Connect with us
eurowizja głosowanie punktacja

Kultura

Eurowizja – jak wygląda punktacja i zliczanie głosów? Wszystko, co musicie wiedzieć

Jak wygląda punktacja i zliczanie głosów na Eurowizji? Zasady nie są przesadnie skomplikowane, ale warto wiedzieć o pewnych niuansach, które mogą wpływać na ostateczne wyniki.

Podstawowe zasady – punktacja i ilość głosów

Obecnie obowiązujący system głosowania na Eurowizji to nic nowego. Obowiązuje on już od 1975 roku i jest bardzo łatwy do zrozumienia. Punkty w głosowaniu danego kraju zdobywa bowiem 10 krajów. Najwyżej oceniony zdobywa 12 „oczek”, drugi 10, trzeci 8, czwarty 7 itd. aż do jednego punktu za dziesiąte miejsce.

Od 2009 roku każdy kraj ma tak naprawdę do rozdania podwójną pulę głosów. Najlepszych wykonawców wybierają bowiem osobno widzowie programu oraz profesjonalni jurorzy. Oznacza to, że w przypadku ich jednomyślności wykonawca może otrzymać aż 24 punkty z pojedynczego kraju.

Głosowanie widzów i jurorów

Głosowania widzów i jurorów podczas Eurowizji zasadniczo się różnią. Zacznijmy od tego widzów, którego zasady są banalnie proste. Sumuje się głosy zdobyte przez artystów, a następnie na ich podstawie tworzy ranking. Co istotne, nie ma żadnego znaczenia czy głos został oddany za pomocą SMS, przez połączenie telefoniczne czy też za pomocą aplikacji Eurowizji na smartfony.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku jurorów. Ich grono tworzy pięć osób zawodowo związanych z muzyką, którzy oceniają użytkowników od najlepszego do najgorszego. Na podstawie tych głosów przygotowywana jest średnia, a następnie ranking wykonawców. To o tyle istotne, że różnorodność gustów muzycznych może spowodować niespodziewane wyniki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Eurowizja 2022 - jakie kursy na Polskę? Dawno nie było tak dobrze

Podliczanie punktów

Podczas telewizyjnej transmisji podliczanie punktów to jedna z najważniejszych i najbardziej emocjonujących czynności finału Eurowizji. Warto jednak pamiętać o dwóch sprawach – proces ten składa się z dwóch punktów.

Najpierw podlicza się punkty od jurorów – prezenterzy łączą się z kolejnymi krajami, które przedstawiają werdykt swoich jury. To niezwykle długa i emocjonująca część Eurowizji, która jednak nie kończy zabawy. Następnie dodawane są bowiem głosy widzów – nie są one jednak przyznawane krajami, a już zsumowane – od najmniejszej ilości do największej. Oznacza to, że pod koniec uczestnikom dodawane są ogromne sumy punktów, które mogą zupełnie zmienić sytuację w tabeli.

Co w przypadku remisu? Eurowizja po skandalu z 1969 roku, kiedy to nie pomyślano o remisach, a zwycięzcą zostały aż cztery kraje wprowadziła stosowne rozwiązania. W przypadku identycznej ilości punktów danego kraju bierze się pod uwagę ilość krajów, która przyznała danemu wykonawcy jakiekolwiek punkty. Jeśli to nie pomoże, spogląda się na liczbę otrzymanych maksymalnych not (12 pkt), a następnie kolejnych (10, 8, 7 itd.). Jeśli są one identyczne (co jest niemal niemożliwe), pod uwagę bierze się… kolejność występów, promując ten wcześniejszy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Znacznie uproszczona w stosunku do finału procedura ma miejsce w półfinałach. Półfinały polegają bowiem jedynie na wskazaniu krajów, które dostały się do wielkiego finału, bez podawania jakichkolwiek punktów. Po koncercie prezenterzy wyczytują więc po kolei dziesięć krajów, które zebrały największą ilość punktów, nie podając jednak ich ilości. Co równie ważne, kolejność podawania krajów nie ma żadnego związku z rankingiem i ilością punktów.

Pełne wyniki Eurowizji z podziałem na głosy widzów z poszczególnych oraz wybory wszystkich jurorów publikowane są już po zakończeniu konkursu. Dopiero wtedy można sprawdzić, kogo najbardziej docenili polscy widzowie i zauważyć pewne prawidłowości w głosowaniu, np. wspieranie się sympatyzujących ze sobą krajów.

4.7/5 (liczba głosów: 12)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top