Connect with us
balkon w bloku

Porady

Balkon w bloku. Jak można go ożywić? Nowa podłoga, kwiaty i meble

Balkon w bloku, taras lub loggia to wspaniałe przestrzenie, które można przekształcić w oazę spokoju i relaksu. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku czy w domu, istnieje wiele sposobów, aby uczynić te miejsca przytulnymi i atrakcyjnymi. Przedstawiamy pomysły na ożywienie balkonu w bloku.

Kwiaty, meble i akcesoria są doskonałymi elementami, które uatrakcyjnią nudną przestrzeń na balkonie lub tarasie. W zaledwie kilka godzin, przy odrobinie chęci, możesz przekształcić balkon w magiczne miejsce, do którego będziesz chętnie wracać zarówno latem, jak i zimą. Ta przestrzeń może służyć wielu celom – w mgnieniu oka możesz stworzyć domową siłownię, przedłużony salon lub słoneczną strefę relaksu w nadmorskim stylu. Co więcej, ta przemiana nie musi oznaczać ogromnych wydatków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Schody ogrodowe - z czego zrobić? Z kamienia, betonu, a może cegły?

Balkon w bloku. Rozpoczynamy remont

Prace na balkonie przede wszystkim zacznij od usunięcia zbędnych przedmiotów oraz przeprowadzenia gruntownego sprzątania, aby usunąć kurz, brud czy pajęczyny. Aby nadać balkonowi nowy blask, można rozważyć malowanie ścian i ułożenie nowej podłogi lub dywanu. Dobrym wyborem będzie wybranie jasnych kolorów na ściany oraz ciepłych, naturalnych odcieni na podłogę, ale oczywiście wszystko zależy od osobistego gustu. Nie zapomnij również o balustradach. Sprawdź, czy nie wymagają naprawy, malowania lub innego rodzaju konserwacji.

Pomysły na dekorację balkonu

Nadszedł czas aby przejść do najważniejszego etapu naszego remontu. Najprostszym sposobem na ożywienie balkonu czy tarasu w bloku jest zaopatrzenie się w rośliny. Istnieją dwie opcje: można samodzielnie wyhodować rośliny z nasion. Jednak może to być pracochłonne i trudne zadanie dla początkującego. Zdecydowanie prostszym wyjściem jest zakup kiełkujących sadzonek w sklepie ogrodniczym. Warto wcześniej wszystko sobie rozplanować, aby mieć wyobrażenie o potrzebnej ilości doniczek i ich wielkości, które będziemy musieli nabyć. Przy wyborze roślin pamiętajmy również o dopasowaniu do warunków klimatycznych naszego balkonu, takich jak ekspozycja na stronę świata (czy jest zwrócony na wschód, zachód itp.) oraz stopień nasłonecznienia lub zacienienia.

Zawsze sprawdzaj stan roślin, bez względu na to, gdzie je kupujesz. Zdrowa roślina charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi bez plam, żółknięcia lub więdnięcia na krawędziach. To jest kluczowy sposób, aby uniknąć zakupu roślin już zaatakowanych przez szkodniki. Ważne jest, aby liście były równomiernie rozgałęzione, a pąki nieotwarte. Można również wzrokowo ocenić, czy system korzeniowy jest odpowiednio rozwinięty. Podłoże dla roślin na balkon powinno mieć właściwy skład i zawierać wystarczającą ilość składników odżywczych. Dlatego zaleca się zakupienie odpowiednio przygotowanej ziemi w sklepie. Warto pamiętać, że prawidłowe podlewanie odgrywa kluczową rolę w uprawie roślin ozdobnych i zimozielonych. Bez odpowiedniego nawadniania kwiaty mogą uschnąć, a nasze starania pójdą na marne.

Jeżeli odpowiednio zadbamy o kwiaty, możemy spodziewać się corocznego kwitnienia i pięknego wyglądu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć mały ogródek na balkonie w zabudowie miejskiej, w którym można uprawiać nie tylko zioła, takie jak melisa, mięta czy pietruszka, ale także pomidory, paprykę czy inne warzywa. Jadalne krzewy, takie jak borówki, maliny, porzeczki, żurawiny czy jeżyny to także niezły pomysł. Można również spróbować uprawy małych drzew owocowych lub iglaków na słonecznych tarasach.

Balkon w bloku. Meble

Nawet w przypadku niewielkiego balkonu, można zdecydować się na drobne meble. W takim przypadku do wyboru mamy szeroki wybór mebli składanych, które znajdziemy w każdym sklepie meblowym. Składane stoły i krzesła są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. Można je łatwo złożyć i umieścić na ścianie lub oprzeć o ścianę w rogu. Dzięki temu unikniesz potykania się o meble, które tak naprawdę nie są Ci potrzebne. W końcu wystarczy mieć wystarczającą ilość krzeseł, aby zapewnić miejsce dla wszystkich gości lub członków rodziny.

Drewniane meble są idealne do użytku na zewnątrz. Posiadacze dużych tarasów mają przewagę, że mogą sobie pozwolić na nieskładane, wygodne fotele rattanowe lub leżaki z dużym parasolem. Należy jednak pamiętać, że zbyt masywne meble nie są odpowiednie w takim przypadku, ponieważ są trudne do przenoszenia i zwykle nie są odporne na warunki atmosferyczne.

Jeżeli nie chcesz być obserwowany przez sąsiadów, możesz zyskać odrobinę prywatności, umieszczając na balkonie nieprzezroczystą osłonę. Możemy zdecydować się np. na parawan z poliestru, który będzie można łatwo zdjąć i nawet prać w pralce.

Tak naprawdę nie musimy wydać wiele na nowe meble. Nawet używane meble mogą świetnie spełniać swoje zadanie, zwłaszcza jeśli samodzielnie je naprawisz i pomalujesz. Wykorzystaj swoją kreatywność i nadaj starym przedmiotom nowe zastosowanie.

Dodatkowe tekstylia

Balkon w bloku jest prawie gotowy, ale na koniec nie zapomnij o dodatkach, takich jak chociażby oświetlenie np. w postaci lampionów Po zachodzie słońca może zrobić się nieco chłodniej, więc warto mieć pod ręką ciepły koc. Dla większego komfortu, przynieś kilka małych poduszek z salonu. Zawsze można także pokusić się o wykonanie własnych dekoracji. Kamienne statuetki, domki dla ptaków, czajniki, miski i podobne dodatki będą odpowiednie. Ważne jest, aby wszystkie przedmioty i kolory harmonizowały z wybranym stylem.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top