Connect with us
fifa 22 co nowego ekstraklasa fifa 22
Fot. YouTube / EA SPORTS FIFA

Gry

FIFA 22 – co nowego w grze? Tu znajdziecie najważniejsze informacje

Premiera gry FIFA 22 zbliża się wielkimi krokami. Co nowego znajdzie się w kolejnej edycji kultowego tytułu? Zapraszamy na przegląd najważniejszych informacji.

FIFA 22 – co nowego? Hypermotion technology

FIFA 22 – co nowego pojawi się w grze? EA Sport chwali się szczególnie jedną nowością – Hypermotion Technology. Na wstępie zaznaczmy jednak, że wszystkie informacje dotyczące tej technologii dotyczą konsol nowej generacji. Jeśli więc macie zamiar grać na PS4 albo Xbox One, spokojnie możecie przejść niżej.

Hypermotion Technology to zupełnie nowa technologia w grze, która powstała na podstawie zapisu meczu pomiędzy dwoma pełnymi drużynami. Co ważne, powiedzieć, że byli to profesjonalni piłkarze to zdecydowanie za mało. Udział w sesji wzięły bowiem największe gwiazdy światowego futbolu z Kylianem Mbappe na czele. Przypomnijmy, że do tej pory „silnik gry” opierał się na rozgrywkach maksymalnie trzech zawodników.

Całość została rzecz jasna stworzona, żeby gra była jak najbliższa realnym meczom, a także płynna i przyjemna dla oka. Piłkarze wykorzystali stroje Xsens, co pozwoliło na zebranie wielu milionów klatek materiału filmowego. Specjalny, inteligentny algorytm będzie go używał i na jego podstawie tworzył animacje. Krótko mówiąc to znacznie ulepszony system animacji stworzony za pomocą sztucznej inteligencji.

Co jeszcze, jeśli chodzi o gameplay?

Przede wszystkim piłkarze mają wchodzić w więcej interakcji między sobą. Mamy tu na myśli rozmowy podczas meczu czy wzajemne instruowanie się.

Wielu zawodników otrzymało w grze swój unikalny styl biegu i poruszania się, a najlepszym przykładem jest Erling Haaland. Walka w powietrzu między zawodnikami ma być bardziej fizyczna, a przepychanki między obrońcami a napastnikami mają być na porządku dziennym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Cristiano Ronaldo - ile ma dzieci i z jakich związków pochodzą?

EA Sports od FIFY 22 wprowadza specjalne narzędzie, dzięki któremu będzie mogło wprowadzać zmiany w gameplayu bez konieczności aktualizacji całej gry. Rzecz jasna ma to przyspieszyć reakcję na błąd w grze, który ma zostać wyeliminowany tak szybko, jak to możliwe, a nie przy okazji aktualizacji.

Umieszczenie zawodnika, który nie jest nominalnym środkowym obrońcą, a zostanie umieszczony na tej pozycji, ma negatywnie wpłynąć na jego umiejętność gry w defensywie. Ta zmiana wydaje nam się kontrowersyjna, ale wielu osobom może się spodobać.

Mocno popracowano nad animacjami związanymi z paradami bramkarzy. Po pierwsze golkiperzy mają być znacznie skuteczniejsi, a po drugie zyskają mnóstwo nowych animacji. Mowa jest bowiem o ponad 600 zupełnych nowościach.

FIFA 22 – co nowego w trybie kariery?

Zacznijmy omawianie najważniejszych trybów gry. W trybie kariery dojdzie do jednej bardzo poważnej zmiany. Gracze będą mogli bowiem stworzyć od podstaw swój własny klub. Grę nim będzie można rozpocząć w dowolnej lidze, która jest dostępna w grze. Rzecz jasna nie zmieni się liczba występujących drużyn, więc będziemy musieli zdecydować, którego klubu miejsce zajmie nasza nowa potęga.

Zawodnicy w stworzonym przez graczy klubie mają być losowo generowani, jednak losowo nie znaczy przypadkowo. Ich liczba ma odpowiadać ligowym statystykom. I tak np. jeśli w danej lidze występuje 70% Hiszpanów, to tak będzie też w naszym klubie. To ciekawa propozycja, choć nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wybór takich opcji przez gracza byłby jeszcze lepszy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Kim jest Antonela Roccuzzo, żona Leo Messiego? Poznajcie ich historię

Jeśli chodzi o konsole nowej generacji, użytkownicy trybu kariery na tych konsolach znowu będą w lepszej sytuacji od posiadaczy PS4 czy Xbox One. EA Sports dodało bowiem do tego trybu scenki, które mają stworzyć go jeszcze bardziej realistycznym. Mówimy tu np. o sytuacji, w której przed meczem dodane będą animacje, w których znajdą się poprzednie wyczyny danej drużyny. Przy okazji wysokiej porażki naszej drużyny w jakimś meczu… kibic mają przedwcześnie opuszczać stadion.

„Wirtualne kluby” w FIFA 22

Tu mamy do czynienia z równie ważną zmianą. W trybie „Wirtualne kluby” będziemy mieli bowiem do czynienia z piłkarkami. Nie stworzono im osobnych rozgrywek, a wrzucono do „silnika gry” bez ładu i składu”. Tym samym będziemy mieli możliwość gry zarówno mężczyznami, jak i kobietami.

Poza tym, za każdy mecz gracz będzie otrzymywał punkty doświadczenia, a z każdym kolejnym poziomem przynajmniej jeden „perk” określający umiejętność naszej gwiazdy. EA Sports ustaliła liczbę poziomów na pułapie 25.

FIFA 22 – co nowego w Division Rivals?

Tryb Division Rivals także przeszedł znaczące zmiany. Nie będzie już bowiem punktów, które będą jedynym wyznacznikiem naszego miejsca w drabince lig. Zamiast tego EA Sports przygotowała system cotygodniowych wyzwań i nagród.

Każda ranga w każdej dywizji będzie podzielona na etapy. I tak zwycięstwa będą powodować osiągnięcie danych etapów, z których składa się nasza ranga. Porażka rzecz jasna będzie oznaczała cofnięcie się o jeden etap.

Wszyscy gracze rozpoczną grę od 10. dywizji. To także zmiana w stosunku do FIFY 21, która oceniała nasze umiejętności po kilku meczach. Pojawi się także elitarna dywizja, z której nie będzie się dało spaść w trakcie sezonu. To oczywiście rozwiązanie dla najlepszych graczy. Co więcej, za pośrednictwem tej dywizji będzie można awansować do Global Series.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Żona Barry'ego Douglasa - kim jest zjawiskowa Debbie Douglas?

Zauważyliście słowo „sezon”? Tak, Division Rivals w FIFIE 22 będzie podporządkowane sezonom wyzwań. Przypomnijmy, że trwają one około 45 dni. W momencie rozpoczęcia nowego sezonu rywalizację zaczynamy… o jedną dywizję niżej w stosunku do tej, w której ukończyliśmy poprzedni. Ma to rzecz jasna zachęcić do regularnej gry. W FIFIE 21 po awansie do danej ligi wystarczyło nie robić zupełnie nic, aby się w niej utrzymać.

Kolejna ważna kwestia – nagrody. Będą one oczywiście zależne od naszej rangi. To rzecz jasna system, który przypomina Squad Battles z FIFY 21. Poza tym będzie można zdobyć dodatkowe nagrody za pomocą „punktów przełomowych”.

FUT Champions w FIFIE 22

FUT Champions w FIFIE 22 będzie bazować nie na zwycięstwach, ale na punktach. To teoretycznie spora zmiana, ale w praktyce nie taka duża. Drugą najważniejszą zmianą jest zredukowana liczba meczów do rozegrania. Co ważne, nagrody za poszczególne etapy będą do odbioru od razu po rozegraniu wszystkich meczów. To na pewno zmiana na lepsze.

Kwalifikacje do FUT Champions podobnie jak wcześniej będzie zdobywało się za pomocą punktów z Division Rivals. Następnie będziemy mieli do czynienia z dwoma etapami – play-offami i finałami. To całkiem ciekawy podział graczy na tych najlepszych i pozostałych. Jeśli zdobędziemy odpowiednią ilość punktów, to awansujemy do finałów, ale jeśli nie – musimy od nowa uzbierać punkty w Division Rivals aby zakwalifikować się do FUT Champions.

Sezon FUT Champions będzie czasowo analogiczny do Division Rivals i będzie obejmował jeden sezon wyzwań. Dlaczego to takie ważne? Dotychczasowy format weekendowy będzie dotyczył wyłącznie finałów. W tej formie FUT Champions zbliżył się więc mocno do Division Rivals. Oczywiście tylko, jeśli chodzi o fazę play-off.

Żeby nie było zbyt różowo, nie oznacza to niezliczonej możliwości awansu do finałów. W trakcie pojedynczego sezonu każdy gracz otrzyma limit możliwości zakwalifikowania się do fazy play-off, a tym samym do finałów. Co jednak niezwykle istotne, sami decydujemy, kiedy chcemy wykorzystać zdobyty dostęp do finałów. Jeśli dobrze rozumiemy, jest możliwość wykorzystania dwóch wejściówek do finałów np. podczas jednego weekendu.

Nagrody będą rzecz jasna zależne od naszych osiągnięć, ale podzielone na dwa etapy – play-offy oraz finały. To kolejna promocja najlepszych graczy w tej grze.

FIFA 22 – co nowego w trybie Volta?

Także w trybie Volta mamy do czynienia z kilkoma nowościami, które częściowo związane są z kultową już FIFĄ Street. To nie pierwsza i nie ostatnia sytuacja, w której EA Sports odgrzewa kotleta przedstawiając go jako pyszne danie z restauracji po metamorfozie Magdy Gessler.

Przede wszystkim w grze pojawi się pasek umiejętności składający się z trzech części. Pierwsza sprawi, że zdobyta przez nas bramka będzie liczyć się podwójnie, druga potrójnie, a trzecia poczwórnie. Zapełnienie każdej z nich rzecz jasna wymaga wielu trików czy efektownych zagrań.

Tworząc swój profil będziemy mieli możliwość wyboru jednej specjalnej umiejętności. Będzie to m.in. większa siła strzału czy premia do prędkości biegu – obie oczywiście w ograniczonym czasie. Ciekawostką jest funkcja „Aggresiv Tackle”, która przez ograniczony czass będzie pozwalała nam na… walkę MMA z przeciwnikami bez konsekwencji.

EA Sports podobno poprawiło zagrania związane ze sztuczkami technicznymi i płynnością gry. Krótko mówiąc ma być ona bardziej efektowna. Zwiększono także różnorodność ruchów oraz dodano nowe sztuczki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Lana Rybus zachwyca kibiców. Niesamowita historia miłości z piłkarzem

Więcej interakcji to kolejny cel producentów. W Volcie będziemy mogli zarówno zagrać ze znajomymi, jak i innymi graczami. Kluczem jest liczba cztery – tyle będzie wynosić limit osób. W poszczególnych trybach (oczywiście jest kilka nowych) będziemy mogli grać jednocześnie i ze znajomymi i przypadkowo znalezionymi graczami. Dodano także grupowe ciezynki.

Co jeszcze i kiedy premiera?

Jak więc widać, FIFA 22 zaoferuje sporo nowości w poszczególnych trybach, ale co nowego jeszcze pojawi się w tym tytule? Ciekawostką niech będzie fakt, że w grze pojawi się nowa liga – indyjska. Wprowadzona zostanie także nowa kategoria piłkarzy pod nazwą FUT Heroes Club. To nie legendy, a coś bliżej bohaterów pojedynczych meczów. Dla nas to o tyle ważna informacja, że znajdziemy w niej Polaka, Jerzego Dudka. Rzecz jasna ma to związek z pamiętnym finałem Ligi Mistrzów z 2005 roku.

Będą tylko dwie edycje gry – standardowa oraz ultimate. Zniknęła więc edycja mistrzowska.  Wśród bonusów przy zakupie tej drugiej wersji jest 4600 FIFA Points, jeden piłkarz „Ones To Watch” (1 października), jeden „Fut Heroes” (1 grudnia) i jeden z pierwszego TOTW. Wszystkie karty są oczywiście niewymienne.

Kiedy będzie można pograć? Gracze korzystający z EA Play będą mogli nacieszyć się nową grą przez 10 godzin już 21 września. Pozostali muszą poczekać do 27 września – wtedy przy kupnie edycji ultimate można w pełni rozpocząć nowy sezon. Oficjalna premiera gry będzie natomiast miała miejsce 1 października.

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top