Connect with us
Gry o skokach narciarskich - ujęcie z gry Deluxe Ski Jump
Ujęcie z gry Deluxe Ski Jump

Gry

Gry o skokach narciarskich. W co można zagrać tej zimy?

Sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich trwa w najlepsze. Najlepsi skoczkowie świata walczą o miano tego najlepszego, który ostatecznie otrzyma Kryształową Kulę. Często po zawodach zawodników u widza występuje nieodparta chęć oddawania skoków, jednak w większości przypadków jedyną tego możliwością są gry. Tym razem przyjrzymy się dostępnym obecnie grom o skokach narciarskich, w które możemy zagrać na komputerach, telefonach, czy w przeglądarkach. Czy kiedykolwiek graliście w którąś z nich?

Gry o skokach narciarskich na komputery

Seria Deluxe Ski Jump

Najbardziej popularne obecnie gry o skokach narciarskich stworzone zostały przez fińską firmę Mediamond z Jussim Koskelą na czele. Programista w lipcu 1999 roku wydał pierwszą wersję gry o nazwie Deluxe Ski Jump. Zdecydowanie bardziej znany był następca tej produkcji, wydany w styczniu 2001 roku DSJ 2. „Gra w Małysza” w zawrotnym tempie zyskała popularność, głównie dlatego, że była bardzo łatwo dostępna. Ponadto wymagania sprzętowe nie odgrywały znaczącej roli. Pikselowa grafika 2D w pełni wystarczała graczom, gdyż ważniejsze było wierne odwzorowanie fizyki lotu, a oprócz tego samo sterowanie było banalnie proste.

Następna część gry, DSJ 3, nie odniósł już takiego sukcesu, mimo ogromnych zmian. Najważniejszą było dodanie trójwymiarowych obiektów, co znacznie poprawiło grafikę. Dziś prym wodzi DSJ 4, który w pewnym momencie wydawał się być porzuconym projektem. Szczęśliwie dla tej produkcji, w listopadzie 2020 roku grupa polskich entuzjastów o nazwie Gorisek Bros dogadała się z Koskelą i wydała wersję gry 1.7. Dodała ona możliwość dodawania własnych skoczni, czyli coś czego przez lata brakowało w tej grze. Obecnie najnowsza jest wersja dziesiąta, która między innymi poprawia wady oryginalnych skoczni i umożliwia ustalenie liczby zakwalifikowanych do konkursu skoczków.

Produkcja dostępna jest do pobrania na stronie producenta, jednak należy pamiętać, że jest to jedynie wersja demonstracyjna. Aby zagrać w pełną wersję gry, która umożliwia oddawanie skoków na własnych skoczniach, należy zakupić klucz. Ponadto istnieje możliwość rywalizacji w trybie wieloosobowym, jednakże i tu jesteśmy zmuszeni zakupić dodatkową subskrypcję DSJ4 Online.

Deluxe Ski Jump

Ujęcie z gry Deluxe Ski Jump

Gry o skokach narciarskich – Seria RTL Ski Jumping

Na początku XXI wieku równie popularna „grze w Małysza” była seria gier stworzona przez firmę VCC Entertainment – RTL Ski Jumping. Wydawcą tej produkcji był niemiecki koncern medialny RTL, który wykorzystał miłość widzów do dyscypliny, w której Niemcy dominowali przez lata. Ponadto sporą rolę odegrała rosnąca powszechność komputerów klasy PC. Pierwszą odsłonę, RTL Skispringen 2000, wydano w grudniu 1999 roku. Była jednocześnie pierwszą grą, która umożliwiała oddawanie skoków w 3D. W Polsce początkowo cykl nie był rozchwytywany, jednakże dwa kolejne lata całkowicie zmieniły pogląd na tę serię. Niemiecki wydawca dogadał się z polskim wydawnictwem Dobra Gra i to pod tym szyldem wydano dwie następne produkcje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Skoki narciarskie - terminarz sezonu 2021/22. Tu znajdziesz wszystkie daty

„Skoki Narciarskie 2001: Polski zwycięzca” oraz „Skoki Narciarskie 2002: Polskie złoto” mają dziś status kultowych. Powodem ich ogromnej popularności była bardzo łatwa dostępność, ponieważ można je było nabyć w praktycznie każdym kiosku. Oprócz tego był to czas, w którym wysoką formę na prawdziwych skoczniach prezentował Adam Małysz i każdy chciał choć przez chwilę poczuć się, jak „Orzeł z Wisły”. Kolejne części już nie były aż tak chętnie rozchwytywane, jak wspomniane wcześniej dwa tytuły. W 2005 roku zmieniono polskiego wydawcę gry na IQ Publishing, a ostatnią grą z tego cyklu było RTL Ski Jumping 2007.

Gry z tej serii oferowały bardzo rozbudowany tryb kariery, w którym mogliśmy rywalizować m.in. w zawodach Pucharu Świata, Turnieju Czterech Skoczni, czy w zawodach drużynowych. Ponadto gracz mógł wpłynąć na rozwój swojego zawodnika poprzez finansowanie treningu i sprzętu czy nawet doboru smarowania nart. Oprócz kariery gra oferowała możliwość rozegrania realnych oraz własnych turniejów. Sama fizyka oddania skoku była bardziej złożona i skomplikowana od tej w DSJ. To spowodowało większy wpływ gracza na to jak dobry skok odda. Dziś kolejne części tego cyklu można zakupić na najpopularniejszych serwisach aukcyjnych. Z pewnością warto odnaleźć płyty z tymi grami i powrócić do dawnych czasów.

Gry o skokach narciarskich - RTL Ski Jumping 2002

Ujęcie z gry RTL Ski Jumping 2002

K-Point Ski Jumping

W styczniu 2020 roku w cyfrowej dystrybucji Steam, Marcin Dzienniak wydał niskobudżetową grę K-Point Ski Jumping. Autor nie ukrywa, że zainspirował się serią Deluxe Ski Jump, jednak w tym przypadku nie powinno to być problemem. Słowem kluczowym tej produkcji jest grywalność, która mimo prostego sterowania i grafiki stoi na bardzo wysokim poziomie. Podobnie do pierwszych części DSJ, kamera umiejscowiona jest z boku, a do oddania skoku wystarczy jedynie myszka.

Gracz może rywalizować tylko w trybie kariery. Ten rozpoczyna się zawodami w kategorii juniorów i z czasem próbujemy piąć się coraz wyżej, aż ostatecznie dojdziemy do rangi Pucharu Świata. Tam możemy wziąć udział w odpowiednikach Turnieju Czterech Skoczni, turnieju Raw Air, czy nawet w igrzyskach olimpijskich. Tak jak w serii RTL Ski Jumping, możemy wpływać na rozwój zawodnika. Za każdy udział w zawodach dostajemy wynagrodzenie, w zależności od wyniku, jaki osiągniemy. Pieniądze te można wykorzystać m.in. do zatrudnienia trenera lub zakupu sprzętu. Podsumowując, gra prezentuje się bardzo dobrze oraz przyjemnie się w nią gra. Cena nieco ponad dwudziestu złotych zdecydowanie nie jest wygórowana. Można powiedzieć, że jest ona gestem podziękowania dla Marcina Dzienniaka, który sam stworzył całą grę. Minusami są przede wszystkim brak języka polskiego, gdyż produkcję wydano jedynie w języku angielskim oraz brak jakichkolwiek aktualizacji, a co za tym idzie poprawek.

K-Point Ski Jumping

Ujęcie z gry K-Point Ski Jumping

Gry o skokach narciarskich – Ultimate Ski Jumping

Ultimate Ski Jumping to gra wydana w kwietniu 2020 roku przez Forever Entertainment, zaś wyprodukowana przez polskie studio Blue Sunset Games. Gra utrzymana jest w klimacie retro, głównie z uwagi na grafikę w stylu pixel art. Umożliwia graczowi rozgrywkę w turnieju, pojedynczych zawodach lub w trybie kampanii. Ponadto można jeszcze wziąć udział w trybie sieciowym, jednak ciężko tam o znalezienie współzawodników. Kampania to swego rodzaju historia pewnego Andrzeja Sturcka, który zaczyna karierę skoczka narciarskiego na swoim osiedlu. Poprzez nasze dokonania mamy za zadanie doprowadzić go do zdobycia złotego medalu olimpijskiego.

Sama produkcja ma kilka zalet, jak i wad. Do tych pierwszych można z pewnością dodać samą grafikę, która przypomina o czasach dawnych gier o tej tematyce. Oprócz tego warto pochwalić autorów za wymyślenie samego trybu fabularnego, gdyż dodaje to nieco klimatu. Jednakże parę minusów także się znajdzie. Jednym z nich jest sylwetka samego skoczka, która stworzona została w wyższej rozdzielczości, przez co nie za bardzo pasuje do pikselowego świata. Oprócz tego pojedyncze błędy oraz niewielka ilość skoczni. Gra oferuje nam możliwość skakania na zaledwie szesnastu skoczniach, z czego trzy są skoczniami typowo zabawnymi. Przykładowo Polska K16 to skocznia wybudowana z opon i drewna na osiedlu mieszkalnym. Ultimate Ski Jumping można zakupić na platformie Steam, jednak cena ponad trzydziestu złotych wydaje się nieco za dużą za grę typowo rozrywkową.

Gry o skokach narciarskich - Ultimate Ski Jumping

Ujęcie z gry Ultimate Ski Jumping

Ski Jumping Pro VR

Jeśli posiadacie gogle VR oraz sporo gotówki to warto wypróbować grę produkcji Yippee Entertainment o nazwie Ski Jumping Pro VR. Od razu trzeba zaznaczyć, że sama gra ma dosyć spore wymagania sprzętowe. Między innymi wymagane jest co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz karta graficzna GTX 1080 lub lepsza. Jeśli jednak nie jest to problemem, to możemy poczuć się jak prawdziwy skoczek narciarski. Ski Jumping Pro na gogle do wirtualnej rzeczywistości oferuje nam grę w dwóch trybach. Pierwszym z nich jest szybki skok, który głównie służy jako trening. Drugi to tryb kariery, czyli klasyczny rozwój zawodnika w drodze do zdobycia Kryształowej Kuli.

Ogromnym pozytywem tej produkcji są bardzo dobrze odwzorowane skocznie znane z Pucharu Świata. Ponadto sama grafika prezentuje się znakomicie i robi spore wrażenie. Oprócz tego na plus możliwości modyfikacji wyglądu postaci, a przedmioty potrzebne do tejże zmiany odblokowujemy wraz z postępem. Do sterowania gra wykorzystuje kontrolery ruchu i funkcje śledzenia położenia ciała względem podłoża, dzięki czemu to stojący gracz decyduje przykładowo o pozycji skoczka w locie. Na minus zdecydowanie wymagania sprzętowe, które faktycznie mogą sprawić nieco problemów, oraz sama cena. Ponad siedemdziesiąt złotych to jednak sporo jak na grę o tematyce skoków narciarskich. Mimo to, jeśli mamy możliwość wypróbowania tej gry to na pewno warto spróbować i poczuć się przez chwilę jak Adam Małysz czy Kamil Stoch.

Ski Jumping Pro VR

Ujęcie z gry Ski Jumping Pro VR

Gry o skokach narciarskich na telefony

Skoki Narciarskie 2021

Skoki Narciarskie 2021 to gra tworzona przez Red Block Studio, która obecnie jest w fazie wcześniejszego dostępu. Produkcja jest przeznaczona zarówno na telefony z systemem operacyjnym Android, jak i iOS. Gra umożliwia rozgrywkę w trybie kariery oraz wieloosobowym. Pierwszy z nich jest bardzo rozbudowany, gracz zbiera monety za swoje osiągnięcia, które może rozdysponować, na przykład na lepszy sprzęt. Co więcej, istnieje również możliwość podpisywania kontraktów ze sponsorami, którzy za dobre wyniki zapewniają benefity. Do rozwoju postaci ważne są również punkty bazy treningowej i ośrodku badawczego. Zebranie ich jest konieczne przykładowo do zakupu nowego sprzętu.

Kariera rozpoczyna się od Pucharu Kontynentalnego, w którym zawodnik nabiera doświadczenia. Z czasem stawka i nagrody są coraz większe, a w razie osiągania dobrych wyników mamy szanse na zwiększenie zaufania trenera. Ten aspekt jest ważny, aby szybciej dostać się do zawodów wyższej rangi. Oprócz tego istnieje szansa powstania kontuzji u naszego skoczka. Stanie się tak, gdy gracz będzie często upadał podczas lądowania. Gra prezentuje przyzwoitą grafikę, a dla fanów skoków narciarskich ciekawym dodatkiem jest bardzo dobrze odwzorowana nakładka telewizyjna używana podczas zawodów. Sterowanie jest bardzo proste i przyjemne, co pozwala wciągnąć się w nią w wolnym czasie. Oczywiście, jak to w grach darmowych bywa, często wyświetlają się w niej reklamy, jednak nie jest to ogromny problem. Zdecydowanie produkcja warta polecenia i wypróbowania.

Skoki Narciarskie 2021

Ujęcie z gry Skoki Narciarskie 2021

Gry o skokach narciarskich – Fine Ski Jumping

Fine Ski Jumping to kolejne dzieło Polaków, tym razem stworzone przez niewielkie studio Fine Glass Digital. Dostępna jest na Androida oraz iOS, a oparta jest na silniku Unity. Gracz ma do wyboru cztery tryby gry: trening, zawody, puchar i online. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość zmiany pory roku oraz edytowanie skoczków. W tej drugiej można zmienić imię i nazwisko danego zawodnika lub skład drużyny, która weźmie udział w zawodach drużynowych. Jeśli chodzi o tryb pucharu, to gracz ma do wyboru pełen Puchar Świata, Turniej Czterech Skoczni, Raw Air lub samemu może wybrać na jakich skoczniach będzie rywalizował.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Zarobki skoczków narciarskich. Na jakie nagrody mogą liczyć najlepsi?

Sporą zaletą gry są ciągłe aktualizacje, które zawierają nową zawartość oraz poprawki błędów. Następnym pozytywem jest trzydzieści jeden całkiem nieźle odwzorowanych skoczni, na których gracz może skakać. Warta odnotowania jest bardzo przyzwoita grafika oraz sterowanie. Początkowo sprawiało oo nieco kłopotów, jednak po odrobinie treningu można nabrać wprawy. Przy wadach po raz kolejny trzeba wspomnieć o reklamach, które wyświetlają się bardzo często. Co więcej, aby odblokować część skoczni również należy je obejrzeć. Biorąc pod uwagę, że grę wypuściło niewielkie studio, które być może czerpie zyski tylko z tych reklam, to można takie zachowanie wybaczyć. Podsumowując, niezła gra, która ma spore ambicje.

Gry o skokach narciarskich - Fine Ski Jumping

Ujęcie z gry Fine Ski Jumping

Ski Jump

W 2014 roku kaliski deweloper, Pixel Perfect Dude wydał darmową grę o nazwie Ski Jump, która obecnie dostępna jest zarówno na telefony z systemem Android, jak i te spod znaku nadgryzionego jabłka. Produkcja okazała się ogromnym sukcesem, gdyż na początku tego samego roku była najczęściej pobieraną grą w Sklepie Play. Twórcy mieli nawet w planach wypuszczenie jej w cyfrowej dystrybucji Steam, jednak ostatnia aktualizacja miała miejsce w grudniu 2020 roku. Ten fakt nie zwiastuje rychłego wydania Ski Jump na komputery.

Produkcja oferuje cztery tryby gry, takie jak trening, puchar świata, turnieje oraz multiplayer. Gracz może oddawać skoki na 55 fikcyjnych skoczniach o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym od 50. aż do 250. metra. Samo sterowanie jest banalnie proste. Na początku należy kliknąć w dowolne miejsce na ekranie, aby skoczek wyruszył z belki w dół zeskoku. Przy wyjściu z progu dotykamy dwoma palcami na raz, przy czym uważamy, żeby nie zrobić tego ani za wcześnie, ani za późno. Następnie przeciągamy palcem w górę i w dół, w celu kontrolowania skoczkiem w locie, zaś lądowanie to pojedyncze tapnięcie, tak jak przy rozpoczęciu skoku. Lista zawodników jest oczywiście nierealistyczna, jednak istnieje możliwość edycji nazwisk, narodowości, wyglądu czy nawet poziomu zaawansowania, jeśli mowa o skoczku kontrolowanym przez komputer. Gra zyskała sporo popularności poprzez swoją prostotę oraz sprawnie działający tryb wieloosobowy, gdzie do dziś można spotkać wielu graczy.

Ski Jump

Ujęcie z gry Ski Jump

Gry o skokach narciarskich na przeglądarki

Ski Jump Mania

Ski Jump Mania to gra, w którą można zagrać w przeglądarce oraz także na telefonach z Androidem i iOSem. Jej twórcy, PowerPlay Studio to jedno z największych słowackich studiów gier komputerowych oraz tamtejszy przodownik w kategorii indie. W swoim dorobku mają także Athletics Mania, Ski Legends, czy Biathlon Mania, czyli gry w podobnym stylu, lecz o tematyce innych sportów. Omawiana tu produkcja to swego rodzaju kariera naszego skoczka narciarskiego, który zaczyna z niewielkim dorobkiem. Zadaniem gracza jest rozwinięcie go do jak najwyższego poziomu i ostatecznie zdobycie Kryształowej Kuli. Oprócz samego skakania do rozwoju zawodnika konieczne są ulepszenia architektury dookoła, wykonywanie zadań oraz przechodzenie mini-gierek, za które dostajemy dodatkowe zasoby.

Najnowsza odsłona tej gry, Ski Jump Mania 3 to zdecydowany krok w przód, względem dwóch poprzednich części. Sama otoczka graficzna zasługuje na słowo uznania. Ponadto rozgrywka jest stosunkowo prosta, jeśli zapoznamy się z naszym otoczeniem. Po chwili ogrania bardzo łatwo można zrozumieć co jak działa i co jest potrzebne do osiągania lepszych wyników. Oprócz trybu fabularnego gracz może również wyzwać na pojedynek innego gracza. Minusem jest fakt, że nie skacze z przeciwnikiem w czasie rzeczywistym, lecz jego skok oddaje komputer, któremu statystyki są przyznawane na podstawie rozwoju zawodnika oponenta. Należy również wspomnieć o wymaganym stałym połączeniu z Internetem podczas rozgrywki. Jeśli zatem szukaliście gry RPG o skokach narciarskich, to lepszego wyboru od Ski Jump Mania nie ma.

Ski Jump Mania 3

Ujęcie z gry Ski Jump Mania 3

Gry o skokach narciarskich – Menedżer Skoków TVP

Menedżer Skoków to stworzona przez TVP gra w stylu „fantasy”, który znany jest zwłaszcza fanom piłki nożnej. Telewizja Polska poprzez tę grę przeprowadza konkurs z nagrodami, gdzie do wygrania są między innymi: telewizor, zegarek Apple Watch, czy głośnik JBL. Zadaniem gracza jest złożenie siedmioosobowej ekipy, złożonej ze skoczków biorących udział w zawodach Pucharu Świata. Do dyspozycji ma 23 punkty, gdzie każdy z zawodników, w zależności od umiejętności, jest warty daną ilość tych punktów. Przykładowo za dołączenie Kamila Stocha do swojej drużyny zapłacimy więcej punktów niż za Jakuba Wolnego.

Po wyselekcjonowaniu siódemki należy wybrać skład podstawowy, który jest złożony z sześciu z nich oraz jednego skoczka rezerwowego. Oprócz tego, w naszym głównym zespole mamy możliwość wybrania trzech zawodników, którzy staną na podium. W zależności od rezultatu w zawodach na prawdziwych skoczniach, gracze otrzymują punkty. Im więcej zbierzemy punktów, tym lepiej, gdyż dzięki temu pniemy się wyżej w rankingach. Za poprawne trafienie podium można dostać dodatkowe punkty. Istnieją dwa „ulepszacze” o nazwach „Rezerwowy leci” oraz „Złoty bażant”, które mają ograniczoną liczbę aktywacji. Pierwszy z nich powoduje, że do punktacji klubu będą liczyć się wszystkie punkty rezerwowego zawodnika, który podstawowo tych punktów dla nas nie zdobywa. „Złoty bażant” zaś powoduje podwojenie dorobku najlepiej punktującego skoczka, którego wartość nie przekracza czterech punktów. Grę warto polecić zwłaszcza fanom gier typu „fantasy”, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy fan mógł spróbować obstawić rezultaty zawodów. Jedynym wymaganiem rejestracji jest ukończenie osiemnastego roku życia.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top