Connect with us
Jak schudnąć chodząc

Porady

Jak schudnąć chodząc. Czy spacerowanie może pomóc w odchudzaniu?

Masz zbędne kilogramy, których chciałbyś się pozbyć? Powszechnie wiadomo, że na sukces w odchudzeniu składa się głównie dieta, ale nie bez znaczenia jest też aktywność fizyczna. Okazuje się, że na początek nie musimy od razu decydować się na uprawianie wymagających ćwiczeń, a wystarczy zwykłe chodzenie.

Jak pozbyć się zbędnych kilogramów

Zasada jest prosta. Aby schudnąć, powinniśmy zapewnić organizmowi ujemny bilans energetyczny. Oznacza to, że powinniśmy dostarczać mu mniej kalorii niż ich potrzebujemy (dieta), albo spalać ich więcej niż ich dostarczamy (ruch). Na sukces w odchudzaniu tak na prawdę składają się oba te czynniki. Zachowanie codziennego deficytu na poziomie 500 kcal pozwoli przez tydzień schudnąć około pół kilograma.

Należy pamiętać, że zdrowe odchudzanie wymaga czasu. Tak jak człowiek tyje miesiącami, tak samo na schudnięcie potrzebował będzie wielu tygodni. Nierealne jest więc schudnąć w miesiąc 10 kilogramów dzięki odchudzającej diecie cud i utrzymać ten efekt przez dłuższy czas. Podstawą odchudzania jest więc zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

Jak schudnąć chodząc. Chodzenie dla zdrowia

Chociaż chodzenie jest prawdopodobnie najbardziej naturalnym ruchem, okazuje się że w dzisiejszych czasach wielu osobom trudno zadbać chociażby o taką aktywność fizyczną. Jeździmy do pracy samochodem lub autobusem, w ciągu dnia pracujemy w biurze, a wieczór wolimy spędzić przed telewizorem, zamiast wybrać się na spacer. Jeszcze trudniej jest osobom pracującym zdalnie. Jeśli korzystają z licznika kroków, pod koniec dnia może okazać się, że liczba kroków nie przekroczy u nich nawet 2 tysięcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Głęboki sen. Tutaj znajdziecie czym właściwie jest i dlaczego jest ważny

Podczas odchudzania zdecydowanie warto kupić inteligentną opaskę, która będzie monitorowała Twoją wydajność i spalanie kalorii. W ten sposób będziesz mieć wgląd w swoje postępy i motywację do codziennego osiągania zamierzonego celu. Chodzenie, to nie tylko spalanie kalorii, ma również pozytywny wpływ na psychikę człowieka, wpływa na układ mięśniowo-stawowy, poprawia trawienie i procesy metaboliczne.

30 minut spaceru dziennie na początek

Jeśli chcesz schudnąć chodząc, ustaw harmonogram spacerów. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, zacznij chodzić przez 30 minut dziennie, trzy razy w tygodniu. Po kilku tygodniach zwiększ częstotliwość (do czterech lub pięciu razy w tygodniu) w sesjach 30-60 minutowych. Wkrótce zauważysz poprawę w samopoczuciu i skupisz się na aktywności, a nie na utracie wagi. Możesz też stworzyć dla siebie wyzwanie, zwiększając przebyte dystanse i każdego wieczoru odhaczać, że osiągnąłeś wyznaczony cel.

Podczas ćwiczeń siłowych oprócz tłuszczu, wiele osób traci również tkankę mięśniową. Nie jest to szczególnie pożądane, bowiem mięśnie są bardziej aktywne metabolicznie niż tłuszcz i zapewniają spalanie kalorii nawet w spoczynku. Im więcej mięśni masz na swoim ciele, tym więcej kalorii twoje ciało zużywa dziennie. Tymczasem szybki marsz pozwala utrzymać masę mięśniową.

Aby szybki marsz nie stał się dla ciebie szybko rutyną, staraj się zmieniać trasy, którymi regularnie chodzisz. Podczas spaceru słuchaj także muzyki, znajdź sobie towarzystwo do spaceru lub idź na spacer o innej porze dnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Typy osobowości introwertycznej a ekstrawertycznej. Jakie są różnice?

Z czasem można również zwykłe spacery zamienić na nordic walking, czyli spacery z kijkami. Te niepozorne kijki angażują inne części ciała, które zazwyczaj nie są aktywne podczas klasycznego chodzenia. Są to głównie mięśnie pleców, ramion i barków.

Jak schudnąć chodząc. Inne powody dla których warto chodzić

Chodzenie ma również wiele pozytywnych skutków dla naszego zdrowia. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, odporność , wpływa na poziom cholesterolu, ciśnienie krwi oraz spowalnia rozwój osteoporozy. Według niektórych badań regularna aktywność może nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele rodzajów raka.

Chodzenie oczyszcza głowę. Jeśli czujesz się zmęczony psychicznie po całym dniu, spacer będzie doskonałą formą relaksu. Zmniejsza on uczucie stresu, niepokoju i depresji. Chodzenie uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. Poza tym dołączenie ruchu do dotychczas siedzącego trybu życia zdecydowanie pomaga w poprawie jakości snu.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top