Connect with us
jak śpi koń

Ciekawostki

Jak śpi koń? Wyjaśniamy odwiecznie nurtującą ludzkość kwestię

Konie mają zupełnie inny tryb życia niż ludzie, a zatem inaczej śpią. Na konie poluje się na wolności i wciąż są na nogach, będąc wyczulone na potencjalne zagrożenia. Wiedzą, że ich czas odpoczynku może być zakłócany i są do tego przystosowane. Gdy tylko konie są w niebezpieczeństwie, są gotowe do natychmiastowej ucieczki. W tym artykule przedstawiamy wszystkie nawyki koni, jeśli chodzi o spanie.

Jak śpi koń? Te zwierzęta mają specjalne „tryby”

Jak śpi koń? Zwierzęta te mają określoną strategię snu. Śpią krótko i kilka razy dziennie. Taki sen mogą przerywać wielokrotnie, a mimo to daje im on mnóstwo energii. Dzienny całkowity czas snu tych zwierząt waha się od kilku godzin do… kilkunastu minut. Wszystko oczywiście w zależności od sytuacji.

Podczas snu konie nie muszą leżeć – zajmują kilka pozycji. Większość snu spędzają po prostu w pozycji stojącej. Na leżąco śpią stosunkowo mało, zwykle tylko kilka-kilkanaście minut dziennie, czasem wcale. Mogą leżeć na boku, na brzuchu albo w pozycji mostkowej. Na boku mogą sobie pozwolić na głęboki sen.

Jakość i długość snu jest zależna od wieku zwierzęcia. Młode konie i źrebięta śpią więcej, a ich sen jest głębszy. Źrebię do kilku tygodni po urodzeniu śpi nawet do pół dnia. Stare konie śpią częściej, ale krócej. Ich sen tak naprawdę można nazwać typowymi drzemkami. Powtarzające się przerwy w śnie nie powodują jednak w nich senności i uchybku na zdrowiu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Największy pies na świecie. Omawiamy olbrzymy wśród czworonogów

Jak wygląda spanie na stojąco konia?

Jak śpi koń na stojąco? Zwierzę spuszcza głowę, przenosi ciężar ciała na przednie kończyny. Usta i uszy są rozluźnione. W tym „trybie” snu konie oczywiście śpią lekko, dosłownie drzemiąc. Pozwala im się to jednak zrelaksować i zregenerować.

Dlaczego konie mogą spać stojąc? Ich kończyny są wyposażone w tzw. aparat statyczny, pełniący funkcję kolumny. Stawy, ścięgna i mięśnie wydaje się być wtedy „zablokowane”, a kończyny się nie zginają. Koń może w pewnym stopniu rozluźnić mięśnie swojego ciała i się zrelaksować. A kiedy drapieżnik będzie blisko może natychmiast uciec.

Jak śpi koń? Odpoczynek na leżąco

Niemniej jednak koń musi przynajmniej raz na jakiś czas położyć się i zasnąć wykorzystując fazę snu REM, najlepiej codziennie przez jakiś czas, ale wystarczy nawet raz na kilka dni. W najgorszym razie dobrze byłoby, aby koń przespał się tak chociaż raz na kilka tygodni.

Ponieważ leżenie jest potencjalnie niebezpieczne dla koni, nigdy nie jest tak, że jednocześnie leżą wszyscy członkowie stada. Przynajmniej jeden osobnik jest wtedy na warcie.

jak śpi koń

Konie lubią przebywać w miejscach, w których czują się bezpieczne

Strategiczny wybór miejsca do wypoczynku

Sen zależy głównie od tego, czy koń czuje się bezpiecznie i co dzieje się wokół niego. Konie oczywiście strategicznie wybierają miejsce, w którym odpoczywają. Chcą mieć dobry widok w dal i móc natychmiast uciec w razie niebezpieczeństwa. Nie bez powodu najłatwiej jest znaleźć odpoczywającego konia na otwartej przestrzeni. Mogą wtedy bez problemu zobaczyć potencjalnie niebezpieczne sytuacje i na nie zareagować.

Konie na zewnątrz w stadzie często… śpią więcej niż konie w boksach. Paradoksalnie w takich warunkach czują się bezpieczniej. Jeśli chodzi o powierzchnię, na której kładą się do spania, nie lubią wilgoci i błota. Dobrze śpi im się natomiast nawet na suchym, ale twardym podłożu. Dobra nawierzchnia jest ważna zwłaszcza dla koni starych lub chorych, a także dla tych, którzy mają problemy z leżeniem i wstawaniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Strzyżenie psa w domu a u groomera – co wybrać?

Konie, które przenoszą się do nowego środowiska, konie zestresowane lub te, które uważają, że przestrzeń wokół nich jest zbyt ciasna, śpią znacznie mniej. Na szczęście konie są względnie przystosowalnymi zwierzętami, więc mogą przyzwyczaić się do każdego reżimu i warunków. Niemniej jednak powinniśmy starać się, aby warunki były jak najbardziej idealne.

Jeśli koń nie jest w stanie położyć się przez kilka dni albo tygodni i skorzystać z fazy snu REM, doświadczy deprywacji snu i „zasypiania na stojąco” – zwłaszcza gdy wokół niego panuje spokój, podobnie jak osoba bezsenna. Dlatego konieczne jest zapewnienie koniom takiej przestrzeni i warunków, aby mogły położyć się wtedy, kiedy tylko zechcą.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top