Connect with us
Helena Vondráčková
Fot. Instagram @helenavondrackovacz

Kultura

Helena Vondráčková. Kim jest i dlaczego jest popularna?

Helena Vondráčková – co wiadomo o jednej z najpopularniejszych czeskich piosenkarek? W tym newsie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje o jej karierze zawodowej oraz życiu prywatnym.

Kim jest Helena Vondráčková?

Helena Vondráčková to czeska piosenkarka, aktorka i prezenterka telewizyjna. Nazywana jest „królową czeskiej piosenki” i uchodzi za najpopularniejszą czeską artystkę XX wieku. Ale popularność zdobyła także poza swoją ojczyzną. Bardzo dobrze znana i lubiana jest również w Polsce, głównie przez starsze pokolenie. Artystka występuje bowiem na scenie już od ponad 5 dekad.

Kariera

W 1964 roku Helena Vondráčková wygrała konkurs wokalny „Szukamy nowych talentów” i było jasne, że narodziła się gwiazda. Nagrała także swój debiutancki utwór zatytułowany „Červená řeka”. Rok później zdobyła Złotego Słowika i jej kariera nabrała rozpędu. Później zdobywała łącznie dwadzieścia siedem razy drugie lub trzecie miejsce z jedenastoma nagrodami Srebrnego Słowika i szesnastoma Brązowymi Słowikami. Od tego pierwszego wyróżnienia Helena Vondráčková jest stałym elementem czeskiego show-biznesu. Ma na koncie dwadzieścia milionów sprzedanych płyt, liczne nagrody, a jej koncerty to zawsze wielkie show.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Marta Manowska. Kim jest prowadząca "Rolnik szuka żony"?

W 1968 została wokalistką zespołu Golden Kids, ale wczesne lata siedemdziesiąte upłynęły pod znakiem wymuszonego rozpadu grupy. Ówczesny reżim zakazał działalności jednej z wokalistek Marty Kubišovej, a dwóch pozostałych członków zespołu kontynuowało kariery solowe. Vondráčková świetnie radziła sobie na scenie. Nagrywała płyty dla firm zagranicznych oraz regularnie występowała na światowych festiwalach i scenach. W 1977 roku zdobyła Grand Prix w Sopocie z piosenką „Malovaný jjbánku”.

Wydała kilkadziesiąt albumów (solowe, kompilacje, kolekcje, składanki itp.). Wiele z nich otrzymało status srebrnych, złotych i platynowych płyt. W 2007 otrzymała od światowej wytwórni Universal Music diamentową płytę za całokształt kariery.

Poza karierą muzyczną, ma na koncie liczne występy w telewizji, nie tylko czeskiej. Od ponad czterech dekad regularnie pojawia się w niemieckich programach telewizyjnych jako piosenkarka i prezenterka. Nagrała bagatela kilkaset programów telewizyjnych. Występowała również w wielu musicalach. Napisała także kilka książek, głównie autobiograficznych.

Wiek, rodzina, dzieci

Ile lat ma Helena Vondráčková? Piosenkarka urodziła się 24 czerwca 1947 roku, a więc ma 75 lat.

Vondráčková mieszkała z autorem tekstów Zdeněkiem Rytířem przez cztery lata, rozstała się z nim w 1969 roku. W 1977 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie poznała swojego pierwszego męża, myzka z NRD Helmuta Sickela. Wyszła za mąż 28 kwietnia 1983 r. Para rozwiodła się po 18 latach małżeństwa w listopadzie 2001 roku.

22 lutego 2003 roku Vondráčková wyszła za mąż po raz drugi za Martina Michala, młodszego od niej o dwanaście lat biznesmena, którego poznała w 2000 roku. Piosenkarka nie ma dzieci.

Jej siostrzenica Lucie Vondráčková jest również odnoszącą sukcesy piosenkarką i aktorką.

Helena Vondráčková w mediach społecznościowych

Piosenkarka ma konto na Instagramie. Znajdziemy ją tam pod nazwą @helenavondrackovacz, a obserwuje ją 24,7 tys. osób. Dość często dodaje posty, dzieląc się zarówno zdjęciami zza kulis kariery scenicznej, jak i tymi prywatnymi. Poza tym ma stronę na Facebooku, którą obserwuje nieco ponad 33 tys. użytkowników.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top