Czym jest kwas moczowy?
Kwas moczowy to produkt metabolizmu puryn, który jest obecny w surowicy człowieka oraz innych naczelnych. Kwas moczowy powstaje w organizmie z powodu utracenia w wyniku ewolucji możliwości syntezowania oksydazy moczanowej, która rozkłada kwas moczowy do allatoniny. Kwas moczowy wykazuje działanie toksyczne, ma związek z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Poziom kwasu moczowego a ryzyko chorób serca
Poziom kwasu moczowego jest markerem podwyższonego ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jego wpływ na ryzyko wystąpienia chorób serca jest niewiele niższy niż w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu. Poziom kwasu moczowego jest niezależnym czynnikiem rokowniczym dla pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością krążenia a także u pacjentów po przebytych udarach mózgu. Wysoki poziom kwasu moczowego może być też czynnikiem rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Jak wygląda badanie kwasu moczowego w surowicy?
Badanie kwasu moczowego to badanie laboratoryjne wykonywane z próbki krwi. Polega na oznaczeniu poziomu tej substancji w surowicy. Wyniki badania kwasu moczowego oraz innych badań wykonywanych w ramach profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego zawsze należy konsultować z lekarzem. Zalecana się utrzymywanie poziomu kwasu moczowego na poziomie poniżej 5 mg/dl. W razie nieprawidłowych wyników lekarz może wydać odpowiednie zalecenia żywieniowe lub wdrożyć leczenie farmakologiczne, których celem jest obniżenie poziomu kwasu moczowego.
Badanie kwasu moczowego w surowicy – wskazania
Warto rozważyć regularne wykonywanie badania kwasu moczowego w ramach profilaktyki zdrowia – raz w roku razem innymi badaniami podstawowymi, np. morfologią, lipidogramem, oznaczeniem poziomu glukozy czy badaniem ogólnym moczu.
Ponadto wskazaniami do wykonania badania kwasu moczowego są:
- nadciśnienie tętnicze;
- cukrzyca;
- diagnostyka zaburzeń funkcji nerek;
- diagnostyka i monitorowanie leczenia dny moczanowej i kamicy nerkowej;
- monitorowanie przebiegu niektórych rodzajów chemioterapii i radioterapii.
Gdzie wykonać badanie kwasu moczowego w surowicy?
Badanie kwasu moczowego w surowicy możesz wykonać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Obecnie na terenie całej Polski znajduje się ich ponad 600, co ułatwia dostęp do badań wielu mieszkańcom kraju.
Podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy jest czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia chorób serca, podobnie jak podwyższony poziom cholesterolu LDL czy triglicerydów. W związku z tym badanie kwasu moczowego warto wykonywać kontrolnie razem z lipidogramem. W ALAB laboratoria dostępny jest także unikalny Pakiet lipidogram extra, zawierający dodatkowo badanie kwasu moczowego, jako uzupełnienie profilaktyki chorób serca.