Connect with us
automatyczna suszarka serwis
Artykuł sponsorowany

Porady

Jak często należy serwisować automatyczną suszarkę do ubrań?

Każdy sprzęt AGD, który pomaga nam w codziennych obowiązkach, wymaga od nas właściwej opieki. Jeśli nie będziemy regularnie wykonywać niezbędnych czynności konserwacyjnych, będziemy mogli mieć pewność, że żywotność naszych urządzeń znacznie się skróci. Wyjątkiem nie jest suszarka na pranie, dlatego dzisiaj zastanowimy się, w jaki sposób o nią dbać i jak często powinniśmy kontrolować jej stan.

Automatyczna suszarka na praniekilka informacji ogólnych

Dzięki użyciu suszarek na pranie każdy z nas ma możliwość pozbycia się ze swojego mieszkania czy domu niewygodnych i dużych suszarek stojących. Za pomocą tego urządzenia AGD bez problemu będziemy mogli szybko wysuszyć naszą mokrą odzież i dodatkowo nie będziemy musieli obawiać się o jej stan. Dobra suszarka automatyczna posiada masę systemów, które są w stanie rozpoznać materiały i kształt załadunku oraz dostosować do nich najlepsze parametry pracy. 

Wybierając automatyczną suszarkę na pranie do naszego domu, możemy postawić na różne rodzaje tych urządzeń. To, który z nich wybierzemy, ma znaczenie nie tylko pod kątem działania i efektywności sprzętu, ale także jego konserwacji. Przyjrzymy się więc pokrótce, jaki wybór będzie miała osoba, która chce nieco ułatwić swoje codzienne obowiązki. 

Podstawowy typ suszarek automatycznych to suszarki wywiewowe. Ich nazwa wynika ze sposobu, w jaki urządzenie pozbywa się gorącej pary po każdej zakończonej sesji suszenia – po prostu wywiewa ją z bębna. Jak nietrudno się domyślić, żeby takie rozwiązanie mogło mieć miejsce, niezbędne będzie podłączenie suszarki do systemu wentylacyjnego. Jeśli w naszym domu nie mamy takiej możliwości, nic straconego – z pomocą może nam przyjść suszarka kondensacyjna lub suszarka z pompą ciepła. 

Suszarka kondensacyjna nie potrzebuje podłączenia do kanałów wentylacyjnych, gdyż pozbywa się gorącego powietrza w zupełnie inny sposób. Mianowicie skrapla je do specjalnie przygotowanego w tym celu zbiorniczka, natomiast zadaniem, jakie musi wykonać jej użytkownik, będzie pozbycie się stamtąd wody po każdej skończonej sesji. 

Suszarka z pompą ciepła pod tym względem przypomina suszarkę kondensacyjną – również znajdziemy tam zbiorniczek na skroploną parę. Na czym więc polega różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami urządzeń? Różnicą jest tutaj obecność pompy ciepła, czyli sprzętu, który pozwala ogrzewać powietrze przy mniejszym zużyciu prądu. Działa to w ten sposób, że pompa ciepła oddaje chłodne powietrze z wnętrza suszarki i zamienia je na ciepłe, obecne w otoczeniu. W ten sposób będziemy mogli zaoszczędzić na energii, ale nasza odzież również będzie wdzięczna, bo pompa ciepła umożliwia dokładne suszenie przy relatywnie niskiej temperaturze, bezpiecznej dla wszystkich tkanin. 

Konserwacja suszarki na pranie – jak często należy to robić? 

Tak jak wspominaliśmy we wstępie, każdy z naszych sprzętów AGD wymaga odpowiedniej konserwacji. Dokładnie tak samo jest z suszarką do ubrań, natomiast częste czyszczenie będzie w stanie zagwarantować nam rzadką konieczność serwisowania. Sprawdźmy więc, co należy regularnie robić, by utrzymać swoją suszarkę w odpowiedniej kondycji. 

W zależności od tego, jaki rodzaj suszarki na pranie posiadamy, będziemy musieli wykonywać nieco inne czynności konserwacyjne. Elementem wspólnym dla wszystkich typów będzie jednak czyszczenie filtrów, które znajdziemy w każdym rodzaju tego urządzenia. Ich umiejscowienie oraz ilość zależą w dużej mierze od konkretnego modelu, więc najlepszym wyjściem będzie sięgnięcie do instrukcji. Stamtąd dowiemy się, jak dużo filtrów posiada nasz sprzęt i w jaki sposób można je prawidłowo wyczyścić. Nie jest to zbyt skomplikowane ani pracochłonne, gdyż w większości wypadków wystarczy przepłukać filtr pod bieżącą wodą, zostawić go do wyschnięcia i następnie ponownie zamontować w naszym urządzeniu. 

Kolejna czynność konserwacyjna jest przewidziana dla użytkowników suszarek kondensacyjnych i suszarek z pompą ciepła. Mowa tutaj o czyszczeniu skraplacza, nazywanego też parownikiem. W tym celu najpierw trzeba będzie go zlokalizować, jednak w praktycznie wszystkich suszarkach znajduje się on w okolicy zbiorniczka na skropliny. Żeby pozbyć się obecnych na nich zanieczyszczeń, możemy skorzystać z odkurzacza z miękką szczotką lub wykonać tę czynność przy pomocy zużytej szczoteczki do zębów. Nie należy czyścić kondensatora ręcznie, gdyż jego krawędzie są ostre i możemy narazić się na skaleczenia. 

Ostatni punkt związany z właściwą konserwacją suszarek kondensacyjnych i z pompą ciepła jest absolutną podstawą, ale w dalszym ciągu warto o nim wspomnieć. To wylewanie wody zebranej w zbiorniczku na skropliny. Jak często powinniśmy to robić? Optymalne będzie jego opróżnianie po każdej sesji suszenia, jednak jeśli tego nie zrobimy, suszarka sama poinformuje nas o przepełnieniu zbiornika właściwym komunikatem. 

Po czym poznać, że nasza suszarka się psuje i będzie wymagała naprawy? 

Chociaż właściwa i regularna konserwacja suszarki na pranie jest kluczem do utrzymania jej w jak najlepszym stanie, niekiedy nawet pomimo wykonywania wszystkich niezbędnych czynności będzie mogła zacząć działać nieprawidłowo. Po czym poznać, że nasza suszarka powinna być naprawiona lub wymieniona na nową? 

Dla wielu osób taką wskazówką jest moment, kiedy suszarka przestaje odpowiednio dosuszać pranie. O ile może to zwiastować konieczność naprawy suszarki, w wielu sytuacjach za zbyt wilgotną odzież może być odpowiedzialny czynnik ludzki, jak chociażby wybór nieodpowiedniego programu. Jeśli nie wiemy, jaki program będzie odpowiedni w konkretnym przypadku, możemy postawić na suszarkę, która rozpozna to za nas. Takim modelem jest chociażby Electrolux ColourCare 900 z systemem 3D Sense, który zeskanuje kształt naszej odzieży i będzie w stanie dopasować do niej odpowiednie parametry. 

Czasami, kiedy nasza odzież jest zbyt wilgotna po wyjęciu z urządzenia, wystarczające może być także przetarcie filtrów. Co w takim wypadku poinformuje nas o konieczności oddania naszej suszarki do serwisu? Jednoznacznym wskazaniem będzie sytuacja, kiedy wyciągniemy z suszarek zniszczoną odzież. W takiej sytuacji najprawdopodobniej będzie konieczna wymiana suszarki na nową. 

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top