Connect with us
Piotr Sierzputowski

Sport

Piotr Sierzputowski. Kim jest były trener Igii Świątek?

Piotr Sierzputowski to trener tenisa, który zasłynął jako szkoleniowiec Igi Świątek. To właśnie podczas współpracy z nim tenisistka jako pierwsza Polka wygrała turniej wielkoszlemowy. Co wiadomo na temat jego życia zawodowego i prywatnego? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Kim jest Piotr Sierzputowski?

Kim jest Piotr Sierzputowski? To były tenisista, a obecnie trener tenisa, który poprowadził Igę Świątek do pierwszych sukcesów. Studiował ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim, później ten sam kierunek na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie zarządzanie na Akademii Leona Koźmińskiego. Długo uważał, że zawodowo, podobnie jak ojciec, zwiąże się z biznesem, ostatecznie postawił jednak na tenis.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Piotr Sierzputowski (@sierzputowsky)

Tenis – kariera zawodnika i trenera

Jako tenisista Piotr Sierzputowski zaczynał od treningów w Gdyńskiej Akademii Tenisowej, a w wieku 12 lat przeniósł się do Arki Gdynia. W wieku zaledwie 15 lat został zatrudniony jako trener, aby pomagał w lekcjach grupowych i indywidualnych. W związku z tym, że chciał poświęcić się trenowaniu, szybko zakończył karierę zawodnika – zaledwie w wieku 18 lat. Jako zawodnik wielokrotnie zdobywał mistrzostwo województwa pomorskiego zarówno w singlu jak i w deblu.

Później w czasie studiów reprezentował jeszcze uniwersytety na których studiował w zawodach tenisowych, m.in. na Akademickich Mistrzostwach Polski reprezentował dwukrotnie Uniwersytet Gdański.

Wiedzę o tenisie doskonalił w Stanach Zjednoczonych. Pracował w akademii tenisowej Johana Krieka, czyli dwukrotnego zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych. W Charlotte, w Północnej Karolinie doszkalał się jako travel coach, jeżdżąc z zawodnikami na turnieje. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w sekcji tenisowej Legii Warszawa.
Jako kapitan i trener drużyny, zdobywał medale drużynowych mistrzostw Polski w kategoriach U12, U16, U18. Od 2014 roku pracował jako trener wielokrotnej medalistki mistrzostw Polski Ady Piestrzyńskiej.

Współpraca z Igą Świątek

W 2016 roku Piotr Sierzputowski rozpoczął współpracę z Igą Świątek, jeszcze w agencji sportowej Warsaw Sports Group. Najpierw był drugim trenerem, a następnie został głównym szkoleniowcem. Dostrzegając duży potencjał zawodniczki, postanowił że będzie zajmował się trenowaniem tylko jej.

Na sukcesy nie trzeba było długo czekać W 2018 roku Świątek wygrała juniorski Wimbledon, juniorskich French Open Open, następnie zaczęła grać w profesjonalnych rozgrywkach seniorskich. Sezon 2019 rozpoczynała na 61. miejscu w rankingu WTA, a na koniec roku była już na 17. pozycji. Największy sukces przyszedł rok później, kiedy to niespodziewanie Iga Świątek jako pierwsza Polka wygrała wielkoszlemowy French Open.

Za ten sukces otrzymał nagrodę od WTA dla najlepszego trenera roku. Został także laureatem Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej za 2020 rok i zdobywcą Championa na 86 Gali Mistrzów Sportu Przeglądu Sportowego w kategorii trener roku.

Współpraca Świątek i Sierzputowskiego niespodziewanie skończyła się pod koniec 2021 roku i to zaledwie trzy dni po tym, jak wpólnie podsumowali sezon i zdradzali plany na przyszłość. Zawodniczka argumentowała to głównie chęcią zmian.

Sierzputowski nie musiał długo czekać na oferty pracy. W kwietniu 2022 roku został trenerem Shelby Rogers. Tenisistka ma 29 lat i zajmuje 37. miejsce w rankingu WTA, a w swojej karierze jak dotąd nie wygrała jeszcze turnieju.

Wiek, rodzina

Piotr Sierzputowski ma 29 lat, urodził się 21 września 1992 roku w Nowym Dworze Gdańskim.

Na temat jego życia prywatnego praktycznie nie znajdziemy informacji. W 2020 roku wspominał o dziewczynie, ale nie wiadomo, czy ten związek nadal trwa. Ma natomiast młodszą siostrę Alicję, której w przeszłości również grała pod okiem Sierzputowskiego. W czasie swojej kariery zdobyła złote medale w drużynowych mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych i medale na indywidualnych zawodach rangi mistrzowskiej. W 2015 ze względu na kontuzje zawiesiła karierę zawodniczki i obecnie pracuje jako trenerka tenisa.

Piotr Sierzputowski w mediach społecznościowych

Piotr Sierzputowski ma konto na Instagramie. Znajdziemy go tam pod nazwą @sierzputowsky, a profil na ten moment ma 9,6 tys. obserwujących. Nie trudno zauważyć, że nie traktuje prowadzenia konta zbyt priorytetowo. Większość z niewielu dodanych zdjęć dotyczy tenisa, ale posty publikuje bardzo rzadko – choćby ostatni dodał trzy miesiące temu.