Sport
F1 TV – wszystko, co powinniście wiedzieć. Ceny, na ilu urządzeniach, co można oglądać
Czym jest F1 TV, jak z niej korzystać, na ilu urządzeniach jednocześnie i ile to kosztuje? W tym artykule omówimy wszystkie najważniejsze kwestie dot. oficjalnej telewizji F1 w Polsce.
Czym jest F1 TV?
W 2018 roku Formuła 1 uruchomiła swoją platformę streamingową F1 TV dla fanów, którzy chcą nie tylko oglądać relacje z wyścigów na żywo, ale także mieć dostęp na żywo do kamer w bolidach i radia zespołu.
To więc w pewnym sensie usługa premium, bowiem poza standardową transmisją każdego wyścigu sezonu pozwala na dostęp do tzw. onboardów, a więc kamer w bolidach, a także do komunikatów radiowych zespołów.
Poza transmisjami Formuły 1, platforma oferuje także bardzo bogaty zakres innych usług. Omówiliśmy go dokładnie poniżej. Czytając dalej dowiecie się, jaka jest różnica pomiędzy dwoma pakietami oficjalnej telewizji Formuły 1, a także ile to wszystko kosztuje.
F1 TV emituje swoje treści w rozdzielczości 1080p przy 50 fps (klatek na sekundę), czyli w jakości HD. Oczywiście, jeśli nie posiadacie wystarczającej prędkości łącza internetowego, platforma dostosuje się do waszych możliwości, pogarszając jakość obrazu.
Dostęp do telewizji Formuły 1 kupuje się za pomocą strony internetowej f1tv.formula1.com.
Na ilu urządzeniach można korzystać z F1TV?
F1 TV oferuje możliwość oglądania transmisji na wielu urządzeniach, jednak nie na żywo. Do platformy można bowiem podpiąć aż sześć urządzeń, ale na żywo można oglądać zaledwie na jednym. Na jakich urządzeniach można korzystać z telewizji F1? Poniżej znajdziecie pełną listę:
- komputery za pomocą przeglądarek internetowych,
- tablety z systemem Android albo iOS,
- telefony z systemem Android albo iOS,
- przystawki do telewizora – Roku, Apple TV, Google Chromecast/Google TV, Amazon Fire TV.
F1 TV nie można więc oglądać bezpośrednio za pomocą aplikacji na wielu popularnych Smart TV z Androidem, np. Samsunga.
Jaka jest różnica między F1 TV Pro a F1 TV Access?
Serwis streamingowy Formuły 1 oferuje dwa pakiety swojej usługi, które jednak znacząco się od siebie różnią, dlatego też różnica w ich cenie jest bardzo zauważalna. Standardem jest pakiet F1 TV Access, a bogatszy to F1 TV Pro. Obydwa zapewniają dostęp do ponad 2000 godzin różnego rodzaju materiałów związanych z F1, ale tylko ten droższy pozwala na transmisje na żywo. Poniżej znajdziecie pełną specyfikację obu pakietów.
F1 TV Access:
- powtórki wyścigów F1,
- filmy dokumentalne na temat F1,
- archiwalne wyścigi F1 (ponad 650 pozycji w bazie),
- live timing wyścigów obejmują wiele aspektów:
- aktualizowana na bieżąco tabela z wynikami wyścigu;
- telemetria w czasie rzeczywistym;
- najlepsze komunikaty radiowe;
- mapa z pozycjami kierowców na żywo;
- historia zużycia opon.
F1 TV Pro:
- transmisje wyścigów F1 na żywo,
- możliwość transmisji z bolidów kierowców (tzw. onboardów) w czasie rzeczywistym,
- pełna komunikacja radiowa zespołu z danym kierowcą w czasie rzeczywistym,
- transmisje na żywo Formuły 2, Formuły 3 oraz Porsche SuperCup,
- powtórki pełnych wyścigów,
- najlepsze fragmenty wyścigów (tzw. highlightsy) w specjalnie przygotowanych materiałach,
- ekskluzywne programy z analizami poszczególnych sesji z udziałem ekspertów, w tym byłych kierowców,
- wszystko to, co oferuje pakiet Access.
Jak oglądać oficjalną telewizję F1 w Polsce?
Pomimo posiadania praw transmisyjnych przez Viaplay, platforma F1TV jest dostępna w Polsce. Warto jednak od razu zauważyć, że nie oferuje ona transmisji w języku polskim. Odbywają się one w kilku najpopularniejszych, globalnych językach, w tym oczywiście w angielskim.
Dostęp do oficjalnej telewizji F1 możecie kupić za pomocą strony f1tv.formula1.com.
Co jeszcze powinni wiedzieć polscy kibice? Za dostęp do oficjalnej telewizji F1 można zapłacić kartami kredytowymi Visa albo Mastercard – konfiguracja jest wtedy bardzo prosta i odbywa się w sposób identyczny, jak w przypadku wielu innych platform VOD.
Jeśli jednak nie posiadacie karty kredytowej, sprawa nieco się komplikuje. Za dostęp do F1 TV nie można bowiem zapłacić za pomocą Blika ani przelewów natychmiastowych, np. Przelewy24. Formuła 1 nie akceptuje także płatności przez PayPal.
Jak inaczej można zapłacić za F1TV? Formuła 1 oferuje możliwość płatności za pośrednictwem Apple albo Sklepu Play. Płatności można dokonać za pomocą pieniędzy zgromadzonych na przedpłaconej wirtualnej karcie w tych serwisach.
Ile kosztuje F1 TV w Polsce?
Dostęp do transmisji Formuły 1 można kupić rozliczając się co miesiąc albo rocznie. Rzecz jasna w tym drugim przypadku koszt dostępu miesięcznego jest niższy. Obecne ceny dostępu do F1TV wyglądają następująco:
- Access – 2,99 euro miesięcznie albo 26,99 euro rocznie;
- Pro – 5,99 euro miesięcznie albo 49,99 euro rocznie.
Czy są jakieś promocje na F1 TV? Zazwyczaj w ciągu kilku dni przed testami przedsezonowymi F1, platforma oferuje sporą promocję na roczny pakiet F1TV Pro. Zazwyczaj wynosi ona 20%, co oznacza, że można mieć roczny dostęp do bogatszego pakietu za 39,99 euro.
To może was zainteresować:
- F1 w Viaplay – wszystko, co powinniście wiedzieć. Redakcja, ceny, gdzie najlepiej kupić
- Viaplay czy F1 TV. Gdzie lepiej oglądać Formułę 1? Porównanie dziewięciu kluczowych aspektów