Connect with us
witryna bona beds
źródło: The Beds

Porady

Witryna do salonu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Witryna błędnie może nam się kojarzyć z niemodnym meblem lub z częścią wyposażenia sklepowego. Ten element wystroju odznacza się jednak zarówno funkcjonalnością, jak i klasycznym i eleganckim charakterem. Dowiedz się, dlaczego witryny zyskują na popularności jako meble do nowoczesnego salonu.

Czym jest witryna?

Witryna to oszklony i zamykany mebel, którego frontowe drzwiczki wyposażone są w szybę. Może również zawierać różnej wielkości zamykane półki.

Witryna do salonu przede wszystkim może służyć nam do przechowywania różnych rzeczy – od bibelotów, porcelany, zastawy stołowej, do alkoholu. Możemy umieścić w niej wszystko, co chcemy wyeksponować, a jednocześnie ukryć przed osadzaniem się kurzu. Dużym atutem jest fakt, że witryna jest zamykana. Dzięki temu wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia nie zbierają się na przechowywanych rzeczach – jak w przypadku otwartych regałów.

Wybór witryny – na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie witryny przede wszystkim należy zwrócić uwagę na aspekt jej rozmiaru (wysokość, szerokość, głębokość) oraz designu. Mebel powinien tworzyć spójną całość z naszym wnętrzem. Duża witryna w małym pomieszczeniu może wizualnie „zagracić” dostępna przestrzeń i dodatkowo za bardzo ją zdominować. Natomiast kompaktowy mebel stanie się praktycznie niewidoczny w salonie o dużym metrażu.

Zastanawiając się nad rozmiarem mebla, weźmy pod uwagę fakt, ile miejsca tak naprawdę potrzebujemy do przechowywania naszych rzeczy. W przestronnym pokoju dobrze komponują się na przykład dwie witryny, które stawiamy po obu stronach np. komody czy telewizora.

Możemy wyróżnić pięć rodzajów witryn: stojące, wiszące, narożne, wąskie oraz niskie. Witryny narożne zaaranżują róg mniejszego salonu, natomiast witryny wiszące wizualnie wyglądają na smukłe i delikatne, dlatego też nie przytłoczą naszego wnętrza.

Rodzaj przeszklenia i dodatki

Zwróćmy uwagę również na rodzaj przeszklenia. Na rynku dostępne są m.in. witryny z przeszklonymi bokami, witryny przeszklone z trzech stron, witryny z przeszklonymi drzwiami. Jeżeli chcemy ciekawie wyeksponować przechowywane przedmioty, to możemy zdecydować się na dodatkowe oświetlenie ledowe.

Zwłaszcza w sytuacji, gdy mebel ma nam służyć do przechowywania książek, to zwróćmy uwagę również na rozmieszczenie półek wewnątrz mebla.

Witryna może wyróżniać się także nowoczesnym kształtem lub zdobieniami. W loftowych wnętrzach dobrze współgrają praktycznie całkowicie przeszklone witryny lub te z elementami metalowymi. Również miłośnicy klasyki mogą wybierać między minimalistycznym designem i prostą formą.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, to rodzaj uchwytów czy wyposażenie w systemy np. cichego domyku drzwi.

beds vinci witryna

źródło: The Beds

Wybór materiału

Osobną kwestią przy zakupie mebli jest wybór ich materiału. W sklepach występują m.in. meble z litego drewna oraz te wykonane z płyty meblowej.

Dużą popularnością cieszą się witryny drewniane, które tworzą w salonie przytulny klimat i nadają mu „ciepła”. Drewno to materiał zarówno klasyczny, jak i oryginalny – nie znajdziemy drugiego takiego samego mebla o identycznych przebarwieniach czy rozmieszczeniu słojów. Do tego jest wyjątkowo wytrzymały i nadaje się do renowacji. W przypadku zarysowań czy obić jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić zniszczenia. Wystarczy, że powierzchnię meble zeszlifujemy za pomocą papieru ściernego, a następny nałożymy na niego warstwę specjalistycznego oleju lub lakieru.

Wśród zalet drewna wymienia się również:

  • właściwości higroskopijne – może regulować poziom wilgotności powietrza w pokoju,
  • właściwości antystatyczne – surowiec nie przyciąga kurzu, dlatego też jest przyjazny dla alergików,
  • łatwość w utrzymaniu czystości.

Z kolei meble z płyt najczęściej wybierane są ze względu na czynniki ekonomiczne. Swoim wyglądem imitują prawdziwe drewno, jednak nie odznaczają się oryginalnym rysunkiem słojów. Sklejka to materiał o wysokim stopniu plastyczności i o lekkiej wadze – zwłaszcza w porównaniu do naturalnego drewna. Dzięki temu w meblach można tworzyć różnego rodzaju zdobienia. Witryny z płyty meblowej nie będziemy mogli poddać renowacji w przypadku zarysowań, wgnieceń i innych zniszczeń.

Gdzie ustawić witrynę?

W zależności od wielkości naszego salonu witrynę możemy umieścić tak naprawdę w każdym miejscu: blisko drzwi wejściowych, kanapy, telewizora czy innych mebli. Najważniejsze jest, aby odpowiednio wybrać jej wymiar. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, na rynku dostępne są np. smukłe witryny wiszące i uniwersalne witryny wolnostojące. W każdej wersji ten mebel odznacza się przede wszystkim funkcjonalnością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Meble z palet - proste, a efektowne. Wszystko, co musisz wiedzieć

Witryna a kredens

Witryna swoim wyglądem przypomina inny mebel, który służy nam do przechowywania przedmiotów, czyli kredens. Jak je rozróżnić?

Przyjmuje się, że witryna lepiej eksponuje zamknięte w niej przedmioty, pełniąc w salonie funkcję reprezentacyjną. Kredens natomiast pełni funkcję praktyczną – możemy umieścić w nim zarówno przedmioty, które chcemy wyeksponować, jak i te, które chcemy ukryć.

Witrynę od kredensu odróżnia przede wszystkim bryła. W większości modeli kredens jest zdecydowanie niższy oraz szerszy od witryny. Najczęściej zbudowany jest z dolnej podstawy z zamykanymi szafkami oraz z zamykanej nadstawki (drzwi drewniane, drzwi szklane, drzwi drewniane z przeszkleniami). Witryna wizualnie uchodzi za wyższą i smuklejszą. Jej górne drzwiczki najczęściej występują w formie przeszklonej. Szkło może występować również z dwóch lub trzech stron tego mebla – na ściankach bocznych.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top