Connect with us
czas letni czy zimowy

Ciekawostki

Czas letni czy zimowy. Który jest lepszy? Zalety obu opcji

Jakiś czas temu można było słyszeć doniesienia medialne, które mogły sugerować przygotowania do rezygnacji ze zmian czasu na letni lub zimowy. Na ten temat toczyło się wiele gorących dyskusji, ale ostatecznie Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji przynajmniej do roku 2026. Czas letni czy zimowy, który z nich jest lepszy? Przedstawiamy zalety obu opcji.

Zmiana czasu została po raz pierwszy wprowadzona dokładnie 30 kwietnia 1916 roku , kiedy to przestawiono zegarki na czas na letni. Pomysł wziął się z chęci oszczędności energii, na czym miałby zyskiwać gospodarki. Niektórzy specjaliści bowiem w zmianie czasu widzieli oszczędności dużych ilości paliwa wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej. W Polsce zaś zegarki przestawiamy nieprzerwanie od 1977 roku.

Dziś zmiana czasu nie spełnia jednak już zakładanego celu, dlatego rozważano jej całkowite zniesienie. Propozycja ta została przedstawiona dwa lata temu przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera. Ujednolicenie czasu powinno mieć na celu wyeliminowanie negatywnych skutków zmiany czasu na zdrowie człowieka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Co się dzieje, gdy piorun uderza w człowieka? Jakie szanse na przeżycie?

Wydawany co pięć lat Komunikat Komisji Europejskiej wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego na kolejne pięć lat. Ostatni wydany komunikat w 2021 roku oznacza obowiązywanie czasu zimowego i letniego przynajmniej do 2026 roku. Przeciw rezygnacji ze zmian czasu jest większość państw Unii Europejskiej, w tym Polska.

Czas letni czy zimowy?

Wydawać by się mogło, że przestawienie zegarka o godzinę do przodu lub do tyłu nie ma żadnego znaczenia. Okazuje się jednak, że istotnie wpływa na życie ludzi, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Organizm człowieka przyzwyczaja się do rytmu dnia, tymczasem taka zmiana czasu zaburza ten rytm. Więc – czas letni czy zimowy? Który z nich jest lepszy?

Czas letni – zalety

Zmiana czasu na letni oznacza więcej światła, w porannych godzinach między 5 a 7, kiedy ludzie wstają do pracy czy szkoły. Dodatkowo wieczorem mamy dodatkową godzinę światła dziennego.

Godzina więcej światła oznacza również drobne oszczędności na energii elektrycznej, bowiem potrzebujemy mniej sztucznego światła.

Dzięki godzinie światła można również dłużej cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na dworze, np. jazdą na rowerze , pracami w ogrodzie czy spotkaniami ze znajomymi po pracy. Dzieci zamiast siedzieć przy komputerze czy telefonie, mogą więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Czas letni i dłuższa ilość światła dziennego nie pozostają bez wpływu na zdrowie psychiczne człowieka. Dla wielu osób jesień i zima naznaczone są zmęczeniem i przygnębieniem, co potęguje mała ilość światła słonecznego, ciemne poranki i wcześnie zapadający zmrok.

Czas zimowy – zalety

Przesunięcie zegarków o godzinę do tyłu oznacza więcej światła w godzinach porannych, ale z drugiej strony oznacza to też niestety szybsze zapadanie zmroku po południu. Jaśniejsze poranki zmniejszają z pewnością w jakimś stopniu ryzyko porannych wypadków, kiedy na drogach jest znaczny ruch.

Co ciekawe, badacze od dawna zalecają wprowadzenie na stałe czasu „zimowego”. Jest on ponoć korzystniejszy dla zdrowia niż ciągły czas letni. W szczególności astronomowie od dawna zwracają uwagę, że czas letni to relikt, a zima (w Europie Środkowej) jest symetryczna do światła i ciemności, więc największa ciemność zapada w rzeczywistości około północy. Zresztą przed rokiem 1916, kiedy wprowadzono zmianę czasu, na stałe obowiązywał czas zimowy. Do dziś przez większość zwolenników uznawany jest on za bardziej naturalny.

Czas zimowy to korzyści dla branży rozrywkowej. Kiedy na dworze jest ciemno i zimno, ludzie chętniej korzystają z takich atrakcji jak kina, teatry czy zwykłe oglądanie stacji telewizyjnych we własnych mieszkaniach.

Kiedy zmienia się czas?

Czas zmienia się zawsze w ostatni weekend marca i ostatni weekend października. W tym roku zegarki przestawiliśmy zatem na czas letni 27 marca (zmiana z godziny 2 na 3). Kolejna zmiana przypada 30 października, kiedy to wnocy zyskamy godzinę snu więcej, przestawiając zegarki z godziny 3 na 2.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top