Connect with us
dopłaty do węgla 2022

Porady

Dopłaty do węgla 2022 – wszystko, co musicie wiedzieć. Dla kogo, ile i co trzeba zrobić?

Dopłaty do węgla 2022 to bardzo elektryzujący Polaków temat. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu, abyście mieli pełną wiedzę, co zrobić, aby kupić tańszy węgiel.

Dopłaty do węgla 2022 – czy już weszły w życie?

Dopłaty do węgla 2022 są od dawna bardzo medialnym tematem. Po narzekaniach ze strony Polaków na ogromne podwyżki cen węgla, rząd ustami premiera Mateusza Morawieckiego poinformował, że powstanie system dopłat do węgla w tym roku, aby Polacy mogli przygotować się na sezon zimowy w możliwie najbardziej znormalizowanych warunkach. Polska nadal jest krajem, w którym ogromna liczba gospodarstw domowych ogrzewana jest właśnie węglem.

Projekt od słów do czynów przeszedł dość szybko i został uchwalony przez Sejm już 23 czerwca. To jednak nie koniec. Teraz ustawa musi zostać uchwalona przez Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta. Najprawdopodobniej wejdzie więc w życie pod koniec lipca. Rząd chce przeznaczyć na ten projekt maksymalnie 3 miliardy złotych.

Kogo dotyczą i ile wynoszą?

Komu przysługuje dofinansowanie do węgla? Wszystkim, którzy ogrzewają nim gospodarstwo domowe. Rząd zrezygnował z jakichkolwiek progów dochodowych i tym podobnych. Wydaje się, że to słuszna droga – znacząco ułatwi ścieżkę nabycia węgla i usunie mnóstwo problemów organizacyjnych.

W ustawie ustalono maksymalną cenę, za którą w ramach tej akcji będzie można kupić tonę węgla – 996,60 zł. Oznacza to oczywiście, że czysto teoretycznie będzie go można kupić jeszcze taniej, ale nie ma się co łudzi – do takiej sytuacji prawdopodobnie nie dojdzie.

W ustaleniu maksymalnych cen węgla chodzi o to, że sprzedawać go będą różnego rodzaju firmy, a nie Państwo. Wyznaczono więc pewne umowne granice, także dla tych sprzedawców. Na każdej tonie węgla sprzedanej „z dopłatą” mogą oni odliczyć od pierwotnej kwoty do 1073,13 zł. Łatwo można więc wyliczyć, że będzie im się opłacało sprzedać węgiel, jeśli jego detaliczna cena „bez dopłat” wynosiłaby niecałe 2 070 zł. Jak to będzie w praktyce wyglądało, to na chwilę obecną trudno powiedzieć.

Limit węgla na jedno gospodarstwo domowe po niższej cenie wynosi 3 tony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Własna studnia. Ile kosztuje budowa i co warto wiedzieć?

Dopłaty do węgla 2022 – co trzeba zrobić?

Aby kupić węgiel w niższej cenie, trzeba wykonać kilka prostych czynności. Przede wszystkim jednak nie trzeba składać żadnych wniosków o dopłatę do węgla – w urzędzie czy przez Internet. Kwestiami formalnymi zajmuje się bowiem sprzedawca węgla, który otrzymuje dopłaty, a nam po prostu sprzedaje węgiel w niższej cenie. Jako kupujący nie będziemy mieli więc żadnego bezpośredniego kontaktu z pieniędzmi z dopłaty, a po prostu będziemy kupować węgiel taniej.

Przy zakupie węgla należy podać informację, jaką ilość węgla kupiło się od momentu wejścia w życie ustawy. Nie trzeba kupować od razu trzech ton – choć oczywiście jest to najrozsądniejsze – a można np. kupić węgiel w dwóch transakcjach.

Poza tym należy przedstawić oświadczenie o źródłach ciepła w gospodarstwie domowym. To potwierdzenie składanych niedawno deklaracji, które można było pobrać w formacie .pdf bezpośrednio po zapisaniu danych online. Jeśli wypełnialiście wniosek stacjonarnie w urzędzie, powinniście dostać takie potwierdzenie w papierowej formie.

Jakiego węgla dotyczą dopłaty? Gdzie kupić węgiel z dopłatą?

Rządowe dopłaty do węgla dotyczą oczywiście surowca wytwarzanego w Polsce. Dlatego też warto zawczasu zastanowić się, gdzie będziemy kupować węgiel. Formą, która w ostatnich tygodniach i miesiącach zyskała ogromną popularność jest sklep Polskiej Grupy Górniczej.

Rząd także promuje to rozwiązanie, zaznaczając że węgiel będzie można kupić w sklepach prywatnych, który przystąpiły do programu albo w PGG. Państwowa spółka jest więc gwarantem całej akcji, bowiem jest jedynym podmiotem, który na 100% weźmie w niej udział.

Minusem sklepu Polskiej Grupy Górniczej jest jednak niewielka dostępność węgla. Obecnie zakupów dokonać można jedynie we wtorki i czwartki, a mogą to zrobić jedynie zarejestrowani na stronie właściciele gospodarstw domowych. A że takich jest dużo, węgiel znika ze sklepu bardzo szybko.

Forma online nie jest dla wielu starszych osób najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że premier Mateusz Morawiecki mówił o możliwości kupna węgla stosunkowo jak najbliżej miejsca zamieszkania. Póki co jednak nie ma więcej informacji w tym zakresie. Można się jednak domyśleć, że do akcji włączą się po prostu lokalne punkty sprzedaży węgla, które jednak oczywiście nie muszą tego robić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Meble z palet - proste, a efektowne. Wszystko, co musisz wiedzieć

Dofinasowanie do węgla 2022 – problemy

Wszyscy wiemy, że dofinansowanie do węgla 2022 to bardzo dobry krok ze strony rządu. Organizacja całej akcji może jednak okazać się karkołomna, a problemów jest co najmniej kilka. Jedynym podmiotem, który na 100% weźmie udział w tym projekcie jest Polska Grupa Górnicza. Wielką niewiadomą jest bowiem, ilu sprzedawców prywatnych zdecyduje się na dołączenie do akcji.

Maksymalna dopłata dla sprzedawców wynosi 1073,13 zł, więc czysto teoretycznie rynkowa, detaliczna cena sprzedawanego węgla powinna wynosić około 2 070 zł, aby sprzedawca miał interes w tym, żeby sprzedawać węgiel z dopłatami. Obecnie cena tego surowca niejednokrotnie przekracza 3 000 zł, więc może się okazać, że wiele sklepów nie zdecyduje się na dołączenie do programu.

Może też być tak, że ci którzy się zdecydują, podzielą swój asortyment na gorszy i lepszy. Bedą z dopłatami sprzedawać najgorszej jakości węgiel, kupiony bardzo tanio, a dodatkowo normalnie rynkowo oferować inny rodzaj węgla. Kupujący przy tak masowej akcji często nie znają się na tym surowcu i będą kupować co popadnie „bo dopłata”. O pseudobiznesmenach mogliśmy przekonać się już niedawno, gdy w spirali strachu o ceny sztucznie podnosili oni ceny węgla, zarabiając na nim 200-250% więcej.

Całościowo jest więc niemal pewne, że będzie dochodziło do wielu niecodziennych sytuacji i nerwów. Z drugiej strony projekt wydaje się być tak prosty, jak to tylko możliwe, więc trudno obwiniać ustawodawcę.

Kogo nie obowiązuje dofinansowanie do węgla 2022?

Niestety, z tej niezwykle korzystnej rządowej akcji nie mogą skorzystać użytkownicy, którzy zamontowali w swoich domach piece na pellet. Ustawodawca nie zawarł bowiem takiego opału w przepisach, a przecież ceny pelletu także dynamicznie wzrosły.

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, no to… właśnie. O ile używających węgla do ogrzewania domu są miliony, to tych z piecami na pellet jest znacznie, znacznie mniej. W tym przypadku zostali oni wręcz ukarani za to, że wymienili wcześniej piec na bardziej ekologiczny.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top