Connect with us
jak zbudować igloo

Porady

Jak zbudować solidne igloo? Wyjaśniamy krok po kroku

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zbudować igloo i czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że zrobić to może każdy z nas. Nie potrzebujemy do tego wielu umiejętności budowlanych ani wielu narzędzi. To świetna zabawa dla całej rodziny. Wyjaśniamy krok po kroku, jak zbudować solidne igloo.

Budowa igloo to idealne zajęcie dla całej rodziny, w które mogą zaangażować się nawet najmłodsi. Nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Do budowy będziemy potrzebować prostokątnego/kwadratowego wiadra lub innego pojemnika, grabi, łopaty i deski do wzmocnienia wejścia, a także trochę wolnego czasu. Jak się za to zabrać?

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Co zawiera banan? Czy można je podawać psom?

Jak zbudować igloo? Wybór odpowiedniego miejsca

Na początek musimy wybrać miejsce, gdzie postawimy igloo. Najlepszy będzie w miarę wyrównany teren. Wyznaczamy kształt naszego igloo, a także jego wielkość. Jeśli to nasze pierwsze igloo, lepiej wybrać mniejszą średnicę około 1,5 metra. W każdym razie nie przekraczajmy 3 metrów, nawet osoby doświadczone miałby problem ze zbudowaniem tak dużego igloo.

Przed budową należy odpowiednio zdeptać śnieg w wybranym miejscu. Najlepiej jest użyć grabi, aby usypać jak najwięcej śniegu do miejsca, w którym zbudujemy igloo.

Śnieg do budowy igloo

Narzędziami pomocnymi do stworzenia naszego „materiału budowlanego” będą kwadratowy pojemnik i łopata do śniegu. Do pojemnika wrzucamy śnieg, ubijamy go dokładnie łopatą, a następne wyrzucamy. W ten sposób stopniowo uzyskamy klocki, które układamy niemal w okrąg, tworząc tym samym fundament budynku. Oczywiście nie każdy śnieg nada się do budowy igloo. Jeżeli śnieg nie chce się lepić, raczej trzeba zrezygnować z budowy.

Pamiętajmy też o zostawieniu miejsca na wejście. Tworząc dodatkowe rzędy trzeba upewnić się, że połączenia zawsze zachodzą na siebie. Dobrym pomysłem jest również wygładzanie spoin po ich ułożeniu, co zwiększy ich wytrzymałość. Można wypełniać je śniegiem, zupełnie tak jak zaprawą murarską. Stopniowo budując dojdziemy do momentu, w którym igloo będzie na tyle wysoko, że będziemy musieli przechylać klocki do środka, aby utworzyć sufit.

Jak zbudować igloo – czas na wejście

Uważaj, aby zostawić odpowiedni otwór na wejście do igloo. Jego wysokość powinna wynosić mniej więcej cztery rzędy naszych lodowych bloków. Jako wzmocnienie wejścia można użyć deski – będzie pełniła funkcję nadproża.

Dach igloo

Kiedy igloo jest już wystarczająco wysokie, pozostaje nam zabrać się za wykończenie, czyli wykonanie dachu. Od mniej więcej piątego rzędu należy przechylać kostki znacznie do wewnątrz . W każdym kolejnym rzędzie do okręgu będzie potrzebnych coraz mniej bloków śnieżnych. Ostatni blok połączy całe igloo i dach będzie gotowy.

Pamiętajmy, że bloki śnieżne powinny być naprawdę mocne, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zawalenia się całej konstrukcji. Dobrze jest też nie wspinać się zbytnio na igloo, a przede wszystkim nie pozwalać na to nikomu innemu, w szczególności dzieciom. W końcu jest to konstrukcja wykonana ze śniegu i choć może wytrzymać nawet zimową wichurę, to kilkudziesięciokilogramowy ładunek w jednym miejscu prawdopodobnie przewyższy jego wytrzymałość.

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top