jednak rozwiązany z powdodu braków kadrowych. Po 1881 roku drużyna rozgrywała zaledwie jedno, charytatywne spotkanie w roku, w Boże Narodzenie przeciwko Harrow School. Reaktywacja klubu nastąpiła jednak w 2009 roku.

Wanderers FC

2. Cray Wanderers FC

Półprofesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Bromley w Londynie. Początki Cray Wanderers sięgają 1858-1860, kiedy budowano linię kolejową Londyn, Chatham i Dover. Robotnicy budujący kolej podczas przerw kopali piłkę i ostatecznie utworzyli klub w wiosce St Mary Cray w 1860 roku. Cray Wanderers czterokrotnie był mistrzem Kent League i dwukrotnie w swojej historii awansował do czwartej rundy kwalifikacyjnej Pucharu Anglii. Obecnie rozgrywają mecze natomiast na stadionie Bromley’s Hayes Lane o pojemności 5000 miejsc. Klub gra w Isthmian League Premier Division (regionalna liga piłkarska działająca na terenie Londynu i South East England).

najstarszy klub piłkarski

1. Najstarszy klub piłkarski. Sheffield F.C

Angielski klub piłkarski (amatorski) założony 24 października 1857, który FA i FIFA uznały za najstarszy klub piłkarski. Sheffield FC pierwszy mecz rozegrał w 1860 roku z lokalnym rywalem Hallamem. Te derby uważane są za prawdopodobnie najstarszy mecz klubowy na świecie. Dziś drużyna rozgrywa natomiast mecze w Dronfield, niedaleko Sheffield. Stadion jest niewielki, posiada bowiem zaledwie 250 miejsc siedzących. Klub rywalizuje w lidze Northern Premier League One South.

Sheffield F.C.

4.9/5 (liczba głosów: 7)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top