Connect with us
eurowizja 2023
Fot. YouTube / Eurovision Song Contest

Kultura

Eurowizja 2023 – wszystko, co powinniście wiedzieć. Program, zasady, wyniki, artyści

Eurowizja 2023 – kiedy się odbywa, kto ją transmituje, kto jest faworytem i jak wyglądają notowania Polski? W tym newsie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na temat tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji, który jak zwykle spotyka się z ogromnym zainteresowaniem.

Eurowizja 2023 – miejsce i data

Eurowizja to konkurs muzyczny, który odbywa się od 1956 r. Bierze w nim udział wiele państw (37 w 2023), a każdy kraj reprezentowany jest przez jednego artystę lub zespół z jedną piosenką.

W Eurowizji biorą udział europejskie kraje, które są członkami Europejskiej Unii Nadawców (EBU), ale są też wyjątki, o których decyduje popularność konkursu w danym kraju i oczywiście kwestie finansowe. Z tego powodu od lat w rywalizacji bierze udział Australia.

Ze względu na ogromną popularność, jest to prawdopodobnie najczęściej oglądane wydarzenie pozasportowe na świecie, a wiele krajów, które nie biorą udziału w konkursie, także je transmitują.

Tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji odbywać się będzie w Liverpoolu w Anglii. Zazwyczaj konkurs gości kraj, który zwyciężył rok wcześniej, ale w związku z rosyjską agresją na Ukrainę zrobiono wyjątek od tej reguły. Ukraina nie może po prostu być gospodarzem imprezy ze względów bezpieczeństwa.

Dlaczego Wielka Brytania gości Eurowizję w 2023 roku? Drugie miejsce w konkursie w 2022 roku zajął właśnie reprezentant tego kraju, Sam Ryder. Skoro więc Ukraina nie mogła zorganizować wydarzenia, to otrzymał je kolejny kraj według końcowej kolejności z poprzedniego konkursu.

Jak wyglądają półfinały i finał Eurowizji?

Kraje uczestniczące w Eurowizji dzieli się na dwie grupy, które wezmą udział w dwóch półfinałach. Jest jednak pięć krajów, które ma automatycznie zapewniony udział w wielkim finale. To tzw. wielka piątka – Włochy, Francja, Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania.

Kraje te po prostu w znacznym stopniu finansują i trzymają w ryzach cały konkurs, z którego to powodu otrzymują ten przywilej. W 2023 roku automatycznie w finale znajdzie się także zwycięzca poprzedniej edycji – Ukraina. Podobnie jak w zeszłym roku, z konkursu wykluczona została Rosja.

Półfinały odbywać się będą 9 maja (wtorek) i 11 maja (czwartek), a wielki finał 13 maja (sobota). Do finału awansuje 10 uczestników z każdego półfinału, co daje ostateczną liczbę 26 uczestników w finale. Kto wystąpi w półfinałach Eurowizji 2023? W pierwszym weźmie udział 15 krajów, a w drugim 16.

Pierwszy półfinał – 9 maja 2023 o 21:00: Chorwacja, Irlandia, Łotwa, Malta, Norwegia, Portugalia, Serbia, Azerbejdżan, Czechy, Finlandia, Izrael, Mołdawia, Holandia, Szwecja, Szwajcaria.

Drugi półfinał – 11 maja 2023 r. o godz. 21:00: Armenia, Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Grecja, Islandia, Rumunia, Albania, Australia, Austria, Gruzja, Litwa, Polska, San Marino, Słowenia.

Zasady głosowania w półfinałach oraz finale Eurowizji 2023 opisaliśmy natomiast szczegółowo w osobnym newsie – Eurowizja – jak wygląda punktacja i zliczanie głosów? Wszystko, co powinniście wiedzieć. W tym roku doszło do sporych zmian względem ubiegłych lat.

Eurowizja 2023 na żywo – gdzie oglądać? Transmisja online, stream

Relacje na żywo z Eurowizji jak zwykle przeprowadza Telewizja Polska. Publiczny nadawca będzie transmitował obydwa półfinały oraz finał na swoim najważniejszym kanale – TVP1. Transmisja będzie miała także miejsce na TVP Polonia, co rzecz jasna może być istotne dla Polaków mieszkających za granicą.

Czy Eurowizję 2023 będzie można oglądać po polsku online? Niestety, Telewizja Polska nie zapewnia streamu online z Eurowizji na swoich oficjalnych stronach internetowych. Jedyną możliwością jest więc oglądanie TVP1 za pomocą darmowych serwisów streamingowych. Możecie to zrobić np. dzięki pilot.wp.pl, który udostępnia podstawowe kanały Telewizji Polskiej za darmo.

Eurowizję można także śledzić (ale oczywiście już bez polskiego komentarza) za pomocą oficjalnego kanału YouTube – Eurovision Song Contest.

Kto poprowadzi konkurs Eurowizji? Zarówni półfinały, jak i finał będzie prowadzić trio kobiet – Julia Sanina (wokalistka ukraińskiej grupy The Hardkiss), Hannah Waddingham (znana w Wielkiej Brytanii aktorka) oraz Alesha Dixon (piosenkarka). W finale dołączy do nich znana osobowość telewizyjna, Graham Norton. W TVP konkurs skomentują natomiast Aleksander Sikora oraz Marek Sierocki.

Kto jest faworytem Eurowizji 2023?

Bukmacherzy mają już oczywiście swoje typy na konkurs Eurowizji 2023. Według nich zdecydowanym faworytem do wygranej jest Szwecja (Loreen z piosenką „Tatoo”). Znacznie mniejsze, ale nadal duże szanse daje się także Finlandii (Käärijä z piosenką „Cha Cha Cha”). Na trzecim miejscu bukmacherzy notują Ukrainę (Tvorchi z piosenką „Heart of Steel”).

Kolejnym krajom daje się już znacznie mniej szans. Kolejne w notowaniach bukmacherów są Francja, Hiszpania, Izrael, Norwegia, Wielka Brytania, Włochy i Austria. Polska w tym roku notowana jest dość nisko i nie daje jej się niemal żadnych szans na wygraną. Po udanym występie w półfinale i awansie do finału bukmacherzy nieco podnieśli notowania Blanki, choć nadal nie ma ona według nich szans na wygraną.

Więcej o kursach bukmacherów na tegoroczną Eurowizję przeczytacie w naszym dedykowanym newsie – Eurowizja 2023 – kursy bukmacherów na Polskę. Blanka nie jest faworytką, ale….

Eurowizja 2023 – wyniki

Poniżej znajdziecie wyniki wszystkich konkursów piosenki, które odbywają się na tegorocznej Eurowizji – dwóch półfinałów i finału. Kto wygrał Eurowizję 2023?

Pierwszy półfinał Eurowizji 2023

Kto awansował z pierwszego półfinału Eurowizji 2023? To:

Norwegia: Alessandra – „Queen of Kings”
Serbia: Luke Black – „Samo mi se spava”
Portugalia: Mimicat – „Ai coração”
Chorwacja: Let 3 – „Mama ŠČ!”
Szwajcaria: Remo Forrer – „Watergun”
Izrael: Noa Kirel – „Unicorn”
Mołdawia: Pasha Parfeny – „Soarele și luna”
Szwecja: Loreen – „Tattoo”
Czechy: Vesna – „My Sister’s Crown”
Finlandia: Käärijä – „Cha cha cha”

Z dalszej rywalizacji odpadły natomiast Malta, Łotwa, Irlandia, Azerbejdżan i Holandia.

Drugi półfinał Eurowizji 2023

Kto awansował z drugiego półfinału Eurowizji 2023? To:

Armenia: Brunette – „Future Lover”
Estonia: Alika – „Bridges”
Belgia: Gustaph – „Because of You”
Cypr: Andrew Lambrou – „Break a Broken Heart”
Polska: Blanka – „Solo”
Słowenia: Joker Out – „Carpe diem”
Teya i Salena: „Who the Hell Is Edgar”
Albania: Albina i Familja Kelmendi – „Duje”
Litwa: Monika Linkytė – „Stay”
Australia: Voyager – „Promise”

Z dalszej rywalizacji odpadły natomiast Rumunia, Grecja, Gruzja, San Marino, Islandia i Dania.

Finał Eurowizji 2023

Kto wygrał Eurowizję 2023? Zgodnie z przewidywaniami bukmacherów konkurs wygrała Loreen ze Szwecji. Drugie miejsce zajęła Käärijä z Finlandii, a trzecie Noa Kirel z Izraela. Poniżej znajdziecie pełne wyniki.,

 1. Szwecja: Loreen – Tattoo – 583 pkt
 2. Finlandia: Käärijä – Cha Cha Cha – 526 pkt
 3. Izrael: Noa Kirel – Unicorn – 362 pkt
 4. Włochy: Marco Mengoni – Due Vita – 350 pkt
 5. Norwegia: Alessandra – Queen Of Kings – 268 pkt
 6. Ukraina: Tvorchi– Heart Of Steel – 243 pkt
 7. Belgia: Gustaph – Because Of You – 182 pkt
 8. Estonia: Alika – Bridges – 168 pkt
 9. Australia: Voyager – Promise – 151 pkt
 10. Czechy: Vesna – My Sister’s Crown – 129 pkt.
 11. Litwa: Monika Linkytė – Stay – 127 pkt
 12. Cypr: Andrew Lambrou – Break A Broken Heart – 126 pkt
 13. Chorwacja: Let 3 – Mama ŠČ! – 123 pkt
 14. Armenia: Brunette – Future Lover – 122 pkt
 15. Austria: Teya & Salena – Who The Hell Is Edgar? – 120 pkt
 16. Francja: La Zarra – Évidemment – 104 pkt
 17. Hiszpania: Blanca Paloma – EAEA – 100 pkt
 18. Mołdawia: Pasha Parfeni – Soarele şi Luna – 96 pkt
 19. Polska: Blanka – Solo – 93 pkt
 20. Szwajcaria: Remo Forrer – Watergun – 92 pkt
 21. Słowenia: Joker Out – Carpe Diem – 78 pkt
 22. Albania: Albina & Familja Kelmendi – Duje – 76 pkt
 23. Portugalia: Mimicat – Ai Coração – 59 pkt
 24. Serbia: Luke Black – Samo Mi Se Spava – 30 pkt
 25. Wielka Brytania: Mae Muller – I Wrote A Song – 24 pkt
 26. Niemcy: Lord Of The Lost – Blood & Glitter – 18 pkt

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top