Connect with us
czas gierka książka

Kultura

„Czas Gierka”. Już jest nowa książka Piotra Gajdzińskiego o PRL-u

„Czas Gierka. Epoka socjalistycznej dekadencji” to najnowsza propozycja Piotra Gajdzińskiego wydana przez Wydawnictwo Bellona. Autor za pomocą książki chciał pokazać, jak „najzabawniejsza z peerelowskich epok” została zweryfikowana przez historię.

Cała prawda o złotej epoce gierkowskiej?

Edward Gierek doszedł do władzy po odsunięciu przez towarzyszy z Biura Politycznego KC PZPR Władysława Gomułki. Stało się to, kiedy ten krwawo stłumił robotnicze protesty na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Cieszył się opinią dobrego gospodarza na Śląsku, miał też poparcie Moskwy. Siła Gierka brała się z tego, że był inny od Gomułki. Nosił eleganckie, dobrze skrojone garnitury, kolorowe krawaty i nie miał wciąż ponurej miny, która cechowała jego poprzednika.

Propaganda gierkowska lansowała hasło: „Żeby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej”, i wielu Polaków w nie uwierzyło. Bolesne przebudzenie nastąpiło w 1976 roku, wraz z buntami robotników z Radomia i Ursusa. Fala strajków w sierpniu 1980 roku ostatecznie zmiotła Gierka i jego ekipę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
"Świat na celowniku" - nowa książka Navala już w sprzedaży

„Czas Gierka” to opowieść o najzabawniejszej z peerelowskich epok, dekadzie lat 70. XX wieku, w której za sprawą nowego I sekretarza KC PZPR Polska wstała z kolan. W Warszawie gościliśmy prezydentów Stanów Zjednoczonych i zespół ABBA, sklepowe półki wypełniły się towarami (na niedługo), uchylono graniczne szlabany (przynajmniej do demoludów), prywatne samochody stały się bardziej osiągalne – aby za chwilę upaść na twarz. Epoka gierkowska to pouczający przykład, jak nieudolność, łapczywość funkcjonariuszy partii rządzącej oraz ideologiczne okowy weryfikują wielkie wizje i hojne obietnice.

Kim jest autor książki?

Piotr Gajdziński, historyk, dziennikarz, autor popularnych biografii Gomułki, Gierka, Jaruzelskiego i Mateusza Morawieckiego, błyskotliwie opisuje dekadę lat 70. XX wieku. Pokazuje, jak wyglądała i zmieniała się ówczesna Polska, skąd wziął się mit „złotej epoki gierkowskiej”, czy nasz kraj rzeczywiście rozwijał się jak nigdy przedtem, otwierał na świat i był „najweselszym barakiem w obozie komunistycznym”.

Tropi też liczne absurdy tamtych czasów, które dowodziły, że ustroju komunistycznego (wówczas zwanego realnym socjalizmem) na dłuższą metę nie da się zreformować i usprawnić. Świetna lektura dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć młode lata albo dowiedzieć się, w jakich warunkach żyli i dorastali ich dziadkowie i rodzice.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Zagadki dla całej rodziny w najnowszej książce "Co wolisz?"

Dane techniczne

„Czas Gierka. Epoka socjalistycznej dekadencji”
Autor: Piotr Gajdziński
Wydawca: Bellona
Premiera: 13.10.2021
Cena okładkowa: 44,90 zł
Liczba stron: 336

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top