Connect with us
jak suszyć grzyby

Porady

Jak suszyć grzyby? Najlepsze i sprawdzone sposoby

Wychodząc na targ czy obserwując lokalne tablice z ogłoszeniami, można spotkać się z prawdziwym wysypem grzybów. Sezon grzybowy trwa w najlepsze. W tym roku zbiory są naprawdę dobre, więc nie ma na co narzekać. Jesień wiecznie trwała nie będzie, a te owoce lasu powoli zaczną znikać nam z horyzontu. Aby dotrwać do kolejnego sezonu z zapasem smakowitych grzybów, należy zabezpieczyć je w odpowiedni sposób. Można je zamrozić, zamarynować albo wysuszyć. To ostatnie będzie strzałem w dziesiątkę, ale jak to zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Suszone grzyby — to one wiodą prym wśród dodatków

Jak suszyć grzyby? Grzyby w polskiej kuchni występują w bardzo dużej ilości potraw. Czasami jako główny dodatek, a niekiedy tylko jako malutki element kulinarnej układanki. Odnaleźć je można w pierogach z kapustą i grzybami, w uszkach wigilijnych, bigosie, barszczu, a nawet w rosole. Grzyby zawładnęły kuchnią polską i przez dziesiątki, a nawet setki lat nie ustąpiły miejsca innym dodatkom. Sposobów na ich wysuszenie jest wiele jednak do tych najpopularniejszych miejsc, w których można to zrobić, należą: kaloryfery, suszarki, piekarniki i parapety. Oczywiście grzyby najlepiej najpierw zawiesić na nitce, tak jak to robiły nasze babcie i mamy.

Czy wszystkie grzyby można zasuszyć?

Suszenie grzybów polega na odparowaniu z nich wody. Jak wiemy, to w większości z niej się składają, dlatego po ich ususzeniu z wielkiej sterty pozostaje zaledwie mała garstka. Choć nie ma ich wiele, aromat zaklęty w kapeluszach i trzonkach całkowicie to rekompensuje. Suszenie grzybów pozwala na zabezpieczenie ich przed zepsuciem, dlatego możemy użyć ich nawet w przyszłym roku. Gwarantuje jednak, że nie przetrwają tak długo ze względu na swoje walory smakowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak jeść awokado? Wyjaśniamy i podajemy przykładowe przepisy

Grzyby, które chcemy zasuszyć, powinny być przede wszystkim świeże. Absolutnie nie mogą mieć żadnych oznak zepsucia. Nie robimy tego także z robaczywymi grzybami, ale to akurat zdaje się oczywiste. Okazy, które wybierzemy do ususzenia, powinny być duże ze względu na to, że ich rozmiar znacznie się zmniejszy. Grzyby, które po wysuszeniu zachowują najwięcej smaku i aromatu to borowiki, podgrzybki, kanie, kurki i koźlarze.

Przed suszeniem wybrane okazy należy odpowiednio oczyścić, absolutnie wystrzegając się przy tym wody. W tym celu można skorzystać ze szczoteczki lub ręcznika papierowego. Ostatnim krokiem w przygotowaniach jest pokrojenie okazów na mniejsze części. Teraz już możesz rozpocząć proces ich suszenia.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Jeśli posiadasz specjalną siatkę do suszenia grzybów w piekarniku, możesz umieścić na niej wcześniej wyczyszczone okazy i wysuszyć je nagrzewając piekarnik do 50°C na termoobiegu. Musisz jednak pamiętać o tym, aby drzwiczki do piekarnika stale były uchylone. Proces ten będzie trwał kilka godzin, dlatego uzbrój się w cierpliwość przy obracaniu grzybów. Nie masz odpowiedniej kratki? Weź tą klasyczną, dołączaną do piekarnika, rozłóż na niej papier do pieczenia i zrób to samo co w przypadku specjalnej kratki.

Jak suszyć grzyby na słońcu?

Choć łatwiej jest dokonać tego za pomocą urządzeń elektrycznych, jeśli nie mamy innego wyjścia, bądź stawiamy na naturalne, ekologiczne sposoby skorzystajmy z ciepłego słońca i na nim ususzmy grzyby. Wystarczy rozłożyć je na gazecie bądź pergaminie, ułożyć w ciepłym i przewiewnym miejscu i poczekać aż wyschną od czasu do czasu je obracając. Słońce jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na zachowanie pełni smaku i aromatu grzybów. Można je również nawlec na nitkę i umieścić na klamce okna czy nad kuchenką.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Miód rzepakowy - właściwości i przeciwwskazania. Jak stosować?

Jak suszyć grzyby na kaloryferze?

Jeśli chcemy wysuszyć nasze okazy na kaloryferze w domu, powinniśmy rozłożyć na nim papier do pieczenia i zapewnić im stałą cyrkulację powietrza np. poprzez zrobienie nakłuć w papierze. Jeśli chcemy, możemy również nawlec je na nitkę i przewiesić przez pokrętło regulacji temperatury kaloryfera. Ważne jest, aby zabezpieczyć grzyby przed kurzem i brudem — można to zrobić, przykrywając je gazą lub szarą gazetą.

Jak suszyć grzyby w suszarce elektrycznej?

Najprostszy, najszybszy i najskuteczniejszy z dostępnych sposobów — to urządzenie sprawia, że suszenie grzybów staje się o wiele prostsze. Na samym dole suszarka elektryczna ma zamontowany wentylator, który zapewnia odpowiedni przepływ powietrza na wszystkich jej poziomach. Aby wysuszyć nasze okazy, wystarczy rozłożyć je na odpowiednim piętrze, włączyć opcję suszenia grzybów i gotowe. Teraz musimy tylko czekać, co parę godzin przewracając suszone skarby lasu.

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top