Connect with us
najlepsze zagraniczne filmy wojenne
Fot. YouTube / Warner Bros. Entertainment (kadr z filmu "Full Metal Jacket")

Kultura

Najlepsze zagraniczne filmy wojenne. Królują produkcje z XX wieku

Filmowy rozmach, eksplozje, strzelaniny, widowiskowa batalistyka – to wszystko zawierają najlepsze zagraniczne filmy wojenne. Oczywiście te filmy oprócz tego oferują dużo, dużo więcej i zupełnie zasłużenie przynależą do ścisłej czołówki najważniejszych produkcji w historii. Wybraliśmy TOP 10 takich produkcji.

Przy tworzeniu tego rankingu rzuciła nam się w oczy jedna rzecz. Prawie wszystkie najlepsze zagraniczne filmy wojenne powstały jeszcze w XX wieku. Pod tym względem znakomite były zarówno lata 60., 70., 80. i 90. W nowym milenium produkcji wartych uwagi jest zdecydowanie mniej, a przecież budżety na takie produkcje nie zmalały. Czyżby zmęczenie materiału i brak reżyserów gotowych stworzyć prawdziwe arcydzieło? Zapraszamy na nasze TOP 10 zagranicznych filmów wojennych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najlepsze polskie filmy wojenne. Co warto obejrzeć?

10. Działa Navarony (1961)

Lata 60. i 70. to złoty czas dla filmów wojennych, które jednocześnie określano jako produkcję przygodowe. Charyzmatyczni bohaterowie, wciągająca akcja i często mimo tematu prawdziwie rozrywkowy charakter filmu to cechy, które posiadało wiele produkcji z tamtych lat. Historia kilku komandosów ruszających na niebezpieczną misję polegającą na zniszczeniu tytułowych dział ulokowanych w Navaronie to prawdopodobnie najbardziej udana produkcja z tamtych lat. Niezapomniana produkcja z rewelacyjnym Gregorym Peckiem zdobyła szereg nagród i zachwyca kolejne pokolenia widzów.

Najlepsze zagraniczne filmy wojenne. 9. Ścieżki chwały (1957)

Wybitny reżyser Stanley Kubrick na samym początku swojej drogi filmowej serwujący swoje pierwsze arcydzieło. Kirk Douglas stworzył wspaniałą kreację pułkownika, który widząc nadchodzącą klęskę swojego oddziału decyduje się na zlekceważenie rozkazów i rozpoczęcie odwrotu. Za swoje decyzje będzie musiał ponieść surowe konsekwencje. Wspaniały film poruszający temat pierwszej wojny światowej, która zdecydowanie rzadziej była prezentowana w produkcjach kinowych.

8. Cienka czerwona linia (1998)

Najbardziej poetycki film wojenny na liście. Terrence Mallick zawsze tworzył filmy niezwykle delikatne i pełne piękna, więc nakręcenie przez niego filmu wojennego była szokiem dla kinomanów. Ta produkcja jednak zdecydowanie wyróżnia się w tym gatunku. Z jednej strony mamy sporo batalistyki z niezwykle efektownymi lotami kamery oraz zastęp gwiazd. Istotniejsze jest jednak to, że ukazywane jest jak bardzo dużo dzieje się w głowach żołnierzy, jak w przeróżny sposób reagują na toczący się wokół chaos, z jaka ulga przyjmują każdy moment spokoju, możliwość napawania się pięknem świata. I wtedy nagle w to piękno wkraczają wybuchy, kule i kolejne nagłe trupy. Znakomite, unikalne kino.

7. Helikopter w ogniu (2001)

Film ukazujący dramatyczną akcją amerykańskich żołnierzy w ogarniętej wojna Somalii. Tak naprawdę jednak sam temat konfliktu czy charakterystyka bohaterów schodzi tutaj na dalszy plan wobec batalistyki, której tutaj została ukazana absolutnie w nieprawdopodobny sposób. To ten typ produkcji który oglądany na dobrym sprzęcie jest nieprawdopodobnym doznaniem. Oprawa audiowizualna to prawdziwy majstersztyk, który niejednokrotnie powoduje opad szczęki do samej podłogi. Duża w tym zasługa polskiego operatora Sławomira Idziaka, który za swoją pracę zdobył w pełni zasłużoną nominację oscarową.

Najlepsze zagraniczne filmy wojenne. 6. Full Metal Jacket (1987)

Stanley Kubrick po raz kolejny na liście, kpiący z absurdów wojny. Zasadniczo mamy tu dwa filmy w jednym. Najpierw obserwujemy szkolenie żołnierzy które prowadzi rzucający najbardziej wymyślne wyzwiska sierżant Hartman (niezapomniana kreacja R. Lee Ermeya). Nie każdy potrafi przetrwać takie gnębienie, niektórzy kończą to z potężnymi problemami natury psychicznej. Najtwardsi w nagrodę jadą na wojnę, gdzie… spotyka ich jeszcze większe piekło. Znakomicie zrealizowane, zagrane, wbijające się w głowę kino. To pozycja obowiązkowa dla koneserów.

5. Lista Shindlera (1993)

Dla niektórych ten film jest tylko przefiltrowanym przez hollywoodzką wrażliwość ukazaniem tematu holokaustu. Dla wielu widzów dzieło Stevena Spielberga jest jednak jednym z najbardziej poruszających doświadczeń filmowych. Historia Oskara Shindlera, który w swojej fabryce uratował wielu Żydów przed zagładą jest niezwykłym doświadczeniem, zarówno na poziomie emocjonalnym, aktorskim jak i wizualnym. Trudno znaleźć kogoś kto nie uroni łez na tej produkcji, ciężko nie zachwycić się stonowanym aktorstwem Liama Neesona oraz demoniczną kreacją Ralpha Fiennesa. Podniosła muzyka Johna Williama i urzekające zdjęcia Janusza Kamińskiego wzbudzają natomiast ciarki. Absolutny must-see.

4. Szeregowiec Ryan (1998)

Druga z rzędu produkcja Stevena Spielberga na liście. Nie da się ukryć, że po dziś dzień wizytówką tego filmu jest jego pierwsze pół godziny. Desant na plaży Omaha to coś, czego wcześniej kino nie widziało i cała masa twórców z chęcią korzystało z pomysłów zawartych w tej sekwencji. Wiecznie trzęsąca się kamera, fruwające na około pociski, nieustanne wybuchy, wszystko skąpane w szarości rozświetlanej tylko plamami czerwieni po rozrywanych kończynach żołnierzy. Prawdziwy szok, chaos wojny w pełnym wydaniu. Mimo, że cały film to niezwykle udana, poruszająca, doskonale zrealizowana produkcja, to nie da się o niej pisać w oderwaniu od prologu.

Najlepsze zagraniczne filmy wojenne. 3. Pluton (1986)

Film tworzący wespół z „Urodzonym 4 lipca” i „Pomiędzy niebem a ziemią” swoistą trylogię wietnamską Olivera Stone`a. Jest jednocześnie najwybitniejszą produkcją z tej trójki. Historia młodego żołnierza granego przez Charliego Sheena, który trafia w sam środek wojennej zawieruchy i jest świadkiem najbardziej drastycznych zachowań ze strony amerykańskich żołnierzy. Przoduje w tym demoniczny sierżant Barnes grany spektakularnie przez Toma Berengera. Z drugiej strony jest jego alter ego w postaci sierżanta Eliasa, w którego wcielił się Willem Defoe. Wstrząsające kino, zdecydowanie jedno z najjaskrawszych ukazań konfliktu wietnamskiego. Do tego niezapomniane użycie „Adagio for strings” w niezwykle przejmującej sceny śmierci jednego z bohaterów.

2. Czas apokalipsy (1979)

Tak tworzy się kino kultowe. Francis Ford Coppola przenosząc na ekrany powieść Josepha Conrada i umiejscawiając ją w czasie wojny wietnamskiej, stworzył rzecz unikalną. Powstała prawdziwa podróż do piekła w którym swoją prywatną rządzoną twardą ręką utopię stworzył demoniczny pułkownik Kurtz. Żołnierze wysłani w tą podróż mają za zadanie go aresztować, ale po drodze ujrzą wszystkie możliwe odcienie wojny. Nie będzie to bez wpływu na ich psychikę. Produkcja pełna momentów, które przeszły do historii kina – na czele z nalotem na wietnamską wioskę przy melodii Wagnera zwieńczonej zdaniem „uwielbiam zapach napalmu o poranku”.

1. Łowca jeleni (1978)

W zwycięzcy rankingu tak naprawdę wojny jest jak na lekarstwo, niecałe pół godziny. Jest to jednak wystarczająco duży okres czasu na to by ustawić cały ton ten jednej z najbardziej poruszających produkcji w historii kina. Historia kilku przyjaciół, których dokładnie poznajemy podczas wesela jednego z nich, zaczyna się naprawdę niepozornie. Bawią się, piją, następnego dnia wyruszają na polowanie na jelenie. Nie myślą jeszcze o wyjeździe do Wietnamu, który świta już na horyzoncie. Później, gdy wrócą z horroru który przeżyli przebywając w niewoli u wietnamskich żołnierzy, będą zmagać się z urazami psychicznymi, fizycznymi, a także będą mieli problemy w relacjach międzyludzkich. Boleśnie prawdziwy film z wybitnymi kreacjami Roberta de Niro i Christophera Walkena, który na zawsze wbił w pamięć widzów. Trudno po tym wszystkim zapomnieć scen gry w rosyjską ruletkę, prawdopodobnie szczytowych osiągnięć jeśli chodzi o filmowe dawkowanie napięcia.

4.6/5 (liczba głosów: 9)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top