Connect with us
ergonomiczne wyposażenie biura
Artykuł sponsorowany

Porady

Ergonomiczne wyposażenie biura – jak je urządzić?

Wyposażenie biura ma bardzo duże znaczenie nie tylko w kontekście możliwości swobodnego wykonywania naszej pracy, ale również naszego zdrowia. Niewygodne, niedopasowane fotele i biurka mają bardzo duży wpływ na nasze ciało, chociaż nie zauważymy tego od razu. Z czasem jednak wszystkie drobne niedogodności sumują się, w rezultacie powodując ból kręgosłupa, rąk czy też szyi. Jak umeblować biuro w ergonomiczny sposób? Czy biurka regulowane i dopasowane fotele pomogą nam pracować w komfortowych warunkach? O czym pamiętać wybierając sprzęty biurowe, by służyły nam jak najlepiej?

Dlaczego ergonomia biura jest ważna?

Praca w trybie siedzącym jest bardzo obciążająca dla naszego układu kostnego i mięśniowego. Szczególnie cierpi podczas niej kręgosłup, ponieważ siedzenie w jednej pozycji przez długi czas prowadzi do uciskania jego części lędźwiowej i krzyżowej – stąd też częste późniejsze problemy z tymi obszarami, na które się skarżymy. Aby temu zapobiegać, musimy zadbać o to, w jakiej pozycji spędzamy czas za biurkiem, a także o to, by co jakiś czas robić sobie krótką przerwę i od niego wstać. Z drugiej strony bardzo ważnym elementem w zapobieganiu problemom zdrowotnym wynikającym z pracy biurowej jest jego odpowiednie wyposażenie. Wybierając meble ergonomiczne, czyli takie dopasowane do ludzkiej fizjonomii, znacząco ułatwiamy sobie życie i jednocześnie dbamy o to, by uniknąć kontuzji w przyszłości.

Jak stworzyć idealne, ergonomiczne biuro?

Idealne biuro powinno być dopasowane do pracowników, którzy na co dzień w nim przebywają. Jeżeli nie mamy swojego stałego miejsca, a raczej dzielimy je z innymi osobami, warto rozważyć zakup mebli z możliwością regulacji, jak na przykład biurko podnoszone, z elektryczną regulacją wysokości blatu czy fotel, w którym możemy dopasować nie tylko wysokość siedziska, ale także inne elementy, jak zagłówek czy podłokietniki. Dzięki temu każdy będzie w stanie przygotować sobie miejsce dokładnie pod swój wzrost i sylwetkę, co zapewni odciążenie kręgosłupa i wygodne ułożenie się na krześle. Możemy także zastąpić standardowe fotele innymi meblami, jak na przykład piłki treningowe czy stołki, które wymagają od użytkownika balansowania ciałem i ograniczają czas, w którym pracujemy bez żadnego ruchu.

Regulowane biurko i fotel – dlaczego są istotne?

Podnoszone biurko to bardzo dobry wybór do biura zarówno wtedy, gdy mamy je sami dla siebie, jak i wtedy, gdy je z kimś dzielimy. Regulacja wysokości blatu umożliwia precyzyjne dopasowanie do naszego wzrostu, dzięki czemu nie musimy się martwić o zgarbione plecy czy dociśnięte do krawędzi nadgarstki. Biurka elektryczne umożliwiają dodatkowo pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem problemu spędzania dużej ilości czasu w jednej pozycji – zawsze, gdy poczujemy taką potrzebę, możemy po prostu unieść lub opuścić blat i zmienić tym samym swój tryb pracy. Dobre biurko elektryczne cechuje łatwość zmiany ustawienia blatu, estetyka wykonania i materiały najlepszej jakości. W parze z regulowanym fotelem mamy wręcz nieskończone możliwości dopasowania wyposażenia swojego biura do naszych potrzeb.

Biurko elektryczne czy standardowe – które będzie lepsze?

Ergonomiczne biurko powinno nam zapewnić komfort pracy przez cały dzień, niezależnie od tego, czy wybierzemy to regulowane czy klasyczne. Nie da się jednak ukryć, że możliwość zmiany wysokości blatu znacząco ułatwia dopasowanie mebla do indywidualnych potrzeb każdego pracownika, jak i umożliwia im prawidłową postawę ciała podczas pracy. Jest to lepsza opcja szczególnie wtedy, gdy w biurze pracuje dużo osób – łatwiej jest kupić jeden model mebla z regulacją, niż kilka czy kilkanaście standardowych, dla każdej osoby oddzielnie. Biurko regulowane wytrzyma z nami również znacznie dłużej, ponieważ będziemy mogli łatwo dopasować je do innej osoby, jeżeli będzie taka potrzeba.

Jakie korzyści niesie ze sobą przemyślana aranżacja przestrzeni do pracy?

Mądrze zaprojektowane i umeblowane biuro to nie tylko kwestia estetyczna. Wybierając dobrej jakości wyposażenie zapewniamy sobie i naszym pracownikom komfort, dzięki czemu nasza praca będzie sprawniejsza i wydajniejsza. Dodatkowo również dbamy o nasze przyszłe zdrowie, pamiętając o odpowiedniej postawie podczas pracy, przerwach czy też dopasowaniu mebli do użytkowników, a nie odwrotnie.

Kolejnym plusem posiadania ergonomicznie wyposażonego biura jest po prostu fakt, że przyjazne środowisko sprzyja efektywnej pracy. Jeżeli jest nam wygodnie i dobrze czujemy się w biurze, w naturalny sposób będziemy działać sprawniej, chętniej i dokładniej, co przełoży się na nasze wyniki zawodowe. Zadbanie o odpowiedni sprzęt leży więc w interesie wszystkich i każdemu przynosi korzyści.

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top