Connect with us
najlepsze polskie komedie romantyczne
Fot. YouTube / Kino Helios Polska | Kadr z filmu "Planeta singli"

Kultura

Najlepsze polskie komedie romantyczne. Wybraliśmy nieoczywiste TOP 10

Komedia romantyczna – gatunek uwielbiany przez widzów, a niedoceniany przez krytyków. W Polsce w ostatnich latach kojarzy się niezbyt dobrze – najczęściej z banalnymi, męczącymi produkcjami pełnymi lokowań produktów. Nie było tak jednak zawsze.

Jakie są najlepsze polskie komedie romantyczne? W tym newsie znajdziecie 10 najlepszych propozycji. Jeśli myślicie, że są to produkcje wyłącznie z XXI wieku, to jesteście w dużym błędzie. W naszym rankingu zawarliśmy dwa filmy z lat 60. XX wieku, a jeden nawet sprzed II Wojny Światowej.

10. Tylko mnie kochaj (2006)

Czołówka jeśli chodzi o produkcje „lekkie, łatwe i przyjemne”. Ostatni w miarę udany film króla polskiej komedii romantycznej, Ryszarda Zatorskiego, na którego dalszą twórczość lepiej spuścić zasłonę milczenia. W rolach głównych będący wówczas u szczytu swojej popularności Maciej Zakościelny oraz Agnieszka Grochowska. Kariera aktorki nabrała wówczas rozpędu i szybko udowodniła, że sprawdza się świetnie także w poważniejszym kinie. Film kradnie dla siebie jednak Julka Wróblewska. Jej dziecięca rola zagrana została z werwą i masą pozytywnej energii.

9. Listy do M. (2011)

Polacy nie gęsi i swoje „To właśnie miłość” też mają. Cykl coraz bardziej stający się punktem obowiązkowym świątecznej ramówki bardzo zgrabnie łączy w sobie przeróżne wątki. Mamy i coś dla fanów nieco bardziej pieprznego humoru, jak i coś dla oczekujących ciekawej historii miłosnej. Pojawiają się takie historie, które trafią do młodszych, jak i do starszych. Z całego cyklu najbardziej w pamięć zapada niezwykle wybuchowe małżeństwo grane z werwą przez Agnieszkę Dygant i Piotra Adamczyka, a także nasz rodzimy „zły Mikołaj” w postaci Tomasza Karolaka.

Najlepsze polskie komedie romantyczne. 8. Ile waży koń trojański? (2008)

Film o próbie cofnięcia błędów młodości na które pozwala niespodziewane… cofnięcie się w czasie. Banał wykorzystywany wcześniej w kinie, ale w rękach Juliusza Machulskiego dający film pełen ciepła oraz miłego, delikatnego humoru. Odwzorowanie epoki wykonane nadzwyczaj dobrze, a role Ostrowskiej, Szaflarskiej i Więckiewicza to prawdziwe perły.

7. Małżeństwo z rozsądku (1966)

Stanisław Bareja królem polskiej komedii był i basta. Zanim jednak zajął się filmami wytykającymi absurdy ówczesnej Polski kręcił małe, skromne komedyjki. Jak na małą skromną komedyjkę może się jednak zakręcić w głowie od ilości znanych twarzy – Daniel Olbrychski, Hanka Bielicka, Bogumił Kobiela, Elżbieta Czyżewska, Bohdan Łazuka – i każdy tutaj bezbłędnie ukazuje swój talent komediowy. A że scenariusz jest bardzo banalny? Nic nie szkodzi gdyż przyjemność z seansu jest naprawdę duża.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Netflix - najciekawsze nowości na listopad 2021 r. Co warto obejrzeć?

6. Zakochani (2000)

Film, który niejako zapoczątkował w Polsce modę na komedie romantyczne. Toczy się według wszelkich schematów tego gatunku, ale przede wszystkim jest to seans, po którym pierwsze co nasuwa się na usta to „przyjemny”. Magdalena Cielecka i Bartosz Opania tworzą bardzo przekonujący duet. Na drugim planie szaleje Cezary Pazura będący wtedy u szczytu swoich komediowych umiejętności. Film na tyle udany, że zdobył nawet kilka nominacji do polskich nagród filmowych Orły, co w przypadku tego gatunku filmowego jest prawdziwym ewenementem.

Najlepsze polskie komedie romantyczne. 5. Mąż swojej żony (1960)

Kolejna przeurocza komedia romantyczna Stanisława Barei z okresu przed jego najsłynniejszymi dziełami. Wspaniała wojna charakterów miedzy małżeństwem wybitnej sportsmenki oraz uznanego kompozytora. Ten drugi jednak nie ma szans rywalizować w popularności ze swoją żoną, co prowadzi do kryzysu. Można by to obrócić w dramat, ale zamiast tego otrzymujemy przezabawną, lekką komedię z perfekcyjnym duetem Bronisława Pawlika i Aleksandry Zawieruszanki.

4. Nigdy w życiu (2004)

Czym byłby ten film bez Danuty Stenki. Jej brawurowa kreacja to dowód na to, że nawet w tak oklepanym gatunku filmowym można wyjść poza ramy i zasłużyć sobie na morze zasłużonych braw. Stenka portretuje swoją postać z dużym zrozumieniem i szacunkiem, co powoduje że niejedna kobieta po przejściach dostrzeże w niej cząstkę siebie. Do tego soundtrack pełen przebojów z okresu powstania filmu i mnóstwo trafnych diagnoz o relacjach damsko-męskich.

3. Planeta Singli (2016)

Ta komedia romantyczna wyróżnia się tym, z czym twórcy tego gatunku mają obecnie największy problem – czyli autentycznie śmieszy. W całej trylogii piętrzą się nieprawdopodobne zbiegi okoliczności, kompletnie zwariowane pomysły, ale mimo że każda kolejna część była wyraźnie słabsza, to widać jak dużo frajdy mieli twórcy na planie i to udziela się widzom. Maciej Stuhr i Agnieszka Więdłocha tworzą bardzo zgrany duet, a Piotr Głowacki regularnie kradnie dla siebie sceny. Nie brakuje też momentów do pochlipania, więc każdy znajdzie w tym cyklu coś dla siebie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
HBO GO - najciekawsze nowości na listopad 2021 r. Co obejrzeć?

Najlepsze polskie komedie romantyczne. 2. Piętro wyżej (1937)

Film z 1937 roku, co pewnie z marszu odstraszy niektórych widzów. Nic bardziej mylnego, bo to jedna z najbardziej inteligentnych polskich komedii romantycznych z nieśmiertelną kreacją Eugeniusza Bodo. Warto zobaczyć film z czasów gdy komedie nie opierały się na wulgarnych dowcipach oraz dziesiątkach nawiązań. Oferowały za to gagi opierające się na slapsticku i żartobliwych dialogach. Warto nadmienić że to z tego filmu pochodzi jedna z najbardziej znanych polskich filmowych piosenek, czyli „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

1. Kogel-mogel (1988)

Absolutny polski klasyk, jeden z tych filmów, który gromadzi przed ekranem kolejne pokolenia i bawi wszystkich do łez. Losy Kasi, której rodzina nie pozwoliła na kontynuowanie edukacji, tylko zmusiła do zaaranżowanego małżeństwa, równie dobrze mogłoby być ciężkim dramatem. Dzięki sprawnie napisanemu scenariuszowi pełnemu zwrotów akcji oraz przezabawnych dialogów jest dziś w ścisłej czołówce polskich komedii. Równie dużą popularnością cieszyła się część druga, natomiast powstała całkiem niedawno trójka, która mimo gigantycznej widowni w kinach spotkała się z o wiele mniej pozytywnym odbiorem.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top