Connect with us
co zobaczyć w kołobrzegu

Lifestyle

Co zobaczyć w Kołobrzegu? 10 najciekawszych atrakcji

Kołobrzeg jest jednym z najpopularniejszych miast nad Morzem Bałtyckim, co roku odwiedzanym przez tłumy turystów z Polski i zza granicy. Co warto zobaczyć w Kołobrzegu? Przedstawiamy listę 10 najciekawszych miejsc.

Kołobrzeg to liczące niespełna 50 tys. mieszkańców miasto położone w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, co roku chętnie wybierane jako miejsce wakacyjnego wypoczynku przez turystów. To najstarsze miasto na Pomorzu Zachodnim, jego początki sięgają VIII wieku. Co warto zobaczyć w Kołobrzegu? Wybraliśmy naszym zdaniem najciekawsze miejsca i największe atrakcje.

Co zobaczyć w Kołobrzegu? Latarnia morska

Charakterystyczny budynek położony tuż przy plaży. Na przestrzeni wieków w Kołobrzegu powstawały budynki pełniące funkcję latarni. Ostatni z nich, który zbudowano w 1909 roku, Niemcy wysadzili w czasie II wojny światowej. Latarnię odbudowano po wojnie, ale w innym miejscu – fundamentami zostały pozostałości zabudowań fortecznych. Budowla wysoka na 26 metrów stanowi jednocześnie pomnik upamiętniający walki z Niemcami, bowiem umiejscowiono na niej tablicę z napisem „Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość”. Latarnia udostępniona jest dla zwiedzających, a na samej górze czeka na nas taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Kołobrzegu.

Atrakcje w Kołobrzegu. Molo

Obowiązkowy punkt do odwiedzenia w każdej nadmorskiej miejscowości. Molo w Kołobrzegu leży w Dzielnicy Uzdrowiskowej przy ulicy Mickiewicza, nieopodal bulwaru Jana Szymańskiego. Historia molo sięga XIX wieku, kiedy to wybudowano pierwszy drewniany pomost, o długości około stu metrów, zniszczone zostało w czasie II wojny światowej. Obecnie znane molo otwarto w 1971. Żelbetowa konstrukcja liczy 220 metrów długości, co czyni je najdłuższym żelbetowym molo w Polsce. Niestety w sezonie za wstęp na Molo trzeba zapłacić, chyba że opłacimy opłatę uzdrowiskową.

Port morski

Jeżeli znajdziemy się nad samym morzem, nie sposób przyjrzeć się również portowi morskiemu. Jest to port handlowo-rybacki posiadający marinę jachtową. Pełniący także funkcję pasażerską, można z niego bowiem wypłynąć w rejs po morzu czy na wyspę Bornholm. W porcie działa nabrzeże przeładunkowe, dwie stocznie, Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb.

Co zobaczyć w Kołobrzegu. Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP

Monumentalny pięcionawowy kościół w stylu gotyckim położony przy ulicy Mariackiej w Kołobrzegu. Został wybudowany najprawdopodobniej w XIV wieku, choć dokładna data nie jest znana. Został zburzony w 1945 roku. Odbudowa bazyliki rozpoczęła się w 1957 roku. Od 1972 pełni funkcję konkatedry diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Z powodu licznych zniszczeń nie zachowało się tam wiele historycznych elementów. Podziwiać można m.in. trzy ołtarze z drewna z przełomu XV/XVI wieku, gotyckie krucyfiksy, czy obrazy z XV i XVI wieku. W historycznej wieży zamontowano windę, która umożliwia wjazd turystom na punkt widokowy.

Muzeum Bursztynu

Obowiązkowy punkt dla fanów bursztynów. Muzeum to zostało utworzone przez pasjonatów, którzy początkowo zajmowali się handlem biżuterią i wyrobami z bursztynu. Możemy tu podziwiać różnorodne eksponaty, ale dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. W ofercie muzeum znajdziemy warsztat szlifierski, czy średniowieczny warsztat, w którym możemy zobaczyć jak wyglądał kiedyś proces wydobywania bursztynu. W muzealnym sklepie można również zakupić biżuterię, oczywiście z bursztynu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Nissan Juke 1.0 DIG-T N-Design - pogromca krawężników. Testujemy

Kołobrzeg atrakcje. Ratusz

Zabytkowy budynek ratusza mieści się w centrum miasta. Obiekt wzniesiono 1829–1832 w stylu neogotyckim, a swoim wyglądem przypomina nieco zamek. Ocalał nawet w trakcie bombardowań  miasta podczas II wojny światowej. Obecnie jest siedzibą Galerii Sztuki Współczesnej, Informacji Turystycznej i Urzędu Stanu Cywilnego.

Co zobaczyć w Kołobrzegu? Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum otwarte w 1963 roku. Mieści się w zabytkowym pałacu Braunschweigów przy ulicy Armii Krajowej 13 oraz zespole budynków przy ulicy Gierczak 5, gdzie mieści się główna wystawa – Dzieje Oręża Polskiego. Zobaczymy tam bogatą kolekcję eksponatów przedstawiającą historię polskiej wojskowości od dawnych czasów aż do współczesności. Na zwiedzających czekają różne rodzaje broni strzeleckiej, ubiory i wyposażenie mundurów żołnierzy, ordery czy odznaczenia i odznaki. Poza tym są też pojazdy wojskowe, samoloty czy broń pancerna.

Kołobrzeg atrakcje. Kołobrzeski Skansen Morski

Jeden z oddziałów Muzeum Oręża Polskiego. Ta plenerowa ekspozycja znajduje się niedaleko portu rybnego. Można tutaj obejrzeć okręty wojenne i uzbrojenie morskie. Na największą uwagę zasługują patrolowiec ORP Fala oraz okręt rakietowy ORP Władysławowo. Do okrętów można wchodzić i zwiedzić każde pomieszczenie.

co zobaczyć w kołobrzegu

Co zobaczyć w Kołobrzegu? Ekopark Wschodni

Rozwiązanie dla fanów aktywnego spędzania czasu. To użytek ekologiczny, który z jednej strony otoczony jest morzem, a z drugiej wodami torfowisk i bagien. Możemy podziwiać tu zachwycające krajobrazy, bujną, roślinność oraz niespotykane gatunki zwierząt. Malowniczymi kładkami położonymi tuż przy morzu można sobie urządzić długi spacer, prowadzi tamtędy także droga dla rowerów.

Muzeum 6D

Muzeum 6D – Maszoperia to jedyne takie muzeum w Europie. Na powierzchni 500 m2 ścian muzeum umieszczono ręcznie wykonane murale w technice 3D, które stanowią tło dla ówczesnych przedmiotów codziennego użytku, a dla mocniejszego odczucia efektów ogląda się je w specjalnych okularach. Wystawa przenosi zwiedzających do roku 1913, czyli czasów, w których nad Bałtykiem istniały rybackie społeczności zwane maszoperiami. To świetna atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci.

co zobaczyć w kołobrzegu

4.7/5 (liczba głosów: 4)
Continue Reading
Zobacz również:
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top