Connect with us
ghostbusters kolejność filmów
Fot. YouTube/Sony Pictures Entertainment

Kultura

Jak oglądać filmy z serii „Ghostbusters” w odpowiedniej kolejności?

Śledź kariery zespołu naukowców polujących na duchy i ich następców, oglądając pełną filmografię serii „Ghostbusters”.

Ta lista obejmuje wszystkie pełnometrażowe filmy z tej serii, które zostały wydane do tej pory, wraz z sugestiami dotyczącymi kolejności oglądania, z niewielkimi różnicami między nimi.

Jeśli chcesz obejrzeć wszystkie filmy z serii „Ghostbusters” w jednym miejscu, będziesz musiał przeznaczyć na to pewien budżet. Obecnie żadna subskrypcyjna usługa streamingowa nie oferuje wszystkich tytułów, ale możesz je wszystkie wypożyczyć (lub kupić) cyfrowo z pojedynczych źródeł.

Oglądanie „Ghostbusters” w kolejności wydania

Chociaż dostępna jest ogromna ilość mediów związanych z „Ghostbusters” – w tym filmy, seriale telewizyjne, komiksy i gry wideo – filmografia jest przystępna.

Mimo że jest to tak ukochane uniwersum, masz do obejrzenia w sumie pięć filmów, aby nadrobić zaległości. Można powiedzieć, że cztery, ale do tego jeszcze dojdziemy.

  1. Ghostbusters (pol. Pogromcy duchów, 1984)
  2. Ghostbusters II (pol. Pogromcy duchów II, 1989)
  3. Ghostbusters (pol. Ghostbusters. Pogromcy duchów, 2016)
  4. Ghostbusters: Afterlife (pol. Pogromcy duchów. Dziedzictwo, 2021)
  5. Ghostbusters: Frozen Empire (pol. Pogromcy duchów. Imperium lodu, 2024)

Nie daj się zwieść liczbie sequeli (w porównaniu z niektórymi innymi bogatymi uniwersami, takimi jak choćby Gwiezdne Wojny). Jeśli chcesz usiąść i obejrzeć wszystkie pięć filmów jeden po drugim w pełnym czasie trwania, będziesz musiał przeznaczyć na to dziewięć godzin i 29 minut swojego dnia. Lub siedem godzin i 32 minuty, jeśli zdecydujesz się pominąć samodzielny reboot z 2016 roku.

Jak oglądać franczyzę „Ghostbusters” chronologicznie

Oglądanie wszystkich filmów z serii „Ghostbusters” w kolejności chronologicznej nie różni się zbytnio od oglądania w kolejności wydania, ponieważ główna historia rozwija się liniowo wraz z każdym nowym filmem.

Reboot z 2016 roku nie musi znaleźć się w żadnym konkretnym miejscu, więc możesz obejrzeć go na początku, na końcu, gdzieś w środku lub wcale. Jeśli go uwzględnisz, powinieneś obejrzeć oryginalny film z 1984 roku przed wersją z 2016 roku, aby niektóre odniesienia i żarty nabrały sensu.

  1. Ghostbusters (pol. Pogromcy duchów, 1984)
  2. Ghostbusters II (pol. Pogromcy duchów II, 1989)
  3. Ghostbusters (pol. Ghostbusters. Pogromcy duchów, 2016)
  4. Ghostbusters: Afterlife (pol. Pogromcy duchów. Dziedzictwo, 2021)
  5. Ghostbusters: Frozen Empire (pol. Pogromcy duchów. Imperium lodu, 2024)
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak oglądać filmy z serii "Piraci z Karaibów" we właściwej kolejności?

Czy „Ghostbusters 2016” jest powiązany z innymi filmami?

Z wszelkimi zastrzeżeniami, „Ghostbusters” z 2016 roku jest całkowicie odrębnym bytem od reszty filmów.

Poza Easter eggami i odniesieniami porozrzucanymi w całym filmie, nie łączy się on fabularnie z żadną ze starszych czy nowszych części. Główna narracja jest podobna – naukowcy współpracują, aby „zwalczać” duchy, ale historia jest inna (chociaż wielu oryginalnych aktorów pojawia się jako inne postacie).

Można to traktować jako alternatywną wersję historii, podobnie jak „Batman: Początek” w stosunku do oryginalnego „Batmana” z 1989 roku. Podobnie „Dziedzictwo” z 2021 roku i jego sequel „Imperium lodu” nie są powiązane z filmem z 2016 roku.

Oceń nasz artykuł!
Reklama

Popularne

Reklama
To Top