Connect with us
gniazdo os

Porady

Gniazdo os – jak się go pozbyć? Kilka sprawdzonych sposobów

Jak usunąć gniazdo os? Jeśli w pobliżu waszego miejsca zamieszkania zagnieździły się osy, mamy dla was kilka praktycznych rad. Działajcie, dopóki gniazdo nie osiągnęło dużych rozmiarów, bo to będzie oznacząć duży problem.

Wiosna to czas, kiedy samotne osy zaczynają gniazdować. Szukają odpowiedniego miejsca do zbudowania gniazda, gdzie następnie złożą pierwsze jaja i zbudują dużą kolonię, która pod koniec sierpnia może liczyć nawet pięć tysięcy osobników. Dlatego działaj, zanim osy się rozmnożą. Wiemy, na co zwrócić uwagę i doradzamy, jak samodzielnie pozbyć się gniazda os.

Uważaj, aby osy nie zagnieździły się z… wami

Wiosenne miesiące to idealny czas na podjęcie środków ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo w domu i ogrodzie. Świetnie sprawdzi się zapach octu, świeca o zapachu cytryny, mieszanka startej skórki cytryny, pokruszonych goździków i chilli czy model gniazda os. Osy są niezwykle terytorialne i nigdy nie zbudują swojego gniazda w pobliżu drugiego.

Zwróćcie uwagę na zachowanie os w waszej okolicy. Jeśli regularnie wlatują one do waszego domu, musicie wziąć się do roboty i namierzyć ich źródło. Do tego czasu zalecamy oczywiście podstawowe środki ostrożności, jak zamknięcie okna. Następnie zacznijcie poszukiwania gniazda os i zniszczcie je, dopóki będzie miało wielkość piłki golfowej i będzie liczyło tylko kilka osobników. Jeśli tego nie zrobicie, za kilka tygodni prawdopodobnie nie poradzicie sobie sami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak schudnąć chodząc. Czy spacerowanie może pomóc w odchudzaniu?

Co zrobić, gdy odkryjecie gniazdo os?

Małe gniazda os możecie spokojnie usunąć samodzielnie. Wystarczy trochę odwagi i podstawowe środki ostrożności. Jeśli jednak nie czujecie się na siłach, zlećcie taką czynność ekspertów. Bez problemu znajdziecie takich w waszej okolicy.

Podczas samodzielnego usuwania gniazda najważniejsze są dwie sprawy – odpowiednie, pełne ubranie się oraz plan awaryjny. Zawsze trzeba założyć, że coś może pójść nie tak. W kwestii ubrania idealna jest zestaw dla… narciarzy – kurtka, spodnie, wysokie buty, szalik i rękawiczki. Żadna część ciała nie powinna być odsłonięta.

O jakiej porze dnia usunąć gniazdo os? Najlepiej zrobić to w nocy albo wcześnie rano, gdy osy są nieaktywne, a ich reakcje są niezwykle powolne. Pod żadnym pozorem nie kierujcie latarki czy jakiegokolwiek innego źródła światła na gniazdo os – możecie je wtedy obudzić.

Gniazdo w ziemi

Gniazdo os zbudowane w ziemi możecie zniszczyć na kilka sposobów. Pamiętajcie jednak zawsze, że gniazdo prawdopodobnie ma wiele wejść. Jeśli zatkacie tylko jedno, zirytujecie te owady jeszcze bardziej. Dlatego najlepiej wlać do gniazda wrzątek albo użyć łatwopalnych knotów siarkowych, które bez problemu kupicie w aptece.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak wyczyścić przypalone żelazko? Sprawdzone domowe sposoby

Wiszące gniazdo os

Przy wiszących gniazdach os także istnieje kilka możliwości. Os można się pozbyć za pomocą wrzucenia gniazda do worka i zanurzeniu go w wiadrze pełnym wody albo po prostu zostawieniu ich na odludziu. Jeśli wybierzecie pierwszą opcję, zostawcie worek w wodzie np. na całą noc, żeby mieć pewność sukcesu.

Możecie też postąpić nieco spokojniej – spróbować je wypędzić. Pomocny w tym może być nieprzyjemny dla os zapach czosnku albo po prostu dym. Możecie umieścić pod gniazdem np. wiadro pełne wody z kilkoma pałeczkami czosnku albo rozpalić pod nimi grilla. Najczęściej to powinno wystarczyć – możecie wtedy obserwować z odpowiedniej odległości, jak osy zaczynają opuszczać gniazdo.

Oczywiście w sklepach są także dostępne specjalne preparaty – pestycydy w sprayu, które mają duży zasięg albo proszki owadobójcze, które docierają do samego środka gniazda os wyniszczając je. W tym przypadku jednak należy zachować szczególną ostrożność, bo środki te są także niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Nie są one też najtańsze, więc zalecamy je stosować wtedy, kiedy tańsze i prostsze działania nie pomagają.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top