Connect with us
co zawiera banan

Porady

Co zawiera banan? Czy można je podawać psom?

Banany należą do jednych z najbardziej wartościowych i najchętniej wybieranych owoców. Co zawiera banan, jakie są jego wartości odżywcze, jak wpływa na organizm człowieka? Przedstawiamy charakterystykę tych owoców.

Banany to owoc, który pozytywnie wpływa na metabolizm, układ nerwowy i trawienny. Dzięki aminokwasowi zwanemu tryptofanem, który przyczynia się do wytwarzania przez organizm serotoniny, hormonu dobrego samopoczucia, jedzenie bananów również wpływa na dobry nastrój.

Co zawiera banan? Źródło błonnika pokarmowego

Chociaż banany zawierają więcej kalorii niż np. jabłka, to ze względu na to, że zawierają dużo błonnika, powodują uczucie sytości i łatwiej tłumią głód.

Owoce te prawie nie zawierają cholesterolu, według niektórych badań wręcz przeciwnie, codzienne spożywanie bananów pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi u osób, które mają problemy z wysokimi wartościami.

Wartość odżywcza banana

Tak naprawdę zawartość kilokalorii w bananie jest wartością zmienną. Różni się ona w zależności od wielkości i stopnia dojrzałości. Ogólnie można przyjąć, że 100-gramowy banan ma około 90 kcal, zawiera 1 g białka, 23 g węglowodanów, 0,2 g tłuszczów i 2 g błonnika. Liczba kalorii w niedojrzałych bananach jest podobna, ale ich głównym źródłem węglowodanów jest skrobia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Oliwki - czarne czy zielone? Jakie mają właściwości?

Wolimy sięgać po żółte banany, które są dojrzałe i mają słodki smak. Chociaż zielone banany nie są aż tak smaczne, zdecydowanie nie powinniśmy z nich rezygnować. Proporcja witamin i składników mineralnych w niedojrzałych bananach jest prawie taka sama jak w dojrzałych, a kaloryczność mniej więcej taka sama, ale różnica dotyczy zawartości skrobi i cukrów . Zielone banany zawierają duże ilości wolno przyswajalnej skrobi i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, podczas gdy w dojrzałym bananie ok. 90% węglowodanów to cukry.

Źródło witamin i składników mineralnych

Banan oczywiście jak większość owoców, dostarcza nam wiele cennych witamin. Znajdziemy w nim witaminę A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Ze średniej wielkości banana otrzymujemy około jednej trzeciej zalecanej dziennej dawki witaminy B6 oraz około 11% zalecanej dziennej dawki witaminy C. Banan zawiera również potas, wapń, magnez , miedź, mangan czy żelazo. Potas korzystnie wpływa na ciśnienie krwi, obniża ryzyko miażdżycy, ataków serca czy udaru. magnez wspomaga pracę nerwów.

Zawarta w bananach pektyna a obniża poziom złego cholesterolu LDL i oczyszcza z toksyn. Poprawia również tolerancję na glukozę, co jest szczególnie ważne dla osób chorujących na cukrzycę.

Zielone banany mogą poprawić zdrowie okrężnicy ze względu na zawartość tłuszczów o krótkich łańcuchach, które poprawiają zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych, zwłaszcza wapnia.

Banan – kto powinien go jeść?

Mimo pozytywnego działania na glikemię, osoby chorujące na cukrzycę powinny uważać na te owoce. Indeks glikemiczny dojrzałych bananów wynosi aż 51. Znacznie niższy jest w niedojrzałych bananach – 31. Banany neutralizują kwasy żołądkowe, dlatego są świetnym wyborem dla kobiet w ciąży – pomagają w walce z porannymi mdłościami i zgagą.

A jak jest z psami? Istnieją szkodliwe owoce dla psów, jak np. winogrona czy awokado są wręcz szkodliwe dla zdrowia psa. Tymczasem banany dobrze działają na organizm psa tak dobrze, jak u człowieka. Dzięki potasowi i witaminie B6 utrzymują prawidłowe ciśnienie krwi. Potas zmniejsza również utratę wapnia z kości. Magnez pomaga w utrzymaniu zdrowej masy mięśniowej, a błonnik wspomaga dobre trawienie. Z drugiej strony jak we wszystkim należy zachować umiar. W końcu zawierają dużo cukru i skrobi i mogą prowadzić do przybierania na wadze, a w większych ilościach do problemów trawiennych.

Jak przedłużyć trwałość bananów?

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top