Connect with us
jak odrestaurować meble

Porady

Jak odrestaurować stare meble? Sprawdzone porady

Czy jesteś posiadaczem starych zabytkowych mebli, które najlepsze lata mają już za sobą? Bardzo często wystarczą proste zabiegi, które przywrócą im dawny blask i świetność. Nie jest to tak skomplikowane i czasochłonne jakby mogło się wydawać. Wyjaśniamy, jak odrestaurować stare meble.

Trzeba otwarcie przyznać, że jakość wielu produkowanych masowo w dzisiejszych czasach mebli pozostawia wiele do życzenia. Wykonane są z nietrwałych materiałów, głównie sklejki i często wymagają wymiany na nowe zaledwie po kilku latach użytkowania. Nie ma to porównania z produkowanymi kiedyś meblami z drewna, które były w stanie przetrwać dziesiątki lat w świetnym stanie. Z czasem lata użytkowania odciskają jednak piętno na ich wyglądzie. Powierzchnia jest szara, farba pęka i łuszczy się, a takie elementy jak gałki czy klamki mogą już wymagać wymiany na nowe.

Jednak nic straconego – wystarczy kilka godzin pracy, a stare meble znów mogą wyglądać jak nowe, będąc ozdobą pomieszczenia na kolejne lata.

Jak odrestaurować stare meble? Przygotowanie

Jak odrestaurować stare meble? Pierwszym koniecznym etapem jest usunięcie wszystkich starych zanieczyszczeń, które osiadły na meblach. Do pracy najlepiej przygotować sobie miejsce dobrze oświetlone, które będzie można także łatwo przewietrzyć. Do czyszczenia można użyć suchej, miękkiej ściereczki, a następnie najtrudniejsze zabrudzenia wyczyścić letnią wodą z octem lub roztworem mydła. Przed dalszą pracą trzeba poczekać, aż meble całkowicie wyschną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Suszarka do grzybów. Jak prawidłowo z niej korzystać?

Jeżeli meble są bardzo wiekowe, zniszczone i nigdy nie były odnawiane, kolejnym krokiem powinno być usunięcie oryginalnej farby. Można to zrobić za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki.  Drobne ozdoby czyścimy zmywaczami chemicznymi, takimi jak np. rozpuszczalniki organiczne. Trzeba jednak pracować z nimi ostrożnie.

Następny etap to kolejne czyszczenie, aby pozbyć się resztek kurzu i pyłu, które mogły się dostać do różnych trudno dostępnych zakamarków w odnawianych meblach.

Jeżeli zobaczymy ewentualne pęknięcia, rysy, dziury i inne nierówności, można je naprawić specjalnie przeznaczoną do tego szpachlą do drewna. Do większych pęknięć i dziur najlepiej nadają się twarde uszczelniacze dwuskładnikowe poliuretanowe, epoksydowe czy poliestrowe.

Twarde uszczelniacze dwuskładnikowe – poliuretanowe, epoksydowe lub poliestrowe – najlepiej nadają się do większych pęknięć i dziur. Do naprawy odklejonego forniru najlepiej zaopatrzyć się w klej kostny.

Jak wykończyć odnawiane meble?

Zanim przejdziemy do tego etapu, warto zastanowić się jakiego efektu końcowego oczekujemy. Jeżeli chcemy, aby struktura drewna była widoczna, można mebel pokryć bejcą lub użyć oleju lub wosku pszczelego. Woskowanie to najstarsza metoda obróbki powierzchni drewna, ale jest też dość wymagająca. Eksperci zalecają by na powierzchnię drewna nakładać kilka cienkich warstw wosku zamiast jednej grubej. Wydłuża to oczywiście cały zabieg, bo przy każdej warstwie musimy czekać, aż powierzchnia wyschnie (wosk schnie około 12 godzin). Wosk nakładamy zawsze wzdłuż słojów.

Bejca spirytusowa również nadaje drewnu piękny wygląd i podkreśla jego naturalny wygląd, a wybierać można w dużej gamie odcieni.

Decydując się jednak na farbę kryjącą, najlepiej wybrać farby akrylowe na bazie wody, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Aby uniknąć śladów pędzla, najlepiej używać szerszego pędzla lub małego wałka. Idealne krycie uzyskamy pokrywając meble kilkoma warstwami farby, już 2-3 warstwy powinny dać zadowalający efekt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Witryna do salonu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie zapominajmy o szczegółach

Odrestaurowania wymagały będą także prawdopodobnie uszkodzone czy zużyte uchwyty, nóżki i inne akcesoria. W wyspecjalizowanych sklepach możesz wybierać spośród setek produktów we wszystkich możliwych stylach. Możemy także zlecić ich wykonanie stolarzowi.

Jeśli meble posiadają metalowe zawiasy, najpierw warto oczyścić je z rdzy szczotką drucianą i wełną ścierną, a następnie nasmarować olejem konserwującym.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top