Connect with us
alergia pokarmowa pies

Porady

Alergia pokarmowa u psa – czym jest i jak ją rozpoznać?

Problem alergii nie dotyczy wyłącznie ludzi. Coraz częściej borykają się z nim również nasze psy – zarówno kundelki, jak i te rasowe. Jakie są objawy alergii pokarmowej u psa? Czym różni się alergia od nietolerancji? Jakie składniki najczęściej wywołują reakcje alergiczne u zwierząt? Przeczytajcie.

Alergia pokarmowa może występować bez względu na wiek zwierzęcia. Dane wskazują jednak, że alergie najczęściej rozwijają się przed osiągnięciem przez psa pierwszego roku życia. Warto jednak podkreślić, że objawy alergii u pupila różnią się od tych występujących u ludzi, dlatego też ta przypadłość w wielu przypadkach jest skomplikowana do wykrycia. W dalszej części artykułu przedstawimy objawy, które mogą wskazywać na występowanie alergii pokarmowej.

Kluczem do zdrowia naszego czworonoga jest przede wszystkim odpowiednio dobrane żywienie. Aby zmniejszyć ryzyko występowania alergii pokarmowej, warto unikać karm, w których składzie składniki pokarmowe nie są szczegółowo wymienione (występują np. pod nazwą mięso i podroby mięsne). Wybierajmy zwłaszcza holistyczne karmy klasy premium, które zawierają wyłącznie naturalne składniki (bez konserwantów i sztucznych wzmacniaczy smaku) oraz minimum 60% mięsa.

Jakie są rodzaje alergii u psów?

Psy mogą zmagać się nie tylko z alergią pokarmową, ale również z: alergią kontaktową, alergią wziewną, alergicznym pchlim zapaleniem skóry (APZS).

Alergia pokarmowa u psa to uczulenie na składniki pokarmowe występujące w diecie. Co ważne, reakcja alergiczna może występować w ciągu kilku godzin po spożyciu jednego lub kilku składników.

Alergia kontaktowa objawia się silną reakcją alergiczną następującą po kontakcie psa z alergenem (mogą to być np. gatunki traw lub roślin ogrodowych, środki chemiczne czy nawet materiały, z których wykonane są zwierzęce akcesoria). Dla alergii kontaktowej charakterystyczne jest występowanie na skórze wyprysków i zaczerwienień w miejscu, w którym zwierzę miało kontakt z alergenem.

Alergia wziewna u psów to przypadłość występująca sezonowo. Naszego czworonoga mogą uczulać unoszące się w powietrzu: pyłki drzew, pyłki traw, zarodniki pleśni, zarodniki grzybów. Alergia wziewna wiąże się z atakami astmatycznymi, z problemami z oddychaniem oraz z opuchlizną w okolicach pyska.

Alergiczne pchle zapalenie skóry charakteryzuje się natomiast podrażnieniem naskórka, świądem i wysypką w miejscu, w którym zwierzę zostało ugryzione przez pchłę – czynnikiem uczulającym w tym przypadku jest ślina pchły.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Największy pies na świecie. Omawiamy olbrzymy wśród czworonogów

Alergia pokarmowa a nietolerancja pokarmowa

Warto wspomnieć również o tym, że alergia pokarmowa u psa często mylona jest z nietolerancją pokarmową – głównie ze względu na to, że objawy obu tych dolegliwości są do siebie zbliżone. Jednak alergia pokarmowa, tak jak wspomnieliśmy wyżej, wiąże się z nadwrażliwością zwierzęcia na dany składnik lub składniki pokarmowe oraz z reakcją jego układu odpornościowego. Natomiast przyczyną nietolerancji pokarmowej u psa jest najczęściej zbyt mała ilość enzymów trawiennych.

Jakie są objawy alergii pokarmowej u psa?

Symptomy wskazujące na alergię pokarmową nasilają się po spożyciu uczulającego produktu. Przyjmuje się, że na początku możemy zaobserwować u psa silny świąd skóry, natomiast intensywne drapanie i wylizywanie może prowadzić również do powstawania ran. Wśród innych objawów alergii pokarmowej można wymienić:

  • występowanie biegunki,
  • występowanie wymiotów,
  • pogorszenie ogólnego stanu sierści (głównie zmatowienie sierści oraz jej nadmierne wypadanie),
  • występowanie łupieżu,
  • łzawienie oczu,
  • występowanie kataru,
  • kichanie,
  • zwiększone wydzielanie woskowiny usznej.

pies i miska z jedzeniem

Jakie składniki pokarmowe najczęściej uczulają psa?

Weterynarze podkreślają, że w przypadku występowania alergii pokarmowej u psa kluczowe jest poznanie składnika lub składników, które wywołują reakcje alergiczne. Najczęściej uczulające białka alergizujące to:

  • soja,
  • zboża (głównie pszenica i jęczmień),
  • ryż,
  • nabiał,
  • jaja,
  • mięso (kurczak, wołowina),
  • ryby (dorsz, tuńczyk),
  • skorupiaki.

Alergia pokarmowa a karma z kurczakiem

W wielu źródłach możemy znaleźć informacje, które przedstawiają mięso z kurczaka jako głównego winowajcę alergii pokarmowych u psów. Oczywiście prawdą jest, że karma zawierająca w swoim składzie mięso z kurczaka może uczulać, jednak niektóre badania naukowe wskazują, że reakcje alergiczne u zwierząt najczęściej powodują takie składniki jak: mleko, jaja, zboża, soja oraz wołowina. Wiadomo natomiast, że potencjał wywoływanie reakcji alergicznych wynika z zawartości w karmie białek, które nie zostały poddane hydrolizie. Nowoczesne karmy hipoalergiczne zawierają białka hydrolizowane – oznacza to, że cząsteczki białek zostały rozbite na mniejsze części.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Strzyżenie psa w domu a u groomera – co wybrać?

Jak rozpoznać alergię pokarmową u psa? Dieta eliminacyjna

Najprostszym sposobem, który pozwoli nam rozpoznać alergię pokarmową u psa, jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Jeżeli zaobserwowaliśmy, że reakcja alergiczna występuje u zwierzęcia np. po spożyciu mięsa z kurczaka lub mięsa z wołowiny, to powinniśmy całkowicie wyeliminować ten składnik z jego diety. Jeżeli po zastosowaniu żywienia eliminacyjnego u psa nie występują żadne niepożądane reakcje, stan jego skóry oraz sierści nie uległ pogorszeniu, to prawdopodobnie zidentyfikowaliśmy uczulający składnik.

Przyjmuje się, że dieta eliminacyjna powinna trwać od 8 do 12 tygodni. Po upływie tego czasu wprowadza się tak zwaną dietę prowokacyjną. Jeżeli stan naszego zwierzęcia na diecie eliminacyjnej poprawił się, to do jadłospisu ponownie wprowadzamy składnik, który może uczulać.  Następnie podajemy go przez okres maksymalnie miesiąca i obserwujemy, czy wcześniejsze problemy powróciły. Jeśli tak się stało, to składnik powinien zostać na stałe wyłączony z diety czworonoga.

Uwaga: Istnieje możliwość wykonania profesjonalnych testów laboratoryjnych, które wykażą, na które produkty może być uczulony nasz pupil.

Jaka karma dla psa z alergią pokarmową?

Objawy występujące w przypadku alergii pokarmowej możemy złagodzić poprzez unikanie uczulających składników. Warto więc przede wszystkim dokładnie analizować składy karm dla zwierząt. Wybierajmy zwłaszcza karmy hipoalergiczne, które najczęściej zawierają na przykład mięso jagnięce, mięso królicze lub ryby. W przypadku uczulenia na zboża dieta zwierzęcia powinna zawierać karmę bezzbożową.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top