Connect with us
bracia Golec
Fot. Instagram @golecuorkiestra

Kultura

Bracia Golec – co wiadomo na temat popularnych muzyków?

Paweł i Łukasz Golec to z pewnością najpopularniejsi bracia bliźniacy w Polsce. Co wiadomo na temat twórców Golec uOrkiestry? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Kim są bracia Golec?

Kim są bracia Golec? To oczywiście bracia bliźniacy Łukasz i Paweł Golec. Od wielu lat tworzą popularny zespół muzyczny Golec uOrkiestrę.

Można powiedzieć, że pasję do muzyki wynieśli z domu rodzinnego. Ich ojciec grał na klarnecie w orkiestrze Milowieckiej, natomiast matka śpiewała w chórze i tańczyła w zespole folklorystycznym.

Paweł Golec w 1998 roku rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej. Następnie kontynuował edukację na Akademii Muzycznej w Katowicach w Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Uczył się gry na puzonie. Droga Łukasza Golca była podobna, z tym że uczył się gry na trąbce. Oboje ukończyli też studia doktoranckie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Kariera muzyczna

Popularność braciom Golec przyniosła Golec uOrkiestra, jednak wcześniej realizowali się w innych zespołach.

Paweł Golec od 1990 r. współtworzył zespół Straight Ahead, brał udział w licznych konkursach i festiwalach Otrzymał nawet stypendium Berklee College of Music w Bostonie.

W czasie studiów bracia należeli do zespołu Alchemik Acoustic Jazz Sextet, założonego przez Grzegorza Piotrowskiego. Zespół nagrał w 1999 roku debiutancką płytę jeszcze z udziałem braci Golec. Zdobywał też nagrody w kraju i za granicą. Jednocześnie współpracowali też jako muzycy sesyjni ze znanymi polskimi wykonawcami.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Golec uOrkiestra założona została w 1998 roku, początkowo pod nazwą Golec Folk Band. Zespół był jednym z pionierów na polskiej scenie muzycznej, łącząc w sobie brzmienia muzyki ludowej z Karpat z wieloma współczesnymi gatunkami takimi jak jazz czy blues. Popularność i zainteresowanie zespołem rosło z każdym rokiem. Debiutancka płycie zatytułowana „Golec uOrkiestra 1” nagrana w 1999 roku bezsprzecznie okazała się dużym sukcesem. W efekcie zespół otrzymał „Fryderyka” za debiut roku.

Do tej pory mają na swoim koncie kilka wydanych płyt, wiele zdobytych nagród, zaliczyli występy na największych telewizyjnych festiwalach w Polsce czy w licznych programach rozrywkowych. Regularnie pojawiają się również na koncertach Sylwestrowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Kim jest Marshmello? Odkrywamy tożsamość tajemniczego DJ-a

Poza Łukaszem i Pawłem Golcami obecnie zespół tworzą Edyta Golec, Jarosław Zawada, Robert Szewczuga, Zbigniew Michałek, Łukasz Pilch, Piotr Kalicki i Mirosław Hady.

Wiek, rodzina

Bracia Golec mają 46 lat, urodzili się 19 lutego 1975 roku w Żywcu.

Paweł Golec w 2001 roku wziął ślub z Katarzyną Kułaczewską. Mają dwie córki: Maję (ur. 2003) i Annę (ur. 2013). Katarzyna Golec jest z wykształcenia aktorką i lalkarką.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Łukasz Golec od 2000 roku jest w związku małżeńskim z Edytą Mędrzak. Małżeństwo ma trójkę dzieci: Bartłomieja (ur. 2004), Antoninę (ur. 2006) i Piotra (ur. 2008). Współpraca muzyczna Łukasza i Edyty Golców rozpoczęła się jeszcze w czasach licealnych, a następnie kontynuowali ją na studiach na Akademii Muzycznej. Do Golec uOrkiestry należy od samego początku.

Skąd pochodzą bracia Golec?

Bracia Golec pochodzą z Milówki. To niewielka wieś położona w województwie śląskim, w Beskidzie Żywieckim. Wprawdzie oboje obecnie w Milówce już nie mieszkają, ale osiedlili się w rodzinnych stronach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Ola Filipek. Co wiadomo o dziennikarce RMF FM z anielskim głosem?

Łukasz Golec razem z rodziną mieszka pod Bielsko-Białą, w miejscowości Łodygowice. Dom o imponującej powierzchni 350 m2 utrzymany jest w góralskim stylu.

Paweł Golec mieszka natomiast w Straconce, która jest położona bardzo blisko domu brata. Co ciekawe, stylistyka jego domu jest bardzo podobna do rezydencji brata.

Bracia golec w mediach społecznościowych

Paweł Golec prowadzi profil na Instagramie, a jest tam obecny pod nazwą @pablogolec. Profil muzyka obserwuje 37,8 tys. osób. Natomiast drugi z braci nie ma tam konta. Poczynania braci możemy też oczywiście śledzić na oficjalnym profilu Golec uOrkiestry @golecuorkiestra. Profil na ten moment zgromadził 96,3 tys. obserwujących.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez GOLEC UORKIESTRA (@golecuorkiestra)

5/5 (liczba głosów: 5)
Continue Reading
Zobacz również:
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top