Connect with us
automaty online

Porady

Przewodnik po terminologii automatów online

Jednoręki bandyta jest obecnie najpopularniejszym rodzajem gier hazardowych na świecie, bo na rynku nie ma dziś kasyn, które nie oferują swoim klientom automatów. Dotyczy to zarówno tradycyjnej rozgrywki stacjonarnej, jak i rozgrywki w sieci. Hazard online wręcz słynie z ogromnej dostępności maszyn, bo kasyna internetowe, takie jak online casino Syndicate, są przepełnione wysokiej jakości slotami online o wszelakiej tematyce i funkcjach.

Sloty zawdzięczają swoją popularność temu, że zapewniają rozgrywkę i emocje i są to z pozoru proste gry hazardowe, które mają niski próg wejścia i dają przy tym potencjał na ogromne wygrane. Innymi słowy, grając na slotach, można dać sobie niebywały zastrzyk adrenaliny i co najważniejsze — można dorobić się szybko i bez większego wysiłku. 

Sloty nie są jednak aż tak banalna, na jakie wyglądają, bo istnieje dość skomplikowana terminologia związana z rozgrywką na automatach. Często powoduje ona dezorientację wśród początkujących adeptów maszyn, co sprawia, w ogóle się w nią nie zagłębiają, grając na slotach bez podstawowej wiedzy. Prawda jest taka, że znajomość podstawowej terminologii slotów jest kluczowa, jeśli zależy nam na komfortowej rozgrywce, podczas której nic nas nie zaskoczy.

RTP i zmienność

RTP (Return To Player) to kluczowy parametr każdego slota. Jest on wyrażany w procentach i pokazuje, ile środków postawionych przez gracza wróci do niego potencjalnie w postaci wygranych w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli więc mamy slot z RTP na poziomie 97%, to grając za 1000 zł, możemy liczyć na zwrot rzędu 970 zł. 

Zmienność zaś odnosi się do tego, jak często i jak duże wygrane wypłaca automat. Istnieją trzy podstawowe zakresy zmienności:

  • niska zmienność — slot wypłaca często, ale są to małe wygrane;
  • średnia zmienność — slot zapewnia kompromis pomiędzy niską a wysoką zmiennością;
  • wysoka zmienność — slot wypłaca duże wygrane, ale rzadko.

Bębny

Podstawowym terminem w slotach są bębny, bo to z nich zbudowany jest każdy automat — to właśnie z tego powodu mówi się, że grając na slotach, „kręci się bębnami”. Bębny to pionowe kolumny w maszynach hazardowych, które obracają się niezależnie od siebie podczas każdego kolejnego spina na automacie. Automaty mają przeważnie co najmniej 3 bębny, jednak w przypadku nowoczesnych slotów liczba ta bywa zdecydowanie większa, bo innowacyjne sloty potrafią mieć nawet 6 lub więcej bębnów.

Symbole

Podczas wykonywania obrotów na bębnach pojawiają się symbole, czyli kolejny ważny termin w świecie slotów. Są to różnego rodzaju symbole, które są losowo generowane przez RNG — generator liczb losowych. Symbole na automatach mogą być przeróżne i zazwyczaj są one bezpośrednio powiązane z tematyką automatu, czyli jeśli slot ma motyw egipski, na bębnach będą pojawiać się różne symbole związane z Egiptem, np. piramidy lub skarabeusze. Niemniej jednak istnieje kilka uniwersalnych symboli jak np. figury kart.

Linie wypłat

Celem gry na slotach jest trafiania zwycięskich kombinacji symboli, czyli przeważnie wylosowanie 3 lub więcej takich samych symboli — jest to zależne od danego slota. Aby gracz mógł spieniężyć zwycięską kombinację, musi ona paść na linii wypłat w automacie, czyli na specjalnej ścieżce na bębnach, które została wytyczona przez dostawcę oprogramowania, który stworzył maszynę.  Ilość linii wypłat różni się w zależności od maszyny. Sloty klasyczne mają przeważnie do 5 prostych linii wypłat, a bardziej zaawansowane sloty potrafią mieć kilkanaście lub nawet kilka tysięcy, zygzakowatych linii wypłat.

Symbole Wild i Scatter

W slotach często spotykamy się różnymi funkcjami bonusowymi, a najpopularniejsze z nich to specjalne symbole Wild i Scatter, które odgrywają unikalną rolę. Symbole Wild to swego rodzaju jokery, bo zastępują inne symbole na linii wypłat i uzupełniają braki w zwycięskich kombinacjach, dzięki czemu zwiększają szansę na ich trafienie. Symbole Scatter uruchamiają zaś zazwyczaj inne funkcje bonusowe. Trafienie 3 lub więcej symboli Scatter może np. uruchomić rundę darmowych spinów.

Continue Reading
Zobacz również:
Reklama

Popularne

Reklama
To Top