Connect with us
edward snowden 2021
Fot. YouTube / The Guardian

Lifestyle

Edward Snowden w 2022 roku. Co wiemy o amerykańskim demaskatorze?

Edward Snowden jest amerykańskim informatykiem i byłym wykonawcą Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, o którym słyszał niemal każdy. Co robi w 2022 roku, dziewięć lat po głośnej aferze?

Edward Snowden jest amerykańskim informatykiem i byłym pracownikiem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. W 2013 roku pojawił się na pierwszych stronach gazet wraz z ujawnieniem strzeżonych informacji. Na łamach mediów zdecydował się przedstawić kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów National Security Agency (NSA, amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza), co opisane zostało przez prasę jako największy wyciek danych informacji w historii USA. Od tego momentu jest poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa, za co grozi mu 30 lat więzienia. Co zatem robi Edward Snowden w 2022 roku?

Ucieczka do Rosji

W maju 2013 roku Snowden poleciał do Hongkongu. Następnie planował udać się do Ekwadoru, gdzie szukał azylu. Musiał jednak przelecieć przez moskiewskie lotnisko Szeremietiewo. Na lotnisku dowiedział się, że rząd Stanów Zjednoczonych anulował jego paszport. Rosyjskie służby wywiadowcze zaoferowały Snowdenowi pomoc w zamian za wszelkie skrywane przez niego tajemnice.

„Nie współpracowałem z rosyjskimi służbami wywiadowczymi – nie współpracowałem i nie będę” – mówił Snowden w wywiadzie dla amerykańskiego NPR. „Zniszczyłem mój dostęp do archiwum… Nie miałem przy sobie żadnych materiałów przed wyjazdem z Hongkongu, ponieważ wiedziałem, że będę musiał przejść przez tę złożoną drogę obejmującą wiele jurysdykcji” – dodał. Snowden spędził 40 dni na moskiewskim lotnisku, próbując wynegocjować azyl w różnych krajach, jednak odmówiło mu aż 27 państw. Ostatecznie otrzymał azyl w Rosji na okres jednego roku, który został następnie przedłużony do 2017 roku.

Gdzie jest Edward Snowden w 2022 roku i czym się zajmuje?

Czasowy pobyt Edwarda Snowdena w Rosji był przedłużany do 2020 roku. Po zmianie przepisów w 2019 cudzoziemcy otrzymali szansę na wnioskowanie o bezterminową zgodę na pobyt. Snowden skorzystał z tego prawa i otrzymał otrzymał stały pobyt w Rosji pod koniec 2020 roku.

W październiku 2020 r. Reuters potwierdził, że Rosja przyznała Edwardowi stałe miejsce zamieszkania. „Jego (rosyjskie) pozwolenie na pobyt wygasało i poprosiliśmy o jego przedłużenie”, powiedział Reuterowi Anatolij Kucherena, jego rosyjski prawnik. „Dokumenty złożyliśmy w kwietniu i dostaliśmy prawo stałego pobytu” – dodał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Największy jacht na świecie. Ten liniowiec imponuje wielkością

Prawnik informował wcześniej, że spec od zabezpieczeń czuje się dobrze w Rosji, a wręcz mu się powodzi. To mogło nieco się kłócić z jednym z wywiadów dla dziennika „The Welt”, w którym Snowden wspominał o tym, że chciałby ubiegać się o azyl w Niemczech.

Pod koniec grudnia 2020 r. Snowden ogłosił narodziny swojego pierwszego dziecka, które będzie miało rosyjskie obywatelstwo. „Największym darem jest miłość, którą dzielimy”,  napisał Edward na Twitterze obok zdjęcia siebie, swojej żony i nowo narodzonego dziecka.

 

Snowden zarabia rozmawiając z działaczami na rzecz praw obywatelskich oraz studentami, zarówno w kraju, jak i za granicą, za pośrednictwem łączy wideo. Amerykański demaskator uwielbia podróżować i chociaż ogranicza się do granic Rosji, ma wiele do zobaczenia. 38-latek powiedział  „The Guardian”,  że jego postrzeganie Rosji zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Przyznaje, że Rosja to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie, a ludzie są przyjacielscy. Wcześniej traktował ją jako „fortecę wroga”. Snowden nawet słowem nie skomentował dotąd rosyjskiej agresji na Ukrainę.

4.9/5 (liczba głosów: 7)
Continue Reading
Zobacz również:
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top