Connect with us
google bard

Porady

Google Bard. Jak działa nowy chatbot i czym różni się od ChatGPT?

Rok 2023 w świecie technologii jak na razie należy wyraźnie do tematu sztucznej inteligencji. Pierwszym wielkim fenomenem był chatbot ChatGPT, a w jego ślady idą teraz giganci technologiczni na czele z Alphabetem i Microsoftem. Pierwszy z nich zapowiedział uruchomienie w swojej wyszukiwarce robota o nazwie Bard, natomiast drugi zamierza w podobny sposób rozwijać technologię od OpenAI, która zasila chatbota ChatGPT.

Czym jest Google Bard? Alphabet, do którego należy Google, uruchomi chatbota i włączy więcej sztucznej inteligencji do wyszukiwań internetowych – i właśnie w tym celu uruchomiono Barda. Przyznał to sam szef Alphabetu, Sundar Pichai. Sztuczna inteligencja w wyszukiwarkach będzie syntetyzować informacje i odpowiadać na skomplikowane pytania, np. czy łatwiej jest nauczyć się grać na gitarze czy na fortepianie.

Czym jest Google Bard i jak działa?

Sztuczna inteligencja Google Bard jest napędzana przez technologię LaMDA, skrót od Language Model for Dialogue Applications. Tekst, który Bard jest w stanie wygenerować, jest bardzo zbliżony do wydajności człowieka. W zeszłym roku programista Google Blake Lemoine twierdził, że system potrafi postrzegać. Wypowiedzi te ostatecznie doprowadziły do jego zwolnienia z firmy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
SkyShowtime - wszystko, co powinniście wiedzieć. Cena, jakość, filmy, seriale, opinie

W takich momentach AI może być instrumentalna w zbieraniu insightów na pytania, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Wkrótce funkcje wyszukiwania napędzane przez AI podzielą złożone informacje i różne spostrzeżenia na łatwo przyswajalne bloki, dzięki czemu można szybko zrozumieć duży obraz i dowiedzieć się więcej z sieci” – powiedział Sundar Pichai, który jest także szefem Google.

Próbka tego, jak wyszukiwanie w Google Bard powinno działać na urządzeniach mobilnych możecie zobaczyć poniżej.

google bard przykład gif

Gdzie można wypróbować Google Bard i ile kosztuje?

W tej chwili Google Bard jest dostępny tylko dla wybranych użytkowników w celach testowych, aby przekazać firmie informację zwrotną. Najprawdopodobniej Bard zostanie jednak udostępniony szerokiej publiczności w najbliższych tygodniach. Wszystko ma związek oczywiście z sukcesem ChataGPT.

Sztuczna inteligencja Google Bard powinna działać w ramach wyszukiwarki Google i nie powinna być obciążana kosztami dla jej użytkowników. ChatGPT jest również darmowy, ale jego autorzy z OpenAI oferują teraz konto premium za 20 dolarów miesięcznie. W przypadku produktu Google nikt na razie nie mówi o płatnościach, zwłaszcza, że narzędzie cały czas jest rozwijane i z pewnością nie jest na poziomie ChataGPT.

Jaka jest różnica między Google Bard a ChatGPT? Główną różnicą między ChatGPT od OpenAI, w które masowo zainwestował Microsoft, a Bardem jest źródło danych. Bard będzie czerpał swoje informacje z Internetu, dzięki czemu będzie miał dostęp do najnowszych informacji w czasie rzeczywistym. Z kolei ChatGPT musi pracować z bazami danych, które w obecnej kończą się w 2021 r. Czysto teoretycznie Google może więc mieć za jakiś czas przewagę, ale jak zawsze należy ostrożnie podchodzić do tych planów.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top