Connect with us
bajm piosenki
Fot. YouTube / Paul Slider

Kultura

Bajm – najbardziej znane piosenki. Idealne do domu i na imprezę

Zespół Bajm nagrywa naprawdę różne piosenki, wydał dziesięć albumów, a my spośród nich wybraliśmy dziesięć najlepszych utworów. Wybór nie był łatwy, ale mamy nadzieję, że ich słuchanie umili wam dzień.

Zespołu Bajm nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ponad 40 lat na scenie i ogrom hitów na ich przestrzeni mówią same za siebie. Zespół wydał aż dziesięć studyjnych albumów, choć najpopularniejsze piosenki pochodzą rzecz jasna z lat 80. i 90. XX wieku. Bajm był wtedy jednym z najważniejszych zespołów muzyki rozrywkowej, a jego popularność osiągała rozmiary nieosiągalne dla innych. W tym newsie wybraliśmy dziesięć najlepszych według nas piosenek zespołu Bajm. Wzięliśmy pod uwagę tylko piosenki zespołu, oddzielając je od solowej kariery Beaty Kozidrak. Zespół nagrał tyle hitów, że naprawdę ciężko było wybrać dziesięć najlepszych.

Bajm – najlepsze piosenki. Hitów nie brakuje

10. Piechotą do lata

Utwór z absolutnych początków zespołu Bajm – 1978 roku. Zagrali go wtedy na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a reszta to już historia. Piosenka spotkała się ze znakomitym przyjęciem, choć po latach można ją określić jako niespecjalnie wyszukaną. Piosenka opowiada o miłości, która jest porównywana do lata.

9. Jezioro szczęścia

Jedna z najważniejszych piosenek albumu „Nagie skały” wydanego w 1988 roku, kiedy Beata Kozidrak była nie tylko świetną piosenkarką, ale obiektem westchnień wielu mężczyzn. Do utworu powstał teledysk, który można nazwać ciekawym jak na tamte czasy. Co ciekawe, czwarty album zespołu nie odniósł tak wielkiego sukcesu jak inne, a jezioro szczęścia jest jedynym bardziej znanym utworem z tej płyty.

Bajm piosenki. 8. Szklanka wody

Tytułowy utwór ósmego albumu zespołu Bajm „Szklanka wody” wydanego w 2000 roku. Sama płyta stała się ogromnym hitem, sprzedając się w ilości ponad 200 tysięcy egzemplarzy, co nie tylko w ówczesnych czasach, ale także dzisiaj robi kolosalne wrażenie. Przez wielu uważana za jedną z najpiękniejszych polskich piosenek ze względu na przyjemny dla ucha tekst, który wzbudza ogromne emocje.

7. Płynie w nas gorąca krew

Jedna z najważniejszych piosenek albumu „Chroń mnie” wydanego w 1986 roku. Genialny tekst i muzyka sprawiły, że na stałe zapisał się w historii polskiego rocka. Naprawdę energiczna piosenka najwyraźniej jest także jednym z największych powodów do dumy zespołu, który tak samo nazwał książkę o swojej historii.

6. Myśli i słowa

Tytułowa piosenka albumu „Myśli i słowa” wydanego w 2003 roku, który w dniu premiery zyskał status platynowej płyty. Utwór ogromną popularność zyskał więc momentalnie, pomimo tego że jest nieco inny niż te nagrywane przez Bajm w latach 80. i 90. XX wieku. Miłosna ballada porywa po dziś dzień i cały czas zyskuje nowych fanów.

Bajm – piosenki. TOP 5

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Koncerty sanah 2023. Wszystkie daty, miejsca i ceny w jednym miejscu

5. Dwa serca, dwa smutki

Piosenka z płyty „Chroń mnie” wydanej w 1986 roku. Beata Kozidrak w jednym z wywiadów wyznała, że to najważniejsza piosenka w jej karierze. Piosenka opowiada oczywiście o narodzinach pierwszej córki wokalistki, choć każdy odnajdzie w niej coś dla siebie. Faktem jest jednak, że utwór spotkał się z ogromnym zainteresowaniem po premierze, które nie spadło aż do dzisiaj. Piękna, liryczna ballada dociera do głębi serca.

4. Nie ma wody na pustyni

Jedna z najważniejszych piosenek z pierwszej płyty zespołu „Bajm”, wydanej w 1983 roku. Piosenka jest oczywiście metaforą ludzkiego życia, w którym potrzeba sił, aby pokonywać kolejne życiowe trudności. Podkreślono w niej, że wszystko zależy od nas. Tak naprawdę piosenkę można także analizować w odniesieniu do ówczesnego komunistycznego ustroju komunistycznego, który zespół krytykował za pomocą metaforycznych słów.

3. Ta sama chwila

Piosenka z albumu „Płomień z nieba” wydanego w 1993 roku. Klasyczne brzmienie Bajmu, a więc piękne słowa, głos Beaty Kozidrak i ciekawa aranżacja muzyczna sprawiły, że utwór bardzo szybki trafił w gusta Polaków. Niezwykle lekka, przyjemna piosenka, która sprawdzi się w wielu życiowych sytuacjach. Refren kojarzy się ze śpiewaniem przez tłumy fanów podczas koncertów.

Bajm piosenki. 2. Biała Armia

Tytułowa piosenka albumu „Biała Armia” wydanego w 1990 roku. Chyba najbardziej koncertowy z hitów Bajmu, który na każdym koncercie zespołu śpiewają tłumy fanów. Z innymi hitami łączy ją jednak przenikliwy, ponadczasowy tekst pełen zwrotów, które nie są pustymi sloganami. Fani doceniają w niej także motywacyjny charakter, który po prostu pomagał im w życiu. Wokal Beaty Kozidrak i świetna aranżacja gitarowa sprawiły, że „Biała Armia” to hit, którego słuchają kolejne pokolenia.

1. Co mi Panie dasz

Najważniejszy z utworów pierwszej płyty zespołu wydanej w 1983 roku i nazwanej po prostu „Bajm”. Zespołowi Bajm hitów nie brakuje, ale wydaje się, że ten jest największym z nich. Piosenka, która przez lata została wykonana przez wielu innych wokalistów i z całą pewnością jest jedną z najważniejszych piosenek polskiej muzyki rozrywkowej. Jej ponadczasowość zapewne zaskoczyła samych twórców, ale jej najważniejszym elementem są ogromne emocje. Piosenka sprawia, że można poczuć ciarki na plecach – coś coraz rzadziej spotykanego we współczesnej muzyce.

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top