Connect with us
badanie kwasu moczowego w surowicy
Artykuł sponsorowany

Porady

Badanie kwasu moczowego w surowicy – ważny element diagnostyki chorób serca

Podwyższony poziom kwasu moczowego w surowicy może wskazywać na rozwijające się choroby układu sercowo-naczyniowego. Dowiedz się, czym jest kwas moczowy, dlaczego jest związany z chorobami serca oraz kiedy i jak często warto wykonywać badanie kwasu moczowego w surowicy.

Czym jest kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt metabolizmu puryn, który jest obecny w surowicy człowieka oraz innych naczelnych. Kwas moczowy powstaje w organizmie z powodu utracenia w wyniku ewolucji możliwości syntezowania oksydazy moczanowej, która rozkłada kwas moczowy do allatoniny. Kwas moczowy wykazuje działanie toksyczne, ma związek z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Poziom kwasu moczowego a ryzyko chorób serca

Poziom kwasu moczowego jest markerem podwyższonego ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jego wpływ na ryzyko wystąpienia chorób serca jest niewiele niższy niż w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu. Poziom kwasu moczowego jest niezależnym czynnikiem rokowniczym dla pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością krążenia a także u pacjentów po przebytych udarach mózgu. Wysoki poziom kwasu moczowego może być też czynnikiem rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Jak wygląda badanie kwasu moczowego w surowicy?

Badanie kwasu moczowego to badanie laboratoryjne wykonywane z próbki krwi. Polega na oznaczeniu poziomu tej substancji w surowicy. Wyniki badania kwasu moczowego oraz innych badań wykonywanych w ramach profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego zawsze należy konsultować z lekarzem. Zalecana się utrzymywanie poziomu kwasu moczowego na poziomie poniżej 5 mg/dl. W razie nieprawidłowych wyników lekarz może wydać odpowiednie zalecenia żywieniowe lub wdrożyć leczenie farmakologiczne, których celem jest obniżenie poziomu kwasu moczowego.

Badanie kwasu moczowego w surowicy – wskazania

Warto rozważyć regularne wykonywanie badania kwasu moczowego w ramach profilaktyki zdrowia – raz w roku razem innymi badaniami podstawowymi, np. morfologią, lipidogramem, oznaczeniem poziomu glukozy czy badaniem ogólnym moczu.

Ponadto wskazaniami do wykonania badania kwasu moczowego są:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzyca;
  • diagnostyka zaburzeń funkcji nerek;
  • diagnostyka i monitorowanie leczenia dny moczanowej i kamicy nerkowej;
  • monitorowanie przebiegu niektórych rodzajów chemioterapii i radioterapii.

Gdzie wykonać badanie kwasu moczowego w surowicy?

Badanie kwasu moczowego w surowicy możesz wykonać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Obecnie na terenie całej Polski znajduje się ich ponad 600, co ułatwia dostęp do badań wielu mieszkańcom kraju.

Podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy jest czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia chorób serca, podobnie jak podwyższony poziom cholesterolu LDL czy triglicerydów. W związku z tym badanie kwasu moczowego warto wykonywać kontrolnie razem z lipidogramem. W ALAB laboratoria dostępny jest także unikalny Pakiet lipidogram extra, zawierający dodatkowo badanie kwasu moczowego, jako uzupełnienie profilaktyki chorób serca.

Continue Reading
Zobacz również:
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top