Connect with us
piraci z karaibów kolejność oglądania
Fot. YouTube/Walt Disney Studios

Kultura

Jak oglądać filmy z serii „Piraci z Karaibów” we właściwej kolejności?

Jeśli jesteś fanem przygód kapitana Jacka Sparrowa, to z pewnością chcesz obejrzeć wszystkie części „Piratów z Karaibów” we właściwej kolejności. W tym artykule wyjaśnimy, w jakiej kolejności oglądać pięć filmów z tej serii oraz gdzie można je znaleźć. Wszystkie części można wypożyczyć lub kupić na Amazon Prime Video, a także obejrzeć je wraz z dodatkowymi materiałami na platformie Disney+.

Kolejność filmów z serii „Piraci z Karaibów”

Kolejność oglądania filmów z serii „Piraci z Karaibów” jest zgodna z datami ich premiery. Pierwszym filmem jest „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” z 2003 roku, który rozpoczyna całą sagę. Następnie mamy „Piratów z Karaibów: Skrzynia umarlaka” z 2006 roku oraz „Piratów z Karaibów: Na krańcu świata” z 2007 roku, które kontynuują wątki z pierwszej części.

Czwartym filmem w serii jest „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” z 2011 roku, który wprowadza nowe postacie i miejsca akcji. Ostatnią jak dotąd częścią jest „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara” (znany również jako „Piraci z Karaibów: Trupy nie opowiadają”) z 2017 roku, który zamyka niektóre wątki z poprzednich filmów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak oglądać filmy z serii "John Wick" w odpowiedniej kolejności?
  1. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)
  2. Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006)
  3. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007)
  4. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011)
  5. Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017)

Wiele wskazuje na to, że szósty film z serii powstanie, i to już niedługo. W mediach pojawia się bowiem coraz więcej informacji o aktorach mających zagrać główne role.

Dodatkowy film dla superfanów

Oglądanie filmów z serii „Piraci z Karaibów” w kolejności chronologicznej jest proste, jeśli trzymasz się głównych części. Istnieje jednak krótki film, który technicznie jest prequelem całej serii. „Piraci z Karaibów: Opowieści kodeksu – Zaplątani” został oficjalnie wydany tylko jako dodatek specjalny na amerykańskim 15-dyskowym wydaniu 3D Blu-ray/2D Blu-ray/DVD + Digital Copy, które zawiera pierwsze cztery filmy, a także na brytyjskim pięciodyskowym zestawie.

Film „Piraci z Karaibów: Opowieści kodeksu – Zaplątani” można obejrzeć na YouTube. Warto pamiętać, że filmy z serii „Piraci z Karaibów” mają łączny czas trwania 726 minut. Obejrzenie ich wszystkich jeden po drugim zajęłoby więc nieco ponad 12 godzin. Nie uwzględnia to jednak przerw, które zdecydowanie warto robić, ani kilku cennych sekund potrzebnych na przejście z jednego filmu do drugiego na Disney+.

„Piraci z Karaibów” to sposób na dobrą zabawę

W przeciwieństwie do wielu innych dużych franczyz filmowych, które często przeskakują w czasie, komplikując życie fanom chcącym obejrzeć je w optymalnej kolejności, serię „Piraci z Karaibów” najlepiej oglądać w kolejności chronologicznej. Odpowiada ona również chronologii uniwersum filmowego.

Zaczynając od pierwszej części „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” z 2003 roku, można obejrzeć serię w kolejności i nie pominąć niczego istotnego. Jeśli chcesz czegoś więcej, warto zapoznać się z dodatkowymi materiałami dostępnymi na Disney+. Znajdziesz tam mnóstwo dodatkowych i usuniętych scen, oryginalne zwiastuny, wpadki z planu oraz krótkie filmy pokazujące rozwój scen CGI, które z pewnością są warte Twojego czasu.

Oceń nasz artykuł!
Reklama

Popularne

Reklama
To Top