Connect with us
Janusz Michalik
Fot. Instagram @januszmichallik

Sport

Janusz Michalik. Co wiadomo na temat dziennikarza i byłego piłkarza?

Janusz Michalik – co wiadomo na temat byłego piłkarza, a także cenionego od lat eksperta amerykańskiej telewizji sportowej ESPN? W tym newsie zdradzamy najważniejsze informacje na jego temat.

Kim jest Janusz Michalik?

Kim jest Janusz Michalik? To były polski i amerykański piłkarz, a obecnie dziennikarz sportowy znanej amerykańskiej stacji sportowej ESPN.

Karierę piłkarza rozpoczynał jeszcze w Polsce. Występował na pozycji obrońcy lub pomocnika, w pierwszoligowym zespole Gwardii Warszawa, jednak głównie w drużynie rezerw W wieku 16 lat grał w drużynie u boku Dariusza Dziekanowskiego czy Dariusza Wdowczyka. Otrzymał również powołanie do młodzieżowej reprezentacji Polski.

Za sprawą ojca w wieku 18 lat zdecydował się na wyjazd do USA. Ojciec Krystian Michalik również był piłkarzem, dwukrotnym reprezentantem Polski. W 1975 roku wyjechał aby zagrać w lidze NASL.  Najpierw Janusz Michalik wyjechał tam tylko na letnie wakacje, ale po roku zdecydował się przeprowadzić na stałe do USA.

Na początku jego pobytu w USA nie istniała żadna profesjonalna liga – NASL została zlikwidowana. Dlatego też grał zawodowo w lidze halowej, także w reprezentacji narodowej USA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szymon Borczuch. Co wiadomo na temat dziennikarza sportowego TVP?

8 marca 1991 otrzymał obywatelstwo USA, a dwa miesiące później zadebiutował w spotkaniu z Urugwajem. Łącznie w kadrze Stanów Zjednoczonych rozegrał 44 spotkania. Był też o krok od wyjazdu na mistrzostwa świata w 1994 roku, do których przygotowywał się przez 4 lata. Był jednym z dwóch ostatnich zawodników, którzy odpadli z kadry na mundial. Do dziś w wielu wywiadach wspomina to jako jedną z największych porażek w swojej karierze.

W 1996 roku zadebiutował w Major League Soccer, w zespole Columbus Crew, w którym zagrał dwa sezony. Następnie przeniósł się do New England Revolution. Karierę piłkarską zakończył po sezonie 1998.

Kariera dziennikarska

Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Janusz Michalik został dziennikarzem sportowym. Jeszcze w czasach gdy był czynnym piłkarzem, zaczął współpracować z telewizją ESPN. Mógł wprawdzie zagrać jeszcze kilka sezonów w lidze MLS, ale ostatecznie zdecydował się rozpocząć karierę w telewizji.

Pracuje przy wszystkich topowych rozgrywkach piłkarskich – Lidze Mistrzów, Lidze Europy, czy MLS. Komentuje przede wszystkim ligę niemiecką, także włoską, holenderską, portugalską. Współpracuje też innymi stacjami np. TSN w Kanadzie. W 1994 roku miał okazję skomentować mecz reprezentacji USA na mistrzostwach świata w duecie z Dariuszem Szpakowskim.

Kolejny mecz po polsku skomentował dopiero po 28 latach i było to spotkanie Polska – Belgia w czerwcu 2022 roku. Gościnnie pojawia się również na Kanale Sportowym, a podczas Euro 2020 był jednym z ekspertów Telewizji Polskiej, z którą zaczął regularnie współpracować jako komentator i ekspert.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Janusz Michallik (@januszmichallik)

Wiek, rodzina, dzieci

Janusz Michalik ma 56 lat, urodził się 22 kwietnia 1966 roku. Pochodzi z Chorzowa, ale większość życia przed emigracją spędził w Warszawie.

Od blisko 40 lat mieszka w USA, w Glastonbury w Connecticut z żoną Marzeną i 29-letnim synem Danielem. Syn Janusza Michalika poszedł w ślady ojca i zajmuje się pracą w telewizji i social mediach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Janusz Michallik (@januszmichallik)

Janusz Michalik w mediach społecznościowych

Janusz Michalik ma konto na Instagramie. Znajdziemy go tam pod nazwą @januszmichallik, a profil obserwują na ten moment 2302 osoby. Nie jest też przesadnie aktywny, posty dodaje raczej sporadycznie. Prowadzi też konto na Twitterze, które śledzi 58,2 tys. obserwujących.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Janusz Michallik (@januszmichallik)

3.5/5 (liczba głosów: 6)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top