1. Jak oszczędzać wodę? Prysznic zamiast kąpieli
Największą ilość wody w gospodarstwie domowym zdecydowanie zużywamy na higienę osobistą. Tak, gorąca kąpiel po ciężkim dniu to świetny sposób na odpoczynek i relaks. Ale niech to będzie wyjątkowy rytuał, a nie reguła. Podczas kąpieli w standardowej wannie zużyć można nawet ponad 150 litrów wody. Prysznice to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Na jeden szybki prysznic trwający 5 minut potrzeba bowiem około 60 litrów wody.
2. Zmywarka
Zmywarka to zdecydowanie lepszy wybór niż ręczne zmywanie naczyń. Zużywa tylko około 20 litrów na cykl zmywania. Jeśli mamy zmywarkę, zawsze warto używać programu ekonomicznego i starać się włączać ją tylko gdy będzie pełna.
Jeśli zmywasz naczynia ręcznie, oszczędzasz wodę, myjąc je w pełnym zlewie zamiast pod bieżącą wodą. Następnie wystarczy krótko spłukać naczynia. Mimo to ręczne mycie naczyń dwa razy dziennie pochłania około 70 litrów wody, czyli ponad trzy razy więcej niż w zmywarce. Oszczędność czasu i wysiłku również przemawia na korzyść zmywarki.
3. Deszczówka w ogrodzie
Masz ogród? Wtedy gromadzenie deszczówki, która posłuży do podlewania roślin, jest oczywistym wyborem. Można też nieco zmniejszyć zużycie wody podlewając ogródek rano lub wieczorem, kiedy słońce jest łagodniejsze, a woda nie będzie tak bardzo wyparowywać.
4. Jak oszczędzać wodę. Sprawdź szczelność instalacji
Zapewne nie zdajemy sobie sprawy, ile wody może wydostać się z pozornie nieszkodliwego, cieknącego kranu. To nawet 50 litrów dziennie, a w skrajnych przypadkach nawet do 2000 litrów wody dziennie przepływającej przez toaletę. Dlatego przede wszystkim upewnij się, że nigdzie nie ma wycieków wody – uszczelnij wszystkie krany, napraw spłuczki i sprawdź rury. W ten sposób możesz oszczędzić naprawdę sporo wody i pieniędzy.
5. Wybierz odpowiednie baterie i głowice prysznicowe
Dobrym wyborem będzie wyposażenie prysznica w ekonomiczną głowicę, która z łatwością zmniejszy zużycie wody o połowę. Dużo wody ucieka również gdy czekamy, aż woda się podgrzeje. Rozwiązaniem będzie kran dźwigniowy, za pomocą którego można szybko i dokładnie kontrolować temperaturę wody. Wybierając baterię lepiej postawić na tą jednouchwytową. Baterie z dwoma kurkami przyczyniają się do dużych strat wody.
6. Oszczędzaj wodę podczas spłukiwania toalety
Możesz także oszczędzać wodę w toalecie. Większość toalet posiada podwójną spłuczkę z dwoma trybami i taka spłuczka powinna być oczywistym wyborem. Każde małe spłukanie to oszczędność wody nawet o połowę. W przypadku starszej toalety można zamontować mechanizm, który zmniejszy pojemność spłuczki.
7. Jak oszczędzać wodę. Zainwestuj w pralkę
Jeśli dawno nie wymienialiśmy pralki, być może może to dobry moment na rozważenie zakupów. Nowoczesne pralki to urządzenia bardzo skuteczne, wyposażone w specjalne programy ECO, które dopierają ubrania nawet w zimnej wodzie. Idealnie zużycie wody nie powinno przekraczać 40 litrów na cykl prania. Nie ma też potrzeby używania prania wstępnego, a poza tym pralka powinna być zawsze pełna.
8. Zakręć zawór wody
Planujesz dłuższy pobyt poza domem? Warto przed wyjazdem wyłączyć główny dopływ wody. Dzięki temu nie zaskoczy nas żadna awaria, jak choćby pęknięta rura.
9. Wykorzystaj wodę ponownie
Wodę zebraną podczas mycia np. owoców czy warzyw, można później zużyć do podlewania kwiatów i roślin. Do podlewania poza tym nada się również woda po gotowaniu. Co więcej, woda po gotowaniu ziemniaków może być użyta nawet jako dodatek do kąpieli czy mycia włosów, bowiem posiada cenną skrobię. Wodę po kąpieli można zużyć natomiast np. do umycia podłóg czy spłukania toalety.
10. Zakręcaj wodę
Nie lej wody cały czas podczas codziennych czynności jak golenie czy mycie zębów. Nie ma również potrzeby aby podczas prysznica woda była cały czas odkręcona – można ją przecież zakręcić np. w trakcie nakładania szamponu na włosy. Natomiast myjąc ręce, odkręcajmy wodę tylko do ich namoczenia, a następnie spłukania.