Connect with us
jak się liczy wiek psa

Porady

Jak się liczy wiek psa? Wszystko, co naprawdę musicie wiedzieć

Wiek psa to ważna informacja, którą powinniśmy znać, jeśli chcemy zapewnić zwięrzętom właściwą opiekę. Dwulatkiem opiekujemy się inaczej niż seniorem, choć na pierwszy rzut oka różnice między nimi nie są oczywiste. W celu dokładniejszego oszacowania wieku psa i jego aktualnych potrzeb przelicza się jego wiek na wiek człowieka.

Psy dojrzewają znacznie wcześniej niż ludzie, a ich życie jest znacznie krótsze. Chociaż przechodzą przez te same etapy zmian związanych z wiekiem co ludzie, związek między psem a oczekiwaną długością życia człowieka nie jest liniowy. Dlatego trudno jest stworzyć wiarygodny algorytm, według którego byłoby możliwe przeliczenie wieku psa na wiek człowieka. W tym newsie przedstawimy jednak najważniejsze fakty na temat tego, jak się liczy wiek psa.

Wiek psów i poszczególne etapy ich życia

Ustalenie stosunku wieku psa do obecnego etapu życia napotyka na szereg trudności. Przede wszystkim różna jest długość życia psów różnych ras. Przeciętnie psy dożywają 10-12 lat. Przedstawiciele małych ras mogą żyć do 20 lat, podczas gdy niektóre psy ras olbrzymich nie dożywają 8 lat. Oczywiście oczekiwana długość życia zależy również od cech rasy, stylu życia i opieki właściciela.

Najdokładniej można określić etapy życia psa w odniesieniu do jego wieku w okresie szczenięcia (np. monitorując zmiany w uzębieniu zwierzęcia). W czwartym miesiącu życia przedstawiciele różnych ras rosną prawie tak samo szybko, ale z każdym miesiącem różnice rosną. Na przykład małe psy mogą osiągnąć dojrzałość płciową już od 6 do 8 miesiąca życia, a duże psy dopiero tuż przed drugimi urodzinami. Z biegiem czasu pogłębiają się różnice między etapami życia psów różnych ras a ich wiekiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Największy pies na świecie. Omawiamy olbrzymy wśród czteronogów

Jak się liczy wiek psa?

Jeśli mamy pełne informacje o psie od okresu szczenięcego, zwykle wiemy dokładnie, ile ma lat. Ale jak określić wiek psa adoptowanego ze schroniska? Na wiek wskazuje przede wszystkim stan zębów, a zwłaszcza zużycie poszczególnych grup zębów. Wiek zwierzęcia można również oszacować po wyglądzie jego oczu – z czasem stają się one bardziej mętne. U psów ciemnej maści widoczną oznaką starzenia jest również kolor sierści, która stopniowo szarzeje.

Czy można obliczyć wiek psa na podstawie ludzkich parametrów?

Aby właściciel lepiej zrozumiał potrzeby swojego czworonożnego zwierzaka, często próbuje przeliczyć wiek psa na wiek człowieka. Przez długi czas przyjmowano, że rok życia zwierzęcia to około 7 lat życia człowieka (począwszy od pierwszych urodzin, kiedy pies jest na mniej więcej tym samym etapie rozwoju, co osoby w wieku 13-18 lat). Założenie to było oparte na fakcie, że człowiek żyje statystycznie 7 razy dłużej niż pies. Naukowcy uważają jednak, że jest to zbyt uproszczony pogląd.

Od dawna poszukiwano algorytmu, na podstawie którego możliwe byłoby dokładniejsze przeliczenie wieku psa na lata ludzkie. Niedawno genetycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zasugerowali użycie następującego wskaźnik. Aby określić „ludzki” wiek psa, należy pomnożyć logarytm naturalny z jego rzeczywistego wieku przez 16, a następnie dodać 31. Ta procedura nie jest doskonała, ponieważ została opracowana na podstawie badań rasy Labrador Retriever, podczas gdy psy różnych ras różnie się starzeją. Ponadto tempo starzenia się psów zmienia się przez całe życie w inny sposób niż u ludzi.

Wiek psaMałe rasyŚrednie rasyDuże rasyGigantyczne rasy
1 rok15151414
2 lata23242220
3 lata28292928
4 lata32343435
5 lat36373942
6 lat40424548
7 lat44475055
8 lat48515563
9 lat52566070
10 lat56606678
15 lat758292113

Prawdopodobnie jednoznaczne i uniwersalne przeliczenie wieku psa na lata ludzkie nie jest możliwe. Wyżej znajdziecie tabelę z przeliczeniem wieku psa będącą najbliżej rzeczywistości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Alergia pokarmowa u psa – czym jest i jak ją rozpoznać?

Dlaczego znajomość wieku psa jest ważna?

Trudno jest trafnie przełożyć wiek psa na lata ludzkie, ale dobrze jest znać specyfikę poszczególnych etapów życia naszego czworonożnego przyjaciela, aby móc zapewnić mu jak najlepszą opiekę . Ta wiedza pozwoli nam przede wszystkim dobrać odpowiedni pokarm, odpowiednio zadbać o profilaktykę weterynaryjną zwierzęcia i dopasować aktywność fizyczną psa do jego możliwości. Bez wątpienia wszystkie te aspekty mają istotny wpływ na zdrowie i długowieczność psa.

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top