Connect with us
buty trekkingowe dla początkujących
Artykuł sponsorowany

Porady

Buty trekkingowe dla początkujących

Kochasz góry, ale nie masz jeszcze butów trekkingowych? Czas to zmienić! Na półkach sklepowych z obuwiem sportowym piętrzą się przeróżne ich rodzaje. Początkujący miłośnik gór może poczuć się chwilami przytłoczony ilością wariantów i przerażony cenami profesjonalnego obuwia trekkingowego. Należy jednak pamiętać, że dobre buty na szlaku to podstawa i najważniejszy atrybut każdego turysty górskiego, dlatego warto poświęcić czas i uwagę przy jego wyborze.

Dobry but to podstawa- czyli trudna rola butów trekkingowych 

W przeciwieństwie do obuwia, które nosimy na co dzień buty trekkingowe mają wyjątkowo dużo zadań do spełnienia. Wszystko dlatego, że podczas całodziennych wędrówek muszą sprostać wielu wyzwaniom. Dobry but górski powinien zapewniać stopie stabilność na podłożu różnego typu, chronić podeszwy stóp od urazów i skaleczeń, amortyzować wstrząsy, zapewniać ochronę przed zimnem, wilgocią i deszczem, a jednocześnie zapewniać dopływ powietrza i zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp.

Dużo zadań jak na jedną parę butów! Nie oznacza to jednak, że potrzebujemy od razu kupować kilka. Warto dobrze przemyśleć swój wybór w oparciu o porę roku i typ górskich szlaków po których będziemy chodzić. Po sprecyzowaniu swoich oczekiwań i wymagań łatwiej zawęzić wybór. Początkujący turyści nie często wybierają się wspinać na ośnieżone lodowce, a w góry chodzą zwykle na jedno, czy też kilkudniowe wycieczki w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Na takie warunki nie będą potrzebne ciężkie, „twarde” buty do których można mocować raki. Dla takich osób, planujących na początek wycieczki w wersji „light” najczęściej idealnym wyborem okazują się buty trekkingowe o przeznaczeniu hikking lub all-terain. Poznaj różnorodność butów trekkingowych na stronie https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html i wybierz parę idealną dla Ciebie.

Czym kierować się przy wyborze obuwia górskiego?

Zacznijmy od podstawowego pytania- dla kogo buty wysokie, a dla kogo niskie? Buty trekkingowe kojarzą się pewnie większości z ciężkimi butami za kostkę. Przy dzisiejszej technologii nie jest to jednak wymóg! Producenci obuwia proponują warianty niskie, które zapewniają stabilność stopy i w wielu aspektach dorównują butom wysokim. Atutem butów niskich jest zwykle ich niższa waga, wysokie buty z kolei lepiej chronią przed przedostawaniem się wody i wilgoci oraz lepiej zabezpieczają stopę i kostkę przed urazami, co może okazać się ważne szczególnie dla amatorów w górskich wycieczkach.

Czym jest membrana? Jak rozpoznać dobrą podeszwę?

Obecność membrany zapewnia butom wodoodporność. Najbardziej znaną, kultową już membraną jest Gore-Tex, producenci proponują jednak szereg innych technologii, które docenimy w deszczowy dzień na szlaku. Należy pamiętać, że każda z membran ogranicza w pewnym stopniu oddychalność buta, co powodować będzie, że nasze stopy pocić się będą bardziej, niż w wariancie bez membranowym. W kwestii wyboru rodzaju podeszwy buta firmy sportowe również prześcigają się w wymyślaniu nowych technologii mających zapewnić nam najlepszą stabilność w każdych warunkach. Jedną z najbardziej znanych technologii jest podeszwa Vibram oferowana obecnie w wielu wariantach obuwia trekkingowego. Zobacz technologie butów trekkingowych oferowane przez sklep.jack-wolfskin.pl. Przed ostatecznym zakupem buty warto zawsze przymierzyć, bo dobry wybór zapewni nam długie godziny wędrówek bez bólu i otarć.

5/5 (liczba głosów: 1)
Continue Reading
Zobacz również:
Reklama

Popularne

Reklama
To Top