Connect with us
Baba Jaga

Kultura

Baba Jaga. Straszy się nią dzieci, a kim tak naprawdę była?

Baba Jaga to jedna z najsłynniejszych czarownic występujących w słowiańskim wierzeniach i folklorze, a także bajkach dla dzieci. Jak powstała legenda o Babie Jadze? Jakie jej formy możemy spotkać? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym newsie.

Skąd się wzięła Baba Jaga?

Baba Jaga po raz pierwszy w piśmiennictwie pojawiła się w XVII wieku. W „Gramatyce rosyjskiej” Michaiła W. Łomonosowa opisano ją jako staruszkęwiedźmę lub babcię, w zależności od tego, do którego języka słowiańskiego się odwołujemy.

Yaga lub Iaga nie mają ostatecznego konsensusu naukowego. Słowo to oznacza horror i dreszcz po serbsku i chorwacku, gniew po słoweńsku, wiedźma po czesku, zła nimfa leśna po czesku, wiedźma i wściekłość po polsku.

Charakterystyka Baby Jagi

Postać wiedźmy w słowiańskiej mitologii opisuje się ją jako starą, odrażającą kobietę. Ma kościste nogi, bardzo długi, zakrzywiony nos, przeszywające, „zimne” oczy i żelazne zęby. Mieszka w głębi lasu w chatce na kurzych łapkach, dzięki czemu budynek może się sam przemieszczać i uciec w razie niebezpieczeństwa. Okna domu to oczy, które wypatrują nieprzyjaciół, a ogrodzenie wykonane jest z ludzkich kości, odstraszających zbliżających się ludzi.

Wewnątrz jej chaty znajduje się ogromny piec sięgający z jednej strony chaty na drugą, subtelnie podkreślając jej rozmiar i magię. Piec jest kolejnym częstym szczegółem w opowieściach o Babie Jadze, ponieważ karą za niewykonanie pewnych czynności jest los bycia ugotowanym i zjedzonym. Babie Jadze często towarzysz czarny kot, kruk, sowa lub wąż.

Baba Jaga. Folklor

Istnieją różne interpretacje postaci Baby Jagi. Według części legend jest samotną czarownicą, albo trio czarownic, które mają to samo imię. Większość opowieści mówi nam, że jeździ po lesie w gigantycznym moździerzu i używa tłuczka do mielenia kości ludzi, których zjada. Latając, w prawej ręce trzyma tłuczek, a w lewej miotłę. Tłuczek działa również jak ster, który steruje moździerzem podczas lotu. Miotła zaciera wszystkie jej ślady, aby nikt nie mógł jej znaleźć.

W innych wersjach opowieści lata na tradycyjnej miotle wiedźmy. Baba-Jaga ma przerażającą zdolność usuwania rąk ze swojego ciała, aby mogły wykonać jej rozkazy.

Wiedźma ma moc pomagania lub krzywdzenia każdego, kto stanie na jej drodze. Ci, którzy staną na jej drodze, muszą wykonać odpowiednie zadania. W przeciwnym wypadku, ugotuje ich i zje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Hipster - kim właściwie jest i jak nim zostać? Mamy sześć porad!

Niektórzy badacze przedstawiają Babę Jagę jako władczynię zwierząt leśnych i postać związaną ze światem zmarłych. Mogła też być kapłanką odpowiedzialną za obrzędową inicjację młodzieży (stąd motyw pożerania dzieci).

Baba Jaga to tajemnicza postać. W większości legend przedstawiana jest jako zła postać, ale potrafi być także dobroczynna i życzliwa. Wie wszystko i ujawni to, jeśli dana osoba jest tego warta. Dobrzy ludzie, którzy spotkają ją na swojej drodze, otrzymują prezenty. Podobnie jak Matka Natura, kontroluje również elementy, takie jak pogoda – na przykład zapowiada nadejście burzy.

Baba Jaga w literaturze dziecięcej

Historia Baby Jagi znajduje się w wielu książkach dla dzieci. Choćby w słynnej baśni braci Grimm „Jaś i Małgosia” pojawia się zła czarownica, chcąca zjeść tytułowych bohaterów.

Postać wiedźmy obecna jest też w rosyjskiej baśni ludowej „Wasylisa Piękna”.  Wasylisa szuka u Baby Jagi pomocy w znalezieniu ognia. Po wykonaniu przez bohaterkę kilku trudnych prac, wiedźma rozpala jej lampę i pozwala Wasylisie wrócić do domu.

Morał wszystkich opowieści wydaje się być taki, że każdy, kto ma dobre serce, może przezwyciężyć nawet największe zło.

5/5 (liczba głosów: 1)
Continue Reading
Zobacz również:
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top