Connect with us
dom z płaskim dachem

Porady

Dom z płaskim dachem – oszczędne budowanie i nowoczesny wygląd

Dom z dachem płaskim, czy dwu lub czterospadowym? Przed takim dylematem staje wielu inwestorów. Często decyzję za nich podejmują zapisy w MPZP, ale jeśli masz dowolność, sprawdź, jakie zalety i wady ma dom z płaskim dachem i buduj modny dom.

Czym jest MPZP?

MPZP to skrót od Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to akt prawny, który tworzy rada miasta lub gminy. Określa on, jaki budynek możesz zbudować na działce objętej planem zagospodarowania. Jeśli jednak okaże się, że dla danego obszaru nie ustalono jeszcze MPZP, wówczas musisz wystąpić jako inwestor o wydanie warunków zabudowy.

W ogólnym ujęciu, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wskazuje, jaki budynek możesz wybudować i jaką może mieć maksymalną wysokość. Taki plan wskaże też dojazd do nieruchomości i inne obiekty, które mogą być zbudowane w okolicy.
W ujęciu szczegółowym natomiast, z planu dowiesz się ile kondygnacji może mieć budynek, który chcesz zbudować, jak duży może być i jak musi być usytuowany względem drogi, jaki ma mieć kąt nachylenia dachu i jego pokrycie, kolor elewacji i rodzaj materiałów wykończeniowych.

Jeśli więc planujesz kupienie projektu domu z płaskim dachem, a masz już działkę, sprawdź, czy przypadkiem nie jest to zabronione na Twojej nieruchomości.

Dom z płaskim dachem – budownictwo nowoczesne

Z całą pewnością dom z płaskim dachem można zaliczyć do budownictwa nowoczesnego. To budynku zarówno energooszczędne, jak i stylowe. W wariancie domu taniego w budowie, zwykle budynki zaprojektowane są na planie prostokąta. Większość jednak gotowych projektów domów oferuje rozbudowane bryły, często w kształcie litery L, U lub T. Często zakładają one także duże przeszklenia, przez co dom taki jest doświetlony dużą ilością światła dziennego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Aranżacja tarasu – podłoga, zadaszenie, meble, dodatki

Funkcjonuje podział płaskich dachów na dwa główne rodzaje:

  • wentylowany – pomiędzy stropem a pokryciem dachowym pozostawia się szczelinę wentylacyjną, co zapobiega nadmiernej wilgoci
  • niewentylowany – wszystkie warstwy ułożone są bezpośrednio jedna na drugiej (na odpowiednio izolowany strop wylewa się warstwę betonu, który ma stworzyć odpowiedni kąt nachylenia dachu).

Czy warto budować dom z płaskim dachem?

Projekt domu z płaskim dachem to propozycja dla inwestorów poszukujących nowoczesnego wyglądu i budynku, którego budowa będzie trwała stosunkowo krótko. Jakie jeszcze są zalety i wady takiego budownictwa?

Zalety domu z płaskim dachem

Do zalet domów z płaskim dachem można zaliczyć nowoczesny i stylowy wygląd. W ostatnim czasie odchodzi się od klasycznych „kostek” czyli domów np. 2-kondygnacyjnych z płaskim dachem na rzecz domów parterowych. W takim wypadku budynek będzie jeszcze bardziej nowoczesny. Często do elewacji takich budynków używa się połączenia jasnego tynku z elementami drewnianymi lub z akcentami w kolorze szarości.

Inną, wartą zauważenia kwestią, jest to, że wyeliminowanie skosów na najwyższej kondygnacji, daje szerokie możliwości aranżacji przestrzeni. To jednocześnie powiększenie do maksimum powierzchni użytkowej domu. W przypadku domów z dachem ze spadkiem, trzeba się liczyć na poddaszu z pewnymi utrudnieniami w umeblowaniu pomieszczeń, szczególnie gdy zaprojektowano w nich niską ścianę kolankową.

Należy też mieć świadomość, że płaski dach w praktyce wykonany jest z niewielkim spadkiem. Wszystko po to, by móc swobodnie odprowadzać z niego wodę deszczową. Zwykle spadek ten wynosi od 3° do 12°. Niemniej jednak nawet na takiej konstrukcji dachowej można zaaranżować przestronny i oryginalny taras.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Meble z palet - proste, a efektowne. Wszystko, co musisz wiedzieć

Płaski dach można również wykorzystać na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które umieszczone na dachu, nie będą zabierały przestrzeni na działce. Dzięki temu możliwie jest stworzenie energooszczędnego i taniego w eksploatacji domu, co jest kolejną zaletą domów z płaskim dachem.

W zależności od projektu, dom z płaskim dachem może być niekiedy tańszy w budowie niż dom z dachem ze spadkiem. Szczególnie, jeśli zaprojektowany jest na planie prostokąta i nie jest skomplikowaną bryłą. Może się jednak okazać, że koszty będą nieco większe, o czym piszemy w sekcji z wadami domów z płaskim dachem. Koszty minimalizują się jednak z pewnością za sprawą wyeliminowania pokrycia dachowego w postaci blachodachówki czy dachówki ceramicznej. Na dachu płaskim układa się termozgrzewalną papę.

Ostatnim, ale ważnym aspektem, jest wytrzymałość takiego dachu. Dzięki niewielkiemu spadkowi, nawet działanie silnego wiatru nie doprowadzi do zerwania połaci dachowej, jeśli jest on wykonany zgodnie z teorią budownictwa.

dom z płaskim dachem

Dlaczego dom z płaskim dachem to nie zawsze najlepszy pomysł?

Może się okazać, że dom z płaskim dachem nie spełni naszych oczekiwań. Często rozbudowana bryła może zwiększać koszty budowy. Dzieje się to także za sprawą płaskiego dachu, który wymaga lepszego systemu odprowadzania wody i lepszej izolacji przeciwwilgociowej. Zdarzyć się więc może, że budowa takiego domu nie zawsze będzie tańsza, jak mogłoby się wydawać.

Problemy z takim dachem pojawiają się także zimą, kiedy okazuje się, że trzeba zapanować nad zalegającym na dachu śniegiem. Jednocześnie jest to niebezpieczne obciążenie stropu.

Jak łatwo zauważyć, lista zalet domu z płaskim dachem jest o wiele dłuższa niż lista wad. To sprawia, że warto zdecydować się na projekt domu z płaskim dachem. Dzięki temu zbudujesz elegancki i nowoczesny w wyglądzie oraz funkcjonalny w środku dom. Często też wybierając taki rodzaj budynku, zmniejszysz koszty jego budowy.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top