Connect with us
jak pozbyć się kurzu

Porady

Jak pozbyć się kurzu? Te wskazówki z pewnością w tym pomogą

Często sprzątasz i pilnujesz porządku, a mimo to uporczywy kurz wciąż powraca? Ten problem znany jest wielu osobom. W tym newsie poopowiadamy, jak lepiej radzić sobie z tym problemem.

Kurz  składa się przede wszystkim z drobnych odpadów organicznych, nieorganicznych i mikroorganizmów, a więc m.in. z grzybów, bakterii, pyłków, sierści zwierząt czy nawet komórek skóry ludzkiej. Nic dziwnego, że kurz jest nie tylko twórcą bałaganu, ale także często przyczyną uporczywych przeziębień czy alergii. Niestety nigdy nie uda się nam uporać się z nim na dobre. Możemy jednak wdrożyć kroki, które znacząco go wyeliminują z naszego mieszkania.

Oczyszczenie powietrza

Niewłaściwa wentylacja w dużej mierze przyczynia się do gromadzenia kurzu. Regularnie powinniśmy sprawdzać, czy kratki wentylacyjne nie są zabrudzone w razie konieczności czyścić je np. odkurzaczem. Od czasu do czasu warto też wyjąć je i dokładnie umyć.

Oczywiście pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone, co dodatkowo zmniejszy ilość powstającego kurzu. Z drugiej strony kurz do mieszkania może dostawać się z zewnątrz, w szczególności jeśli mieszkamy w zatłoczonym mieście. Dlatego najlepiej wietrzyć, gdy nie ma wiatru, a najlepiej po deszczu.

Świetnym rozwiązaniem są także oczyszczacze powietrza, które nie tylko usuwają kurz z powietrza, ale także zwiększają jego wilgotność. A to zapewnia jeszcze niższy lot małych cząstek kurzu.

Jak pozbyć się kurzu. Najpierw odkurzaj

Odkurzacz jest z pewnością świetnym pomocnikiem w walce z kurzem, ale sam nie zapewni dokładnego oczyszczenia. Już chwilę po odkurzeniu w wielu miejscach możemy dojrzeć kolejne zanieczyszczenia. Dzieje się tak, ponieważ odkurzacz wzburza kurz, który z czasem opada i ponownie osadza się na meblach czy podłodze. Dlatego najpierw należy odkurzyć, a dopiero później wycierać wszystkie półki i inne powierzchnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak skutecznie czyścić pralkę? Wszystko, co powinniście wiedzieć

Unikaj tekstyliów i innych pułapek na kurz

Któż nie lubi zasłon, poduszek czy dywanów, które zdobią pomieszczenie. Jednak w tkaninach kurz osadza się najbardziej. Dlatego też we wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek i minimalizm. Również dywany i wykładziny są bardzo podatne na gromadzenie kurzu, więc najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Trzeba je regularnie odkurzać, a od czasu do czasu warto także oddać na czyszczenie do pralni.

Nie zapominajmy również o regularnym sprzątaniu w szafie, kurz tam także dociera. Nienoszone ubrania sezonowe najlepiej przechowywać w pudełku lub praktycznym worku próżniowym.

Ozdoby, obrazy, sztuczne kwiaty i tym podobne drobiazgi to kolejne przedmioty, na których bardzo łatwo osadza się kurcz. Dlatego dobrze sprzątaj w domu i najlepiej przechowuj nieużywane przedmioty w pudełku.

Jak pozbyć się kurzu. Pamiętaj o roślinach

Nawet rośliny zatrzymują sporo kurzu na swoich liściach i kwiatach. Dlatego przetrzyj je wilgotną ściereczką lub od czasu do czasu umyj pod prysznicem, jeśli to im w żaden sposób nie zaszkodzi. Ale nie zapomnij delikatnie wysuszyć roślin na końcu, aby nie zaczęły pleśnieć.

5/5 (liczba głosów: 2)
1 Comment

1 komentarz

  1. Lena

    18 października 2022 at 10:26

    Mam u siebie jasne panele i na nich bez przerwy widać kurz i sierść psa. Wkurzyłam się i kupiłam roombę i w końcu jest z tym spokój.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top