Connect with us
czy chrapanie może być dziedziczne

Porady

Chrapanie może, ale nie musi, być dziedziczne. Co na to wpływa?

Chrapanie nie jest przyjemne ani dla śpiącego, ani dla otaczających go osób. Jakie są przyczyny chrapania? Istnieje wiele czynników, które wpływają na chrapanie, a genetyka może być jednym z nich. Co więcej, amerykańscy naukowcy odkryli, że dzieci chrapiących rodziców są nawet trzykrotnie bardziej narażone na chrapanie.

Chrapanie i dziedziczność

Chrapanie jest zdecydowanie uwarunkowane nie tylko dziedzicznością, ale istnieje pewien związek. Ponieważ chrapanie jest w rzeczywistości zaburzeniem oddychania, zwykle prowadzą do niego pewne cechy fizyczne.

Należą do nich np. wąskie drogi oddechowe, wąska krtań, mała szczęka, zgryz czy nawet duży język. Te znacznie pogarszają oddychanie w nocy, co często powoduje chrapanie. Wszystkie te cechy są dziedziczne, podobnie jak kolor włosów czy oczu. Jednak większość z tych problemów można leczyć za pomocą różnych aparatów ortodontycznych i urządzeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak jeść figi - świeże, suszone i kaktusowe? Wyjaśniamy raz na zawsze

Na chrapanie może też znacząco wpływać otyłość. A geny odgrywają bardzo dużą rolę w naszej wadze i ilości tłuszczu. W okolicy szyi może odkładać się nadmierna ilość tłuszczu, co powoduje trudności w oddychaniu, a tym samym chrapanie. Oczywiście nie zawsze jest to tylko kwestia genetyki i możemy stać się otyli z powodu naszych złych nawyków i stylu życia. Dlatego tak ważne jest dbanie o nasze zdrowie.

Ponadto, zgodnie z amerykańskim badaniem z 2006 roku opublikowanym w artykule w gazecie „Sleep Centers”, dzieci chrapiących rodziców są trzy razy bardziej narażone na chrapanie niż inne dzieci. Ponadto dzieci z alergiami chrapały dwukrotnie częściej niż dzieci bez nich. Jednak u dzieci chrapanie może również wpływać na ich zdrowie i może doświadczyć uczenia się, metabolizmu i chorób serca.

Nasz styl życia jest jednak o wiele ważniejszy

Łatwo byłoby rzucić wszystko na genetykę, ale bardzo często możemy obwiniać siebie za nasze chrapanie – z powodu naszego stylu życia i złej diety. A to może mieć znacznie większy wpływ na nasz oddech, chrapanie i ogólny stan zdrowia niż dziedziczność.

Jeśli więc ktoś chrapie, jest bardzo prawdopodobne, że winne są jego niezdrowe nawyki. Należą do nich w szczególności alkohol, palenie tytoniu, ale także spożywanie zbyt tłustego i niezdrowego jedzenia czy brak ruchu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Typy osobowości introwertycznej a ekstrawertycznej. Jakie są różnice?

Na szczęście te decyzje są w waszych rękach i możecie spróbować pozbyć się chrapania dzięki lepszemu stylowi życia. Dlatego nawet jeśli wasi rodzice chrapią, nie musi to oznaczać, że będziecie chrapać, jeśli prowadzicie zdrowy tryb życia.

Nie jest więc tak łatwo ustalić, co jest przyczyną chrapania w konkretnych przypadkach. Po części może to wynikać z genetyki, ale bardzo często można pozbyć się chrapania po prostu żyjąc zdrowiej.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top