Chłodny poranek, brzydka pogoda, ciemno i zimno. Jeśli musieliście wstać wcześnie rano i wyjść z domu, aby udać się do pracy, być może doświadczacie zjawiska zwanego Blue Monday. Niektórzy, na czele z ekspertem Cliffem Arnallem, uważają, że trzeci poniedziałek stycznia to najbardziej depresyjny dzień w roku.
Inni twierdzą jednak, że jest to tylko fikcja, której jedyną misją jest marketing. Wiele firm bowiem traktuje ten dzień jako okazję do zarobienia. Proponują konsumentom kody rabatowe na zakupy w ich sklepach, które mają oczywiście poprawić nastrój.
Blue Monday – historia
Hasło Blue Monday pojawiło się w mediach niespełna 20 lat temu. W 2005 roku brytyjski nadawca Sky Travel wysłał do dziennikarzy komunikat, że wraz z brytyjskim psychologiem i wykładowcą Uniwersytetu Cardiff, Cliffem Arnallem obliczył według równania najbardziej depresyjny dzień w roku.
Równanie [W+(D-d)]xTQ/MxNA, w którym uwzględniono różne czynniki takie jak pogoda, dług, czas, jaki upłynął od świąt Bożego Narodzenia i czas, jaki upłynął od porzucenia noworocznego postanowienia, zawiera zmienne, które nie są możliwe do naukowego ujęcia. I jak dowiedziało się CNN, nawet sam jej twórca Blue Monday nie spodziewał się, że swego rodzaju święto stanie się tak popularne.
Psycholog stworzył swoje równanie ponoć, aby dowiedzieć się, kiedy ludzie rezerwują bilety lotnicze, aby wyjechać na wakacje. Było związane z ideą, że robią to, ponieważ czują się niekomfortowo. Arnall musiał się zorientować, kiedy najwygodniej zarezerwować lot, co okazało się najbardziej przygnębiającym dniem w roku. Za tę analizę, która okazała się chwytem marketingowym, zainkasował rzekomo 1200 funtów.
Zimowa przygnębienie jest prawdziwe
Teoria na temat Blue Monday nie ma żadnego naukowego potwierdzenia. Faktem jednak jest że w okresie zimowym łatwiej jest o przygnębienie, co potwierdzają badania. Krótki dzień i mniejsza ilość słońca wyzwalają w mózgu reakcje biochemiczne. Wpływają one negatywnie nie tylko na to, jak się skupiamy, ale co ważniejsze, jak się czujemy. Według Psychology Today, około 10 milionów Amerykanów ma sezonowe zaburzenie afektywne (SAD), które, jak wykazano, uaktywniają się w styczniu i lutym.
Objawy takiej zimowej „depresji” to ciągłe zmęczenie, przyrost masy ciała, utrata motywacji. To także poczucie winy i bycia bezużytecznym czy trudność z koncentracją. Istnieje badanie z Japonii, które mówi, że poniedziałki są generalnie dniami najczęściej wybieranymi przez młodych japońskich mężczyzn w wieku produkcyjnym do popełnienia samobójstwa.
Blue Monday 2023
Jak już wspominaliśmy, na dzień Blue Monday wyznaczono trzeci poniedziałek stycznia. Kiedy więc przypada Blue Monday w 2023 roku? Przypadnie on dokładnie 16 stycznia. Jeśli więc czeka cię trudny dzień lub po prostu nie czujesz się najlepiej, może to wcale nie wpływ Blue Monday, a po prostu taka pora roku. Staraj się poprawić sobie nastrój. Zajmij się tym, co lubisz robić o tej porze roku. Zjedz coś dobrego, spotkaj się z rodziną czy znajomymi lub zrelaksuj w inny sposób.