Connect with us
gotowy projekt domu

Porady

Gotowy projekt domu – dlaczego warto go wybrać?

Gotowy projekt domu to alternatywa dla projektu indywidualnego, szczególnie pod względem ceny. Wbrew pozorom, gotowy projekt nie generuje zbyt wielu ograniczeń. Przedstawiamy argumenty, które przemawiają za tym rodzajem projektów.

Gotowy projekt domu – co to jest?

Dobrze wybrany projekt gwarantuje funkcjonalność na lata. Kupując gotowy projekt, decydujesz się na jedną z opracowanych już koncepcji. Są wśród nich zarówno domy parterowe, jak i piętrowe, z dachem płaskim lub np. dwuspadowym, o dowolnej powierzchni, przeznaczeniu i układzie pomieszczeń. Inwestor musi jedynie sprecyzować wytyczne, na jakich mu zależy i wybrać odpowiedni styl budynku.

Dlaczego warto zdecydować się na gotowy projekt domu?

Rozważając słuszność gotowych projektów domów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. To szereg zalet, które sprawiają, że jako inwestor przekonasz się do tego zakupu.

1. Kompletna dokumentacja

Wydawać by się mogło, że kupując gotowy projekt, nabywamy tylko rysunki techniczne, a całą resztę projektów branżowych i formalności musimy załatwić samodzielnie. Tymczasem dokumentacja ta jest kompletna i opracowana całościowo. Przeważnie do gotowego projektu dołączony jest także zestaw wniosków, które należy złożyć w odpowiednim urzędzie, by uzyskać pozwolenie na budowę

2. Krótszy czas załatwiania formalności

Oprócz tego, że gotowy projekt domu to produkt kompleksowy, zawierający wszystkie niezbędne rysunki techniczne i pełną dokumentację, trzeba wiedzieć, że taki projekt skraca czas przeznaczony na formalności. Samo opracowanie projektu indywidualnego znacznie wydłuża ten czas, a dzięki gotowym rozwiązaniom dostępnym „od ręki”, oszczędzasz sporo czasu. Gotowy projekt po adaptacji do konkretnej działki pozwala także na szybsze uzyskanie pozwolenia na budowę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Aranżacja tarasu – podłoga, zadaszenie, meble, dodatki

3. Możliwość wprowadzania zmian

Co ważne, istnieje możliwość wprowadzania modyfikacji w projekcie. Adaptacja projektu pozwala na dopasowanie budynku do rozmiarów działki, zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy indywidualnych preferencji inwestora. Dzięki temu dom będzie nie tylko funkcjonalny, ale będzie miał też pożądany wygląd i układ. Zmieniać można nie tylko wymiary, ale także technologię budowy, materiały elewacyjne, stolarkę drzwiową i okienną lub np. rodzaj pokrycia dachu. Zwykle zmian w gotowym projekcie można dokonać bezpłatnie w ramach udzielonej zgody przez autora projektu.

4. Wielość koncepcji i stylów

Dzięki szerokiej ofercie projektów katalogowych, inwestor wybiera z wielu rodzajów i stylów budynków. Kupując gotowy projekt nie musisz się martwić, że dom będzie powtarzalny. Oryginalność zapewni nie tylko wspomniana adaptacja, ale także sam fakt, że na rynku dostępne są projekty w przeróżnych stylach, technologiach, o różnym wyglądzie, układzie pomieszczeń itp. Dodatkowo, są one podzielone względem powierzchni, technologii budowy, rodzaju dachu czy wewnętrznych udogodnień. Z pewnością każdy inwestor, nawet najbardziej wymagający, znajdzie coś dla siebie.

gotowy projekt domu

5. Odbicia lustrzane projektu

Dodatkową i wartościową opcją w przypadku oferty gotowych projektów domów jest możliwość zakupienia projektu w proponowanym przez firmę układzie lub w lustrzanym odbiciu. W praktyce gwarantuje to dopasowanie orientacji domu i poszczególnych pomieszczeń względem stron świata.

6. Kosztorys inwestorski

Cenne z punktu widzenia inwestora jest to, że do gotowego projektu zwykle oprócz rysunków technicznych, projektu budowlanego – części architektoniczno-konstrukcyjnej i branżowych projektów instalacji wewnętrznych, otrzymujesz także kosztorys inwestorski. Na tej podstawie znasz szacunkowy koszt budowy z podziałem na poszczególne etapy. Zawarte jest w nim także zestawienie materiałowe, co ułatwia wykonanie dokładnego kosztorysu w firmie budowlanej, która potencjalnie ma zbudować nasz nowy dom.

7. Dodatkowe projekty jako gratisy

Często zdarza się, że do gotowego projektu domu w formie gratisu lub za niewielką dopłatą, otrzymasz opcjonalne rysunki architektoniczne, dedykowane konkretnemu domowi. Są to projekty instalacji ekologicznych, jak np. pompa ciepła, rekuperacja, fotowoltaika, kominek z płaszczem wodnym. Mogą to być także schematy przydomowej oczyszczalni ścieków lub szczelnego szamba. Niektóre firmy oferują także projekty małej architektury ogrodowej, dzięki czemu z łatwością zbudujesz przy domu altanę, wiatę lub wolnostojący garaż. Coraz modniejsze są także schematy dla instalacji alarmowej czy inteligentnego domu oraz mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Meble z palet - proste, a efektowne. Wszystko, co musisz wiedzieć

8. Możliwość obejrzenia domu w rzeczywistości

Do projektów dołączane są często wizualizacje, ale z pewnością nie pokażą one całości budynku w pełnej okazałości. Dlatego zakup projektu gotowego jest dobrym rozwiązaniem dla osób o mniejszej wyobraźni. Mogą oni skontaktować się z osobami, które kupiły taki projekt wcześniej i wybudowały już swój dom. Obejrzenie takiego domu w rzeczywistości może znacznie pomóc przy podejmowaniu decyzji.

9. Polecenie firmy wykonawczej

Kiedy już masz swój projekt, często kłopotliwe okazuje się znalezienie firmy budowlanej, która postawi budynek. Dlatego firmy sprzedające gotowe projekty domów współpracują z podwykonawcami i mogą polecić klientowi firmę z jego regionu kraju.

10. Cena projektu

Na koniec warto wspomnieć, że dużą zaletą gotowych projektów domów są ich ceny. Konkurują one z ceną indywidualnie zleconych projektów. Zwykle nawet po dodaniu kosztów adaptacji okazuje się, że gotowy projekt jest tańszy. Warto też pamiętać, że często w cenę projektu wliczone są liczne dodatki i praktyczne gratisy, jak wspomniany wcześniej projekt małej architektury ogrodowej, schemat przydomowej oczyszczalni ścieków lub instalacji inteligentnego domu.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top