Connect with us
harry potter serial
Fot. HBO Max

Telewizja

Harry Potter serial – wszystko, co dotąd wiadomo. Kiedy premiera, gdzie oglądać, kto zagra

Świat z serii książek o Harrym Potterze jest z nami od ponad 20 lat i wciąż nie przestaje interesować. Filmowa seria przygód o młodym czarodzieju nie okazała się hitem, ale HBO chce ożywić Harry’ego Pottera nowym serialem. Każda seria będzie opowiadać historię jednej z książek J.K. Rowling, która jest zaangażowana w tworzenie serialu jako producent wykonawczy. W tym artykule zdradzamy wszystko, co wiemy o serialu do tej pory.

Harry Potter serial. Kiedy premiera?

W kwietniu 2023 roku Warner Bros. Discovery potwierdziło, że powstanie serial oparty na wszystkich siedmiu książkach o Harrym Potterze. Jego premiera odbędzie się w nowym serwisie streamingowym Max. Platforma zyska bowiem nową nazwę po połączeniu HBO Max i Discovery+.

Prace nad serialem dopiero się jednak rozpoczynają. Na pierwszy odcinek przyjdzie nam zatem jeszcze trochę poczekać, prawdopodobnie do przełomu 2025 i 2026 roku. Na chwilę obecną nie znamy nawet nazwy serialu. Skoro będzie on podążał za fabułą książek, to z pewnością będzie nosił imię popularnego czarodzieja.

Każda z siedmiu książek ma dostać swoją własną serię. Jednak nie znamy jeszcze żadnych szczegółów, takich jak liczba odcinków czy ich długość. Ponieważ historia każdej książki jest pomyślana jako jedna całość, spodziewamy się raczej mniejszej liczby dłuższych odcinków niż klasycznego serialu skrojonego z krótszych materiałów filmowych i emocjonujących zwrotów akcji na końcu każdego odcinka.

Według scenarzystów serial powinien być z nami przez pełną dekadę, co sugerowałoby jeszcze więcej serii poza siedmioma książkami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Wednesday sezon 2. Kiedy wyjdzie drugi sezon hitu Netflixa?

Kto wystąpi w serialu?

Aktualnie platforma wciąż szuka aktorów, scenarzystów i showrunnerów, ale producent wykonawczy, którym jest sama J.K. Rowling, został już obsadzony. O tym, że nie jest to tylko taktyczny ruch mający na celu zadowolenie fanów i że Rowling będzie miała coś do powiedzenia na planie, świadczy obsadzenie innych producentów: Ruth Kenley-Letts (serial The Hour), Neila Blaira (seria filmowa Fantastic Beasts) i Davida Heymana (seria filmowa Harry Potter).

Kto zagra w serialu Harry Potter? Dobór aktorów wciąż jest kwestią otwartą i z pewnością trwa wybór odpowiednich kandydatów, ale będzie to proces długotrwały. Zastąpienie ikonicznego trio bohaterów, a także innych znanych postaci, nie będzie łatwym zadaniem.

Ponadto scenarzyści będą musieli zaufać swojemu osądowi i podjąć pewne ryzyko. Uczniowie zwykle wstępują do Hogwartu w wieku około 11 lat. Zatem podobnie wiekowi aktorzy będą musieli zostać zatrudnieni i zakontraktowani na wszystkie kolejne serie, czyli na wiele lat.

Z oczywistych względów niemożliwe jest, by filmowi bohaterowie wcielili się w swoje oryginalne role. Oficjalnie nie wiadomo, czy którakolwiek z gwiazd takich jak Daniel Radcliffe, Emma Watson czy Rupert Grint – pojawią się w jakiś sposób w serialu.

Seria książek o Harrym Potterze

Czy serial o Harrym Potterze będzie wierny książkom? Seria książek opiera się na czarodziejskim świecie Harry’ego Pottera stworzonym przez brytyjską autorkę J.K. Rowling. Wydała ona pierwszą książkę pt. „Harry Potter i kamień filozoficzny” w 1997 roku. Do tej pory książki z młodym czarodziejem na okładce zostały przetłumaczone na ponad 80 języków i sprzedały się w ponad 500 milionach egzemplarzy.

Swoją fabułą serial zekranizuje siedem wydanych książek o czarodzieju od jego narodzin, nauki w Hogwarcie, aż po wojnę z Voldemortem, która pochłonie cały czarodziejski świat. Autorzy szczególnie mają nadzieję, że serialowy format da im możliwość poświęcenia się wszystkim elementom historii tak, jak na to zasługują. Chociaż poszczególne filmy zostały dobrze przyjęte, fani, co zrozumiałe, narzekali, że wiele wydarzeń zostało całkowicie pominiętych lub uproszczonych.

Z tego powodu do projektu zaproszono samą Rowling, która otrzymała od HBO obietnicę dochowania wierności oryginałowi. Ale jej obecność otwiera też inne możliwości, na przykład skupienie się na elementach historii, o których książki wspominały tylko przelotnie lub w ogóle do nich nie trafiały, a autorka nosiła je w głowie od lat.

Harry Potter serial. Czy będzie całkowicie oddawał wydarzenia z książek?

Można by pomyśleć, że możemy się spodziewać, co zobaczymy w serialu – ponowne opowiedzenie siedmiu książek w formie filmowej ekranizacji. Jak wspominaliśmy jednak, serial mógłby towarzyszyć widzom nawet przez dziesięć lat. Ale jest tylko siedem książek, a każda z nich ma obiecaną serię. Być może będziemy mieli serię trwającą dłużej niż rok lub wręcz przeciwnie, kilka mniejszych serii skupionych na czymś, czego w książkach szczegółowo nie opowiedziano.

Jedną z możliwości jest także poświęcenie większej uwagi dorosłemu życiu głównej trójki, które nakreśliło finałowy epilog siódmej księgi i do którego sama Rowling kilkakrotnie wracała w opowiadaniach na portalu Wizarding World. Akcja dzieje się 19 lat po zakończeniu wojny z Voldemortem, kiedy Harry jest jasnowidzem, a Hermiona szefową Departamentu Stosowania Praw Czarodziejów.

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top