Connect with us
aleksander matusiński
Fot. YouTube / dlaCiebietv

Sport

Aleksander Matusiński. Kim jest twórca legendarnych „Aniołków”?

Aleksander Matusiński i „Aniołki Matusińskiego” pojawiają się podczas wielu transmisji zawodów lekkiej atletyki w Polsce. Co jednak wiadomo o twórcy sukcesów polskich biegaczek na 400 metrów?

Kim jest Aleksander Matusiński?

Aleksander Matusiński to trener żeńskiej sztafety 4×400 metrów, która od lat znana jest jako „Aniołki Matusińskiego”. A wszystko przez liczne sukcesy, którymi może się w tym czasie pochwalić.

Na co dzień jest pracownikiem Akademii Wychowania Fizycznego Katowice.

Znany jest także z bycia klubowym trenerem Justyny Święty-Ersetic, która w ostatnich latach była najbardziej utytułowaną polską biegaczką.

Pochodzi z Mysłowic, gdzie nadal mieszka. Także tam rozpoczynał trenerską karierę.

„Aniołki Matusińskiego” – kto to, skład

Pomimo tego, że w biegach występują oczywiście cztery zawodniczki, to skład nieco się zmienia w zależności od imprezy i trudności wyzwania. Oczywistym jest, że czasem inny skład reprezentuje Polskę w eliminacjach, a inny w finale, a dodatkowo do tego dochodzą kontuzje i wahania formy.

Dlatego też „Aniołki Matusińskiego” to obecnie więcej niż kilka zawodniczek. Poniżej można zobaczyć świetne zdjęcie z 2019 roku „Aniołków”. Od lewej to: Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic, Aleksandra Gaworska oraz Anna Kiełbasińska.

Od tego czasu jednak nieco się zmieniło, a do ekipy dołączyły Natalia Kaczmarek, Karolina Łozowska czy Kornelia Lesiewicz, które w każdej chwili są w stanie zastąpić bardziej doświadczone koleżanki.

Sukcesy i osiągnięcia „Aniołków Matusińskiego”

Dlaczego w ogóle mówi się o „Aniołkach Matusińskiego”? Chodzi o to, że przed erą pracy Aleksandra Matusińskiego polskie biegaczki na 400 metrów nie odnotowywały sukcesów, a teraz od wielu lat są bardzo wysoko na światowych listach. Zwłaszcza, jeśli chodzi o sztafetę 4×400 metrów. Wszystko zmieniło się w 2012 roku, kiedy pracę w Polskim Związku Lekkiej Atletyki rozpoczął właśnie Matusiński.

Wśród największych sukcesów z ostatnich lat należy wskazać mistrzostwo Europy z 2018 roku z Berlina, a także 3. miejsce na mistrzostwach świata z Londynu w 2017 roku oraz 2. miejsce z Dohy (okraszone rekordem Polski) w 2019 roku. Warto wspomnieć także o zwycięstwach na halowych mistrzostwach Europy w 2017 i 2019 roku.

Do tego dochodzi wiele znakomitych występów na tylko nieco mniej renomowanych imprezach, jak mistrzostwa świata sztafet rozgrywane w 2021 roku w Chorzowie, gdzie Polki zdobyły srebrny medal. Dość powiedzieć, że był to medal na dziesiątej z rzędu imprezie mistrzowskiej. Imponujący wynik.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Laura Zielińska - co wiadomo o żonie piłkarza reprezentacji Polski?

Obok sukcesów sztafety wskazać należy także na indywidualne sukcesy Justyny Święty-Ersetic, z którą Matusiński pracuje od 2011 roku, a w tym okresie zdobyli już wiele medali na znaczących imprezach sportowych. W tym zakresie na szczególną uwagę zasługuje mistrzostwo Europy z Berlina w 2018 roku.

Wiek, rodzina, dzieci

Aleksander Matusiński urodził się w 1979 roku, obecnie ma więc 42 lata.

O życiu prywatnym Aleksandra Matusińskiego wiadomo niewiele. Wiadomo jednak, że bardzo ceni sobie życie rodzinne, o czym wspomniał w wywiadzie z „Przeglądem Sportowym”. „Gdy zbliża się mój dzień kolejnego wyjazdu, robię się nerwowy. Rozstanie z bliskimi to najtrudniejszy moment” – wyznał.

Jest w szczęśliwym związku z młodszą od niego żoną Tiną Matusińską (z domu Polak), która w przeszłości była biegaczką na 400 metrów i 400 metrów przez płotki. Rzecz jasna w tym okresie jej trenerem był obecny mąż, z którym zna się od wieku młodziczki.

Para ma dwóch synów. Dba jednak o ich prywatność, dlatego niewiele o nich wiadomo. Starszy ma na imię Igor i ma osiem lat.

Aleksander Matusiński w mediach społecznościowych

Aleksander Matusiński obecny jest na Instagramie jako @trener_aleksander_matusinski. Obserwuje go tam już ponad 2,5 tys. osób. Jak sama nazwa wskazuje, za pośrednictwem profilu dzieli się głównie zdarzeniami z życia zawodowego, choć od czasu do czasu zamieszcza także prywatne fotografie.

5/5 (liczba głosów: 8)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top