Connect with us

Porady

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Sprawdzone domowe sposoby

Chyba nie ma osoby, której nigdy nie przytrafiło się przypalenie żelazka. Wystarczy chwila nieuwagi, aby sprzęt pokrył się trudno zmywalnym zabrudzeniem. Zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalone żelazko? Przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Zazwyczaj główną przyczyną przypalonego żelazka jest prasowanie tkaniny zbyt wysoką temperaturą. Źle dobrany program sprawia, że prasowany materiał pali się zostawiając uporczywe zabrudzenia na żelazku. Poza tym za zabrudzenie stopy żelazka może odpowiadać również zbyt twarda woda używana do prasowania. Zanim zaczniemy korzystać z żelazka należy dowiedzieć się, czy producent zalecił używanie wody demineralizowanej.

Jak wyczyścić przypalone żelazko

Przed czyszczeniem żelazka należy pamiętać, że powierzchni nie powinno się przecierać metalowymi szczotkami i lepiej używać miękkich gąbek i ściereczek. Warto również unikać proszków czyszczących, które mogą powodować powstawanie rys.

1. Sól

Na papierze do pieczenia lub gazecie należy rozsypać niewielką ilość soli, następnie włączyć żelazko i „prasować” ją dopóki stopa żelazka nie zostanie oczyszczona.

jak wyczyścić przypalone żelazko

2. Proszek do prania

Jeśli Twoje żelazko ma nieprzywierającą stopę, możesz wyczyścić ślady za pomocą niewielkiej ilości płynnego detergentu do prania. Wystarczy dodać kroplę lub dwie detergentu do małej miski z ciepłą wodą. Następnie należy zanurzyć czystą ściereczkę w roztworze i wyszorować stopę.

3. Soda oczyszczona

Uniwersalnym lekarstwem w życiu codziennym jest soda, która służy nie tylko do przygotowania wypieków, ale także do czyszczenia naczyń czy dywanów. Przydatna oczywiście będzie również przy czyszczeniu przypalonego żelazka. Ważne jest jednak, że nadaje się tylko do powierzchni zawierających metal, w przeciwnym razie może uszkodzić podstawę żelazka. Stosując sodę należy ją dodać do ciepłej wody, dobrze wymieszać, a następnie ściereczką nasączoną taką pastą przecierać przypalone żelazko.

jak wyczyścić przypalone żelazko

4. Jak wyczyścić przypalone żelazko. Soda oczyszczona i ocet

Wszechstronną sodę oczyszczoną można również połączyć z octem. Takiej mieszanki nie można jednak używać do powierzchni teflonowych. Sodę i ocet należy połączyć w proporcjach 2:1 i lekko podgrzać. Taką mieszankę należy nanosić czystą ściereczką na przypalone żelazko.

5. Wosk z białej świecy

Ustaw żelazko na najniższą temperaturę i potrzyj stopę żelazka białą świecą. Następnie aby pozbyć się wosku z żelazka „wyprasuj” kawałek papieru czy gazety.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak zrobić mydło? Najprostszy sposób na niezwykle oryginalny prezent

6. Pasta do zębów

Metoda, która nada się do czyszczenia aluminiowego żelazka. Na stopę żelazka nałóż pastę, a następnie przecierają ją gąbką czy ściereczką aż do usunięcia zabrudzenia. Należy upewnić się czy resztki pasty nie zostały na powierzchni żelazka, szczególnie w otworach, które będzie ciężko doczyścić już po wyschnięciu pasty.

7. Jak wyczyścić przypalone żelazko. Zmywacz do paznokci

W przypadku przypaleń żelazka pomocny może być również zwykły zmywacz do paznokci. Podłącz urządzenie do prądu i ustaw na minimalną temperaturę. Następnie patyczek kosmetyczny zanurz w zmywaczu i wycieraj przypalone miejsca. Na koniec wytrzyj żelazko wilgotną szmatką, aby usunąć pozostałości zmywacza.

8. Sok z cytryny

Metoda dobra jedynie do lekkich zabrudzeń. Wystarczy ściereczką zwilżoną sokiem z cytryny przecierać przypaloną powierzchnię żelazka.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top