Connect with us
Największe stadiony w Polsce - PGE Narodowy w Warszawie
Fot. Henryk Niestrój

Sport

Największe stadiony sportowe w Polsce – czy Narodowy ma konkurencję?

Lata 2007-2012 to okres ogromnego rozwoju obiektów sportowych w naszym kraju. Wtedy to Polska wraz z Ukrainą były przed organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń na Starym Kontynencie. Poza budową nowych stadionów na Euro, mnóstwo obiektów w kolejnych latach przeszło remonty lub modernizacje. Czy zastanawialiście się, jak wygląda obecne zestawienie dziesięciu największych stadionów w Polsce?

Największe stadiony w Polsce. 10. Stadion Miejski w Białymstoku

Zestawienie pt. „Największe stadiony w Polsce” rozpoczynamy od obiektu, który znajduje się przy ulicy Słonecznej w stolicy województwa podlaskiego, czyli Białymstoku. Dawniej boisko należało do miejscowej Gwardii, a później Hetmana, jednak z wiekiem stadion zaczął niszczeć. Z pomocą przyszła Jagiellonia, która awansowała do drugiej ligi i pomogła finansowo utrzymać obiekt.

W latach 2008-2014 Stadion Miejski w Białymstoku przeszedł renowację, która kosztowała około 250 milionów złotych. Dziś pojemność obiektu łącznie liczy 22 409 miejsc, a rekordową frekwencję uzyskano w trakcie meczu Jagiellonia-Legia, który obejrzały 22 394 osoby.

Ponadto na „Stadionie na Słonecznej” trzy mecze rozegrała reprezentacja Polski do lat 21. Nasza kadra zwyciężyła wówczas z Litwą i Estonią, zaś z Rumunią zremisowała. Stadion ma w pełni kryte trybuny, dwa telebimy oraz podgrzewaną płytę boiska.

Największe stadiony w Polsce: Stadion Miejski w Białymstoku

Fot. Stadion Białystok

9. Stadion im. Ernesta Pohla

Stadion został otwarty 2 września 1934 roku i początkowo nosił nazwę „Adolf Hitler Kampfbahn im Hindenburg”, z którą funkcjonował do 1946 roku. Otrzymał imię legendarnego gracza, Ernesta Pohla w kwietniu 2004. Przez lata odbywały się na nim spotkania z udziałem Górnika Zabrze, a nawet reprezentacji Polski.

To na tym obiekcie podczas eliminacji do mistrzostw Europy 1996 kadra Henryka Apostela zremisowała z Francuzami, a także rozgromiła Słowację 5:0. Dziś na miejscu starego obiektu powstał nowy, zmodernizowany, który nadal przechodzi remont.

Obecnie pomieści 24 563 osoby, jednak po zakończeniu przebudowy pojemność Areny Zabrze wzrośnie do 31 871. Ponadto wtedy zostanie całkowicie zadaszony, gdyż jedna trybuna jest wciąż rozbudowywana.

Arena Zabrze

Fot. Arena Zabrze

Największe stadiony w Polsce. 8. Stadion im. Alfreda Smoczyka w Lesznie

Następny na naszej liście jest jedyny w tym zestawieniu stadion żużlowy, czyli Stadion im. Alfreda Smoczyka w Lesznie. Zbudowano go w latach 70. XX wieku, a do użytku oddano 11 września 1977 roku. Imię nosi po byłym żużlowym mistrzu Polski, który tragicznie zginął w wypadku motocyklowym w 1950 roku.

Przez lata obiekt przeszedł kilka modernizacji, przykładowo zamontowano oświetlenie, telebim oraz dmuchane bandy. Stadion należy w całości do miasta Leszno, zaś zarządza nim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Może pomieścić maksymalnie około 25 000 osób, jednak miejsc siedzących ma 16 700. Zadaszona jest jedynie trybuna VIP. Tor ma długość 346 metrów, a jego rekordzistą jest Przemysław Pawlicki, który w czerwcu 2013 roku osiągnął czas 58.53 sekundy. Na obiekcie swoje mecze domowe rozgrywa Unia Leszno, czyli obecny mistrz Polski.

Największe stadiony w Polsce: Stadion Unii Leszno

Fot. MOSiR Leszno

7. Stadion Miejski w Warszawie

Stadion Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie. Obecny obiekt otwarto 7 sierpnia 2010 roku, a przy okazji inauguracji rozegrano mecz Legia-Arsenal. Powstał na podwalinach stadionu wybudowanego w latach 1927-1930. Pierwsze zamysły budowy nowej areny są datowane na koniec lat 90. Wówczas Legia odnosiła ogromne sukcesy w kraju, a także awansowała do Ligi Mistrzów.

Ostatecznie decyzję o zbudowaniu stadionu podjęto w 2006 roku, a w listopadzie 2008 rozpoczęto działania na obiekcie. Ostatni mecz na starym boisku miał miejsce 14 listopada 2008 roku, wtedy Legia pokonała Śląsk Wrocław 4:0. Obecny pomieści 30 967 osób, wszystkie trybuny są zadaszone, a ponadto znajduje się tam Muzeum Legii. Nowy obiekt kosztował około 460 milionów złotych i jest własnością miasta stołecznego Warszawy.

Stadion Miejski w Warszawie

Fot. Stadion Miejski Legii Warszawa

6. Największe stadiony w Polsce: Stadion Miejski w Krakowie

Obiekt w Krakowie został oficjalnie otwarty w maju 1953 roku, jednak obecna arena przy ulicy Reymonta była przebudowana w latach 2004-2011. Architektem obecnej konstrukcji jest Wojciech Obtułowicz, który dokonał aż czterech zmian projektów przebudowy stadionu. Kluczowym powodem zmian była chęć dostosowania Stadionu im. Henryka Reymana do rangi międzynarodowej, z uwagi na ogłoszenie Polski gospodarzem Euro 2012. Całkowity koszt szacuje się na około 600 milionów złotych, zaś efektem końcowym jest pojemność 33 130 osób.

Ostatecznie Kraków został wybrany miastem rezerwowym na mistrzostwach Europy, po tym jak w 2009 roku UEFA wybrała Warszawę, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Trybuny są całkowicie zadaszone, boisko ma podgrzewaną murawę, a swoje mecze rozgrywa tam Wisła Kraków. Reprezentacja Polski rozegrała tam swój ostatni mecz w czerwcu 2016 roku, kiedy kadra Adama Nawałki zremisowała z Litwą. Stadion przy Reymonta pamięta udział Wisły w pucharze UEFA i innych europejskich pucharach, w tym legendarny zwycięski mecz z FC Barceloną w 2008 roku.

Największe stadiony w Polsce: Stadion Miejski w Krakowie

Fot. Wisła Kraków / Twitter

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Igrzyska Olimpijskie 2021 w Tokio - godziny transmisji. Co trzeba wiedzieć?

5. Arena Gdańsk

Bursztynową Arenę Gdańsk zbudowano w latach 2008-2011 z myślą o przywitaniu gości z całego świata podczas mistrzostw Europy w 2012 roku. Oddana do użytku została 19 lipca 2011 roku, zaś w sierpniu tego samego roku Lechia z Cracovią rozegrały tam pierwszy mecz. Projektantem obiektu jest niemiecka firma Rhode-Kellermann-Wawrowsky, która w przeszłości zaprojektowała przykładowo stadion Schalke – Veltins-Arenę.

Cały stadion ma 236 metrów długości, 203 metry szerokości oraz 45 metrów wysokości. Obecnie pomieści 41 620 osób, a w tym mieszczą się 1383 miejsca biznesowe oraz 37 lóż VIP. Rekordowa frekwencja miała miejsce w czerwcu 2016 podczas meczu reprezentacji Polski z Holandią, który nasza kadra przegrała 2:1.

Przed budową całkowity koszt szacowano na około 660 milionów złotych, jednak ostatecznie inwestycja kosztowała 864 miliony złotych. Podczas Euro 2012 rozegrano w Gdańsku trzy mecze grupowe oraz mecz ćwierćfinałowy.

Arena Gdańsk

Fot. Arena Gdańsk

4. Największe stadiony w Polsce: Stadion Miejski w Poznaniu

Poprzednią arenę przy Bułgarskiej budowano pod koniec lat 60. XX wieku. Wówczas używano usypanego wału z ziemi, na którym później stawiano betonowe bloczki na ławki. Na przestrzeni lat stadion doczekał się kilku modernizacji, a największa z nich miała miejsce między 2003, a 2010 rokiem.

Na początku dobudowano czwartą trybunę, która była podstawą dla nowego obiektu, który miał tam stanąć. Następnie ustawiano kolejne trybuny, jednak w pewnym momencie główna wizja projektanta zmieniła się. Dlatego przykładowo trybuna północna ma dwa poziomy, a przeciwległa już trzy. Cały stadion został zadaszony konstrukcją z poszyciem z membrany.

Ostatecznie okazało się, że cała konstrukcja była droższa, niż początkowo planowano. Na przygotowanie areny do Euro 2012 wydano 746 milionów złotych. Przyniosło to efekty, gdyż stadion w Poznaniu jest bardzo dobrze wspominany przez kibiców Irlandii, Chorwacji i Włoch. Obiekt pomieści 42 837 osób, a rekordową frekwencję uzyskano w listopadzie 2010 roku podczas meczu Lecha z Manchesterem City.

Stadion Miejski w Poznaniu

Fot. Lech Poznań / Twitter

3. Stadion Wrocław

Kolejny stadion zbudowany na Euro 2012, podczas których rozegrano na nim trzy mecze fazy grupowej, a w tym pamiętną porażkę biało-czerwonych z Czechami. Otwarto go 8 września 2011 roku, a pojemność wynosi 45 105 osób. Właścicielem obiektu jest miasto Wrocław, które dzierżawi go miejscowej drużynie, Śląskowi.

Inwestycja kosztowała ponad 900 milionów złotych, a oprócz podgrzewanej murawy może zapewnić podświetlenie fasady stadionu. Cała arena jest jedną z najbardziej nowoczesnych i największych o jednym poziomie trybun. Wspomnianą wcześniej fasadę wykonano z włókna szklanego pokrytego teflonem. Na obiekcie znajdują się także sale konferencyjne i bankietowe, biura, siłownie, a nawet tor gokartowy.

Ciekawostką jest fakt, że podczas meczów ligowych średnia frekwencja w 2019 roku wynosiła prawie 17 tysięcy osób, co stanowiło około 37% całkowitej pojemności.

Stadion Miejski we Wrocławiu

Fot. Stadion Wrocław

2. Największe stadiony w Polsce: Stadion Śląski w Chorzowie

Słynny „Kocioł Czarownic” budowano w 1956 roku, a jego inauguracja miała miejsce podczas Narodowego Święta Odrodzenia Polski. W pewnym momencie to tam odbywały się najważniejsze mecze naszej reprezentacji. Było tak do 2009 roku, kiedy wiadomym było, że stadion potrzebuje przebudowy, a ponadto zaczynała się budowa Stadionu Narodowego.

Jedno z najważniejszych spotkań na starym obiekcie miało miejsce w październiku 2006 roku, kiedy to kadra Beenhakkera pokonała napakowaną gwiazdami Portugalię 2:1.

Przebudowa zakończyła się w drugiej połowie 2017 roku i kosztowała około 650 milionów złotych. Obecnie pomieści 54 378 osób na trybunach, a podczas koncertów ilość ta wzrasta do około 85 000! Oprócz meczów piłki nożnej odbywają się tam zawody żużlowe, mityngi lekkoatletyczne oraz imprezy muzyczne.

Od sierpnia 2020 roku stadion nosi nazwę Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Arena ma półprzezroczyste zadaszenie ze sztucznego tworzywa, które jest w nocy podświetlane. Oprócz głównego stadionu kompleks obejmuje m.in. boiska treningowe do wielu sportów, siłownię lub restaurację.

Największe stadiony w Polsce: Stadion Śląski w Chorzowie

Fot. Stadion Śląski

1. Stadion Narodowy w Warszawie

PGE Narodowy powstał w miejscu dawnego Stadionu X-lecia, a nowy projekt zgłosiła firma JSK Architekci. Jako jedyny w Polsce ma rozsuwany dach zawieszony na linach oraz modułową murawę. Pod biało-czerwonymi trybunami znajduje się infrastruktura komercyjna, czyli przykładowo biura lub centrum konferencyjne. Fasadę stworzono z anodowanej siatki, która barwami przypomina polską flagę.

Stadion posiada dwa pierścienie trybun, a łącznie posiada osiem kondygnacji. Cała budowa kosztowała prawie 2 miliardy złotych, a oficjalne otwarcie miało miejsce 29 stycznie 2012 roku. Obecnie właścicielem obiektu jest Skarb Państwa, zaś operatorem spółka podrzędna.

Podczas meczów piłki nożnej maksymalna pojemność wynosi 58 580 miejsc, zaś podczas koncertów 72 900. Rekordową frekwencję uzyskano podczas meczu mistrzostw Europy w siatkówce w 2017 roku, kiedy to Polska przegrała z Serbią 0:3. Narodowy gościł pięć meczów Euro 2012 oraz finał Ligi Europy w 2015 roku, a ponadto koncerty tam grała m.in. Madonna, czy zespół AC/DC.

PGE Narodowy w środku

Fot. PGE Narodowy

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top