Connect with us
choroby cywilizacyjne dzieci

Porady

Choroby cywilizacyjne u dzieci. Jak sobie z nimi radzić?

W dzisiejszym świecie problem chorób cywilizacyjnych jest dość powszechny. Niestety dotyka on coraz młodszych ludzi i niestety nawet dzieci. Zanieczyszczone środowisko, spożywanie kalorycznej i przetworzonej żywności, brak ruchu i stres to główne przyczyny chorób cywilizacyjnych, do których należą choćby astma, cukrzyca czy otyłość. Podpowiadamy jakie dobre zmiany w prowadzić w życiu dzieci, aby ustrzec się przed tymi chorobami.

Choroby cywilizacyjne dotykają najmłodszych

Choroby cywilizacyjne często dotykają dzieci. Skąd się biorą? Powoduje je głównie zły styl życia czyli brak ruchu, stres, zanieczyszczenie powietrza czy zła dieta, która charakteryzuje się zbyt dużą ilością tłustych, słodkich i słonych potraw, a zbyt małą ilością choćby świeżych owoców i warzyw.

Choroby cywilizacyjne, które w dużym stopniu dotyczą dzieci to cukrzyca, nadwaga i otyłość, astma czy nadciśnienie tętnicze. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować kroki, które będą przeciwdziałać ich rozwojowi.

Otyłość to coraz częstszy problem

Każdy nadprogramowy kilogram to bardzo duże obciążenie dla całego organizmu – kości, stawów i układu naczyniowego. Poza tym otyłość pociąga za sobą zwiększone ryzyko rozwoju innych chorób. To choćby cukrzyca, nadciśnienie czy choroba niedokrwienna serca, a nawet rak w późniejszym życiu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Czekolada wysokiej jakości. Dlaczego jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa?

Dzieci należy od najmłodszych lat edukować co do zasad zdrowej, zbilansowanej diety. Dieta powinna opierać się na zasadach racjonalnego żywienia. Dostarczać musi odpowiednią ilość biała, tłuszczów i węglowodanów. Należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce i cukry, wprowadzać od najmłodszych lat duże ilości warzyw i owoców, regularnie włączać do diety dania rybne. Smażone i tłuste potrawy powinny być ograniczone do minimum, najlepiej zastąpić to duszeniem, gotowaniem i gotowaniem na parze.

Posiłki powinny być podawane w regularnych odstępach i w ilości odpowiedniej dla wieku dziecka. Ważne jest, aby od małego nie przyzwyczajać dzieci do picia słodkich napojów. Najlepszym wyborem jest oczywiście czysta woda.  W razie konieczności, szczególnie w okresie zimowym można też rozważyć suplementację niektórych witamin, choćby witaminy D.

Równowaga pomiędzy ruchem i odpoczynkiem

Dobra dieta i aktywność to złoty środek zapobiegania chorobom cywilizacyjnym zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Od najmłodszych lat powinniśmy przyzwyczajać dzieci do regularnego ruchu. Codzienna aktywność fizyczna stabilizuje funkcje metaboliczne, wagę i samopoczucie psychiczne. Ważna jest regularność, więc warto poszukać dla dziecka aktywności która będzie sprawiała mu przyjemność, a nie będzie tylko przykrym obowiązkiem.

Z drugiej strony pamiętajmy o odpowiedniej ilości czasu na relaks i zabawę, w końcu to tylko dzieci. Dla najmłodszych wciąż ważna też jest także odpowiednia ilość snu, aby organizm miał czas na odpoczynek i regenerację.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Typy osobowości introwertycznej a ekstrawertycznej. Jakie są różnice?

Regularne badania

Chociaż wielu rodziców o tym zapomina, badania profilaktyczne u lekarza powinny być powszechne u dzieci tak samo jak u dorosłych. Tymczasem wiele dzieci w pierwszych latach życia wcale ich nie przechodzi.

Warto regularnie wykonywać choćby podstawowe badania krwi. Powinniśmy to robić przynajmniej raz na dwa lata, a najlepiej – co roku. Pamiętajmy, że odpowiednio wcześnie wykryta choroba w znacznym stopniu zwiększa szanse na wyleczenie.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top