Connect with us
analityk bukmacherski jak zostać

Sport

Analityk bukmacherski. Co trzeba zrobić, aby nim zostać? Przykładowy test

Analityk bukmacherski to stanowisko pracy, o którym marzy wielu młodych ludzi zainteresowanych sportem. Jak wygląda praca na tym stanowisku i co trzeba zrobić, żeby ją zdobyć?

Analityk bukmacherski – kim w ogóle jest?

Analityk bukmacherski, znany także jako analityk sportowy, to jedna z najważniejszych postaci w firmach bukmacherskich. To bowiem osoba, dzięki której możemy obstawiać zakłady bukmacherskie, głównie te lokalne. Należy bowiem pamiętać, że ogrom zakładów pochodzi od globalnych dostawców kursów bukmacherskich.

Oddsmaker nie tylko tworzy kursy bukmacherskie na podstawie swojej wiedzy i dostępnych materiałów, ale także nadzoruje aktualnie dostępną ofertę firmy. Oczywiście nie każdy analityk zajmuje się wszystkimi tymi czynnościami, a podział funkcji w dobrze funkcjonującej firmie jest podstawową sprawą.

Co ważne, to nie jedyne obowiązki analityków sportowych. Odds compiler zajmuje się bowiem także kontrolą obstawianych zakładów. Zauważyliście kiedyś, że przy obstawianiu za większe kwoty system „myśli” co najmniej przez kilkadziesiąt sekund. W tym czasie zakład trafia do analityka, który go akceptuje albo odrzuca z ważnych powodów.

Osoby te odpowiadają także za legalność działań graczy. Sprawdzają ich historię i wyłapują serie zakładów, które nie są legalne. System bowiem może zablokować pojedyncze zakłady, ale w przypadku obstawiania wielu meczów np. systemem potrzebne jest ludzkie oko.

Jak pracuje analityk bukmacherski?

Warto pamiętać, że analityk sportowy musi mieć naprawdę bogatą wiedzę sportową. Biorąc pod uwagę, że zespół średniej wielkości bukmachera liczy kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, niemożliwe jest dopasowanie grafiku pracy, aby każdy miał swoją specjalizację. Przykładowo, kiedy w weekend odbywają się mecze mniej popularnego sportu, np. siatkówki, nie jest możliwe, aby jedna osoba pracowała non stop.

Oczywiście, specjalistyczną wiedzę analityków wykorzystuje się do granic możliwości. Często dopasowują oni swoje godziny pracy do konkretnych wydarzeń sportowych, aby wykorzystać zainteresowanie użytkowników danym meczem czy wyścigiem. Cała machina funkcjonuje jednak niemal 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Trzeba mieć bowiem kontrolę nad tym, co się dzieje, a wydarzenia sportowe są rozgrywane na całym świecie, więc i o każdej porze dnia i nocy.

Brzmi ciekawie? Tak naprawdę na dwoje babka wróżyła. Z pewnością bywają dni, w których analitycy dodają ciekawe zakłady i świetnie się przy tym bawią, ale na co dzień to z pewnością żmudna i stresująca praca. Błąd może bowiem oznaczać straty finansowe firmy, a przy ew. niejasnych anulacjach zakładów dochodzi do kryzysów wizerunkowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Kim jest Agnieszka Drągowska, piękna żona Bartłomieja Drągowskiego? Wiek, dzieci, czym się zajmuje

Jak zostać analitykiem bukmacherskim?

Jak znaleźć pracę jako analityk u bukmachera? Moglibyśmy napisać tu mnóstwo teoretyzmów, ale nie musimy. Legalny polski bukmacher Betfan podzielił się bowiem ostatnio zadaniami na procesie rekrutacji na to stanowisko. Z przesłanego opisu wynika, że wykształcenie nie gra tak naprawdę roli, choć osoby doskonale obeznane w matematyce mają oczywiście nieco łatwiej.

Podstawą jest oczywiście znajomość pojęć bukmacherskich i wszystkich zakładów. Dlatego też już w teście sprawdza się, czy osoba chcąca być analitykiem sportowym zna pojęcia, takie jak valuebet, middlebet oraz czy orientuje się w działaniach konkurencji oraz trendach rynkowych na całym świecie. Betfan w teście poprosił opisanie charakterystyki dwóch dowolnych firm bukmacherskich z Polski lub ze świata.

Równie ważna jest jednak wiedza o sporcie. W zakresie matematyki bukmacher porusza się w ograniczonym zakresie, dodatkowo mając wsparcie w komputerowych systemach. Nic więc dziwnego, że szkolenie na początku pracy i nabycie doświadczenia może szybko zredukować niewiedzę matematyczną. Tej o sporcie nie da się jednak tak łatwo nabyć.

Jaką wiedzę sportową musi posiadać analityk bukmacherski?

Oddsmaker musi mieć doskonałą wiedzę sportową i nie wystarczy tutaj znajomość Kamila Stocha i Roberta Lewandowskiego. Oczywiście, na testach pojawiają się zarówno bardzo łatwe, łatwe, jak i trudne pytania. W teście przesłanym nam przez Betfana wśród najłatwiejszych pytań odnotowaliśmy miasto letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku, nazewnictwo zawodowej ligi baseballa w USA czy dot. meczów barażowych reprezentacji Polski do mundialu w 2022 roku.

Nieco trudniejsze są już pytania dot. sportowców. Na testach należy wpisać ich narodowość oraz sport jaki uprawiają. Wszyscy wiemy, kim jest Armand Duplantis czy Charles Leclerc. Czy każdy jednak wie, co robi Christian Fromm, Jonna Sundling, Nikita Kucherov czy Arkadiusz Wrzosek? Jeśli jest to dla was oczywiste i nie jesteście najgorsi z matematyki, to z pewnością możecie rekrutować na to stanowisko.

analityk bukmacherski przykładowy test

Fot. Betfan

Ile zarabia analityk u bukmachera?

Trzeba powiedzieć, że kwestia zarobków na tym stanowisku jest odzwierciedleniem tradycyjnego rozwoju zawodowego. Początkujący analitycy zarabiają bowiem około 2800-3200 zł netto (na rękę). Praca odbywa się głównie w biurze w siedzibie firmy, ale oczywiście są od tego wyjątki. Wiele firm oferuje także dodatkowe benefity, karty podarunkowe na święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy czy słynne już owocowe czwartki.

Z biegiem lat wynagrodzenie analityka rośnie, czemu trudno się dziwić. Prawda jest taka, że wiele osób porzuca tę pracę po kilku miesiącach. Jeśli ktoś naprawdę „wkręci się” w to i czuje się doskonale, wykonując taką pracę może liczyć na kolejne podwyżki. Wszak zaufany pracownik, co do którego jakości pracy nie można mieć wątpliwości, a dodatkowo jest w stanie pomóc innym, jest na wagę złota. Po dwóch-trzech latach można już liczyć na ok. 4000 zł netto, a osoby z ponad 10-letnim stażem pracy są niemal bezcenne i zarabiają ponad 6000 zł netto.

5/5 (liczba głosów: 4)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top